Nemecký futbalový zväz (DFB) a firma Adidas zastavili predaj nemeckých dresov s číslom 44 pre podobnosť s logom notoricky známych polovojenských jednotiek SS bývalej nacistickej strany. Počnúc prvým aprílom Adidas prestal ponúkať personalizáciu dresov menami a číslami a DFB zastavil dodávku dresov s číslom 44, ktoré predával vo vlastnom internetovom obchode.
Nemci vo svojom stanovisku uviedli, že spoločne s partnerom 11teamsports hľadajú alternatívny dizajn pre číslo 4. „Žiadna zo zúčastnených strán nevidela v procese vývoja dizajnu dresu žiadnu blízkosť k nacistickej symbolike,“ bránil sa DFB na platforme X. Zároveň však zväz potvrdil, že dresy s číslom 44 budú vyradené.
Dve štvorky spolu pripomínajú „SS“
Kroky na stiahnutie dresov s číslom 44 prišli po tom, čo sa poukázalo na to, že dve štvorky spolu pripomínajú štylizované „SS“ používané skupinou Schutzstaffel nacistickej strany. Známa SS, zahŕňala policajné jednotky, bojové jednotky a ďalšie osoby, ktoré počas II. svetovej vojny mali v koncentračných táboroch na svedomí vyhladzovanie židovského obyvateľstva a aj hromadné zabíjanie ďalších civilistov negermánskeho pôvodu. Štylizovaný symbol SS je dnes v Nemecku všeobecne zakázaný.
„Équipe de foot d’Allemagne, comment SS possible ??“
On se demande sincèrement comment un tel flocage a pu être imaginé par Adidas sur la personnalisation des maillots de l’équipe nationale allemande sans que personne ne voit l’immonde similitude Schutzstaffel..
La typologie a… pic.twitter.com/kHoBLdjPu4
— 📣Ella Kelian (@EllaKelian) April 2, 2024
Hovorca Adidasu Oliver Brüggen pre tlačovú agentúru DPA povedal, že za dizajn mien a čísel na tričkách je zodpovedný DFB. „V spoločnosti Adidas pracujú ľudia z približne 100 krajín. Naša spoločnosť stojí za presadzovaním rozmanitosti a inklúzie a ako spoločnosť aktívne bojujeme proti xenofóbii, antisemitizmu, násiliu a nenávisti vo všetkých formách. Akékoľvek pokusy propagovať rozdeľujúce alebo vylučujúce názory nie sú súčasťou našich hodnôt,“ vysvetlil hovorca Adidasu.
Nemecko hostí tohtoročný európsky šampionát vo futbale od 14. júna do 14. júla 2024 a Slovensko bude súčasťou E-skupiny spoločne s Belgičanmi, Rumunmi a Ukrajincami.
Únos storočia: Jedno z najslávnejších bábätiek ukradli rodičom z postieľky, žiadali obrovské výkupné
Martin uviazol na dovolenke: Slovenská vláda na nás kašle, s Dubajom sa to nedá porovnať. Preplatia nám náklady
Tonka a Mimo začínali v malej búdke, dnes obslúžia aj tisíc ľudí denne. Ich prevádzky sú na Spiši ikonou
Mirka sa vydala za Turka a presťahovala sa za ním: S jeho rodinou si na seba zvykáme, postavenie žien je tu ako u nás
Víza neriešte, na týchto miestach sa nezdržiavajte: Ak vypukne vojna, dodržiavajte základné pravidlá
Slováci v Dubaji: V uliciach je menej ľudí, šíri sa aj veľa dezinformácií. Obranným systémom krajiny veríme
Námorníci čakajú na WC aj 45 minút, po plavidle za 13 miliárd mali tiecť splašky. Američania vytasili najsmrtiacejšiu loď
Realiťák Tomáš o kúpe nehnuteľnosti: Brať hypotéku sa oplatí. Ľudia v zahraničí bývajú v podnájme, u nás to nie je bežné










Nahlásiť chybu v článku