Zabudnutie dokladov je nočnou morou mnohých slovenských vodičov. Ak vás v takomto prípade zastaví polícia, nevyhnete sa mastnej pokute. Ako však uvádza portál autoviny.sk, Európska únia plánuje presadiť modernejší spôsob používania dokladov.
Takzvané digitálne doklady už napríklad fungujú vo Francúzsku či v Nemecku. Vodiči v týchto krajinách tak so sebou nemusia nosiť svoje preukazy vo fyzickej podobne, ale stačí, ak so sebou majú ich digitálnu kópiu vo svojom mobilnom telefóne.
Jednotná digitálna peňaženka
Podobná legislatíva sa zavedie aj na Slovensku a v celej Európe. Začiatkom leta sa totiž vo Francúzsku konala konzorcia s názvom POTENTIAL, ktorej cieľom bolo práve vytvorenie jednotnej európskej digitálnej peňaženky s digitálnymi dokladmi.
Na projekt je momentálne vyčlenených 90 miliónov eur a jeho spustenie je plánované na rok 2025. Od tohto roku si tak občania budú môcť ukladať do mobilu vodičský či občiansky preukaz, ale napríklad aj rodný list. Ku krajinám Európskej únie by sa navyše mali pridať aj Nórsko, Island a Ukrajina. Okrem dokladov vidí konzorcium využitie tejto inovácie napríklad aj v digitálnom prístupe k verejným službám, digitálnej komunikácii s bankou či v ďalších oblastiach.
Grigorij Mesežnikov v 1 na 1: Fico sa nevyjadruje k vražde ženy. Niektorí politici živia nenávisť k ženám
Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze. Ak sa chystáte cestovať, vieme, na čo si dať pozor
Práca, ktorá vás kedysi bavila, vás dnes ničí: Expertka vysvetlila, prečo sa vyhorenie začína nenápadne a pomaly
100-krát ju bodla, potom dieťa vyrezala z maternice. Beštiu odsúdili, pobyt v cele smrti označuje za hotel
Zločinec, kvôli ktorému vznikol štokholmský syndróm. Milovali ho ženy aj rukojemníci, z väzenia ušiel 17-krát
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve













Nahlásiť chybu v článku