Generálny partner v investičnej spoločnosti Founders Fund Keith Rabois (v minulosti bol investorom v PayPal, YouTube, Airbnb a iných spoločnostiach rovnako ako aj šéfom v LinkedIn či Slide) obvinil podľa Tech Times spoločnosti Meta a Google z najímania nadbytočného počtu zamestnancov za účelom umelého zlepšenia svojich náborových štatistík. V skutočnosti však malo ísť o stovky ľudí, ktorí nevykonávali žiadnu užitočnú prácu.
Ako informuje živé.sk, spomínané firmy v posledných mesiacoch vyhodili tisíce zamestnancov. Podľa Keitha Raboisa boli všetci títo ľudia zbytoční a spoločnosti o tom vedeli už dlhší čas. Nemali mať skutočnú pracovnú náplň, namiesto toho iba chodili na stretnutia.
Zamestnávaní mali byť navyše aj špičkoví inžinieri a technici. V tomto prípade išlo o snahu zobrať odborníkov svojim rivalom a získať tak strategickú výhodu. Rovnaký názor vyjadrili aj iní odborníci z technického sektoru. Jedným z nich je aj známy podnikateľ zo Silicon Valley a investor Marc Andreessen, ktorý okrem iného spoludizajnoval Mosaic (prvý široko rozšírený webový prehliadač), zakladal Netscape Communications Corporation a vytvoril spoločnosť Ning. Je navyše členom predstavenstva v spoločnostiach ako Facebook, eBay či HP.
The good big companies are overstaffed by 2x. The bad big companies are overstaffed by 4x or more.
— Marc Andreessen (@pmarca) April 16, 2022
Prepustili tisícky ľudí
Práve faktor nadbytočného počtu zamestnancov podľa niektorých odborníkov viedol v posledných mesiacoch k masívnemu prepúšťaniu. Začiatkom novembra 2022 Meta ohlásila prepustenie 11 tisíc ľudí v rámci šetriacich opatrení. Zarábať mali priemerne 88 tisíc dolárov ročne. Následne prišlo ďalšie masívne prepúšťanie zamestnancov Mety.
V januári tohto roku oznámila Alphabet (rodičovská spoločnosť Googlu) vyhodenie približne 12 tisíc zamestnancov. Iné technologické firmy taktiež prepúšťajú svojich zamestnancov v dôsledku inflácie a rastúcich úrokových sadzieb, čo ich vedie k nevyhnutným šetriacim opatreniam. Počty prepustených sú však zvyčajne nižšie.
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi














Nahlásiť chybu v článku