Tieto záhadné obrazce sa nachádzajú na skalnatej púšti Pampa Colorada, ktorá sa rozprestiera na juhozápade Peru. Sú to obrovské kresby vyryté v zemi známe ako geoglyfy. Tieto línie tvoria okolo tristo obrazcov, ktoré sú viditeľné len z veľkej výšky. Kto alebo čo ich vytvorilo a aký mal nato dôvod, je dodnes nezodpovedanou otázkou.
Objaviil ich Alfred Kroeber, Toribio Mejía a zakladateľ peruánskej archeológie, Julio Tello v roku 1926. Výskumníci predpokladajú, že tieto obrazce sú staré až 2-tisíc rokov. Niektoré dosahujú veľkosť až niekoľko desiatok metrov a najčastejšie zobrazujú zvieratá, ako napríklad hmyz, ryby a vtáky, ale nájdete medzi nimi aj ľudské postavy, geometrické obrazce, alebo len rovné čiary dlhé aj niekoľko kilometrov.

Niektoré obrazce sú dokonca viditeľné aj z vesmíru. Patrí sem aj najväčšia postava, predstavujúca rozlohu až tristo metrov. Výskumníci a archeológovia si lámu hlavy nad tým, ako dokázala staroveká kultúra iba primitívnymi nástrojmi vytvoriť takéto veľkolepé diela. Súčasné znalosti o tejto kultúre sú veľmi nízke, pretože sa okrem týchto obrazcov po nich nezachovali žiadne písomné pamiatky. Spôsob tvorby týchto schém bol v celku jednoduchý. Stačilo odstrániť dvadsať centimetrov tmavej horniny a objaví sa svetlo sfarbený vápencový alebo pieskovcový podklad. Akou metódou však dokázali pred dvomi tisíckami rokov ľudia tieto obrazce presne vymerať a „narysovať“ ? Je zrejmé, že v tej dobe, keď boli vytvorené, nedokázali ani samotní tvorci obrazov pozorovať svoje diela v jednom celku – z hora, pretože ešte neexistovali žiadne lietadlá ani lietajúce balóny. Od chvíle, čo boli obrazce objavené, sa však najviac riešil ich význam.
Boli sme na poľskej Sahare: Pohyblivé duny nás očarili, takúto púštnu krajinu inde v Európe nenájdete
Barča a Marek sa vybrali na cestu okolo sveta v dodávke. Zuzanu a Juraja vyšla svadba v zahraničí 6 600 eur
Marek vyrába veci z kože: Krokodíl stojí aj 800 €. V obchodoch často zavádzajú, zákazník to nerozozná
Berlusconi organizoval orgie s dievčatkami, o Obamovi hovoril ako o opálenom chlapcovi. Jeho život bol škandalózny
Muž tvrdí, že objavil „bič“ na podvodníkov: Slovenské banky vysvetľujú, ako by mali klienti reagovať
Zuzana a Juraj žijú 8 rokov v zahraničí, mali sobáš na pláži: Svadba v 5* hoteli na 4 noci nás vyšla 6 600 eur
Filippo je autobusár: Cestujúceho môžem odmietnuť prepraviť. Ľudia si neuvedomujú, že za zápchy nemôžem












Nahlásiť chybu v článku