Iba 13-ročný chlapec zalarmoval v prvý novoročný večer tiesňovú linku v Žiline. Pred škôlkou na Lichardovej ulici našiel pohodenú uzatvorenú fľaštičku s označením rádioaktivity. Informoval o tom Nový čas.
Náhodný nález pred škôlkou
Tínedžer zakopol o záhadnú ampulku pred škôlkou a potom, ako ju zobral do rúk, spoznal označenie rádioaktivity. Ihneď na to zavolal na linku 112 a z Lichardovej ulice sa presunul k nákupnému centru. Tam ju položil na chodník.
Na jednej z najfrekventovanejších ciest v meste sa okamžite vytvorila kolóna áut aj s chemikom. Aby špecialisti na rádioaktivitu mohli zmerať ampulku s označením rádioaktivity, polícia na tri hodiny uzatvorila prístupové cesty.
„Okamžite sme na miesto vyslali výjazdovú skupinu krízového štábu civilnej ochrany zloženú z vedúceho oddelenia a chemika. Polícia okolie uzavrela až do neskorých nočných hodín, na mieste pracovali aj lekári a záchranári, išlo o krízovú situáciu,“ uviedla vedúca oddelenia civilnej ochrany Okresného úradu v Žiline, Miroslava Staníková.
Podľa prednostu Okresného úradu v Žiline, Kamila Rumana, sa chlapec zachoval veľmi zodpovedne. „To je dôsledok našich prednášok na školách o civilnej ochrane, musím ho pochváliť,“ povedal.
Ampulky sa zbavia
„Náš chemik dozimetrom meral hodnoty rádioaktivity a po dôkladnom zistení uzavreli výsledok s tým, že ampulka síce označenia rádioaktívneho materiálu má, no už rádioaktívna nie je, bola totiž vyrobená 13. novembra 1992,“ informovala Staníková.
Malo by ísť o fosfor-32, ktorý sa využíva v medicíne ako kontrastná rádioaktívna látka v rámci rádioterapie kostných metastáz pri onkologických ochoreniach.
Osobám, ktoré prišli do kontaktu s materiálom, bolo odporučené kontrolné vyšetrenie na oddelení nukleárnej medicíny Univerzitnej nemocnici Martin.
Odkiaľ sa na ulici materiál starý tridsať rokov vzal, nikto však nechápe. „Možno chcel niekto vyvolať paniku, netušíme, ako je možné, že sa ampulka objavila tridsať rokov po vyrobení v neporušenom stave na ceste, o tom môžeme iba špekulovať. Krízový štáb civilnej ochrany ampulku zaistil, odložil a do konca týždňa ju zlikvidujú špecialisti z Banskej Bystrice,“ dodala šéfka civilnej ochrany.
100-krát ju bodla, potom dieťa vyrezala z maternice. Beštiu odsúdili, pobyt v cele smrti označuje za hotel
Zločinec, kvôli ktorému vznikol štokholmský syndróm. Milovali ho ženy aj rukojemníci, z väzenia ušiel 17-krát
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi












Nahlásiť chybu v článku