Jazz, funk, blues, alternatíva, elektronika, hip hop, swing alebo ľudovky? Košická speváčka a multiinštrumentalistka plynule pláva všetkými spomínanými žánrami a autorsky sa realizuje až v piatich rôznych hudobných projektoch. Jeden z nich, Sisa Feher & Fehero Rocher, sa teraz dočkal dlhohrajúceho albumu Cirrus, ktorý koncom mája vychádza pod značkou Slnko Records, ako piaty vydavateľský počin slovenského labelu v tomto roku.
„Niektorí ľudia sa ma už pýtajú, či nie som pri toľkých projektoch a žánroch schizofrenik. Ale ja proste skladám, čo mi napadne a potom to niekde zapadne. Momentálne má pre mňa priority kapela Fehero Rocher,“ hovorí talentovaná Simona „Sisa“ Fehérová. Ani na najnovšom počine sa nevyhla tvorivej dualite, keďže osem skladieb z albumu je v angličtine, v Sisinej autorskej réžii, a zvyšných päť pesničiek sú slovenské ľudovky v jazzovo-bluesových aranžmánoch.
[youtube Sou9xc48DAY 720 410]
„Žila som nejaký čas v Londýne a študovala jazzovú hudbu, ale príliš ma to nebavilo. Chýbalo mi Slovensko a tak som sa vrátila. Doma som narazila na ľudové kompozície pre zbor, v ktorom som spievala ako malá.“ A tak vnikla časť podkladov pre nový album, ktorý spája slovenský folklór s jazzom a bluesom.
Sisa ho so svojou medzinárodnou kapelou (traja Česi, Talian a Slovenka) nahrávala v pražskom štúdiu Svárov a zvolila si koncept, pri ktorom každú skladbu muzikanti zahrajú naživo trikrát a po dohode vyberú najlepšiu verziu na album. „Tým pádom sa tam nájdu aj drobné chyby, ale hudba ostala surová, autentická a tak je to dobre. Keby som mohla, nahrávala by som na analog. Mám totiž rada staré veci, napríklad Deža Ursínyho,“ usmieva sa útla speváčka so silným hlasom.

Sisa Fehérová skúša hrať na viacero nástrojov a aj keď skromne tvrdí, že žiaden neovláda dostatočne, s výrazným skladateľským talentom sa jej podarilo nahrať pozoruhodný album, z ktorého cítiť mladícku nespútanosť, hudobnú dospelosť a istotu. Mladá speváčka ju získala aj vďaka nespočetným improvizáciám v londýnskych kluboch.
“Prídeš do klubu, zoznámiš sa s hudobníkmi, ktorí tam hrajú a počas večera na teba zakričia. Hej ty, poď hrať. Musíš sa chytiť.” A Sisa Fehérová sa chytila. Najbližšie ju naživo môžete vidieť v Londýne a v Čechách 21. júna na krste albumu v pražskej Vile Štvanica. Na Slovensku už čoskoro.
Všetky informácie o novom albume nájdete na stránke slnkorecords.sk.
Ďalšie koncerty nájdete na jej oficiálnej stránke.
Kedysi bol legendou, dnes je na dne: Kamaráti museli Mickeymu Rourkovi požičiavať na jedlo, aby prežil
Zázrak na rieke Hudson: Neuveriteľný príbeh pristátia lietadla sa skutočne stal, pre mnohých bol kapitán blázon
Od slobodného Iránu k odporným verejným popravám: 47 rokov krvavého režimu sa možno v týchto dňoch končí
Zubárka Andrea poradí, ako ušetríte stovky eur: Mala pacientku, čo si zlomila zub pri zapekanej brokolici
Tomáš o živote vo Švajčiarsku: Za nájom som platil 1900 eur. Začiatok bol veľmi ťažký, nezarobíte tak ako Švajčiar
Najväčšie tajomstvo poznal ako jediný, nikdy ho neprezradil. Od smrti filmového Severusa Snapea prešlo 10 rokov
Chystajte si peniaze na lístky: Slovenské kiná ponúknu v roku 2026 množstvo skvelých filmových noviniek
Šéf IĽP: Ficova vláda mlčí, pre Slovensko je to nebezpečné. Irán zažíva najväčšiu krízu za celé desaťročia
Znásilňoval a mučil 13-ročných chlapcov: Sadistický vrah lákal deti na cukríky, zavraždil ho komplic
Nutričná špecialistka: Ak chcete schudnúť 5 kíl, Ozempic nie je riešenie. Posledné jedlo o 18:00 je mýtus








Nahlásiť chybu v článku