foto: Pixabay

Ako dospelí ľudia si radi myslíme, že máme dobré vedomosti o pravidlách a o etikete pri jedení a pití.

Ak by ste si však mysleli, že sa všade na svete je rovnako, ste na omyle. Napríklad v niektorých krajinách je slušné, ak máte počas jedenia ruky položené v lone na obrúsku. Ak si práve nenamotávate špagety (ktoré sa nesmú rezať) na vidličku. Naopak v Grécku či vo Francúzsku musíte mať ruky viditeľné na stole.

Ak niekam cestujete, najlepší spôsob, ako sa zoznámiť s domácimi, je najesť sa s nimi. Ideálne tak, že sa vyhnete nepríjemným situáciám vznikajúcim z nedostatočných znalostí o stolovaní v danej kultúre. V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko pravidiel stolovania, o ktorých by ste mali vedieť, ak sa chystáte cestovať po Európe.

V Španielsku nepite vodu k polievke

Kým pitie vody je v Španielsku úplne v poriadku, napiť sa vody k určitým jedlám je naopak úplné tabu, hlavne medzi staršími generáciami a ľuďmi z menších komunít. Tradícia hovorí, že ak chcete jesť chobotnicu alebo polievku, nesmiete piť vodu, inak vás bude bolieť brucho. Ak ste však skutočne smädní, nebojte sa, pitie vína a iných nealkoholických nápojov je aj k týmto jedlám úplne v poriadku.

pixabay.com

Vo Francúzsku si položte chlieb priamo na stôl

Vo Francúzsku sa chlieb kladie priamo na stôl, nie na tanier, a to napravo hore. Navyše chlieb nesmie byť položený smerom dole, pretože to údajne prináša smolu. Tak totiž kládli chlieb pekári, ktorí chceli označkovať pečivo, ktoré malo putovať miestnym katom. Dôležité je vedieť aj to, že ak stolujete s Francúzmi, chlieb nesmiete jesť ako predjedlo, ale spolu s hlavným chodom. Navyše nie je vhodné chlieb hrýzť, ale lámať rukami na kúsky.

V Taliansku si nepýtajte syr navyše

V mnohým talianskych reštauráciách mimo Talianska čašníci často chodia pomedzi hostí a núkajú im syr k cestovinám či na pizzu navyše. V Taliansku je však neprijateľné zasypať svoje jedlo parmezánom. Čiastočne je to preto, lebo mnoho jedál je robených zo syra pecorino a čiastočne preto, že ak svoje jedlo utopíte v syre, pôsobí to, ako keby ste chceli potlačiť jeho pôvodnú chuť. Netrápte teda Talianov tým, že si aj na morské plody nasypete syr.

pixabay.com

 V Portugalsku a Španielsku jedzte jedlo presne tak, ako vám ho pripravili

Hľadáte na stole soľ či korenie? Zabudnite na to. V Portugalsku a Španielsku je žiadať soľ a korenie na dochutenie jedla urážka pre kuchára. V mnohých podnikoch ale aj domácnostiach, soľ a korenie na stole nenájdete.

V Nemecku a Francúzsku si šalátové listy poskladajte, nerežte ich

Nezáleží na tom, aký veľký je šalátový list, ktorý sa práve chystáte jesť, vo Francúzsku a Nemecku ho zložte tak, aby sa dal jednoducho napichnúť a skonzumovať, nikdy ho však nerežte. Ak by ste sa rozhodli svoj šalát narezať, mohla by to byť urážka pre osobu, ktorá ho pripravila.

Neplytvajte chlebom v Rusku

V Európe je plytvanie chlebom všeobecne považované za nevhodné, pretože v mnohých krajinách sa podáva ku každému hlavnému jedlu. V Rusku je však mimoriadne dôležité vedieť odhadnúť, koľko chleba si vezmete, následky by totiž mohli byť nepríjemné. V Rusku totiž veria, že váha chleba, ktorý vyplytváte, sa po vašej smrti pripočíta na misku váh, ktoré rozhodnú, či pôjdete do neba alebo nie.

pixabay.com

V Dánsku nikdy nedojedajte zdieľané jedlo do posledného kúska

Delíte sa s niekým o koláč? Zvyk v Dánsku káže, že v takom prípade si posledný kúsok koláča rozdelia všetci rovnomerne, až kým z neho neostanú len omrvinky.

V Anglicku nakláňajte tanier s polievkou od seba

V Anglicku a Škótsku je zvykom jesť polievku tak, že tanier aj lyžicu nakloníte smerom od seba a polievku sŕkate z okraja lyžičky.

Po zotmení v Turecku nežujte žuvačku

Žuvanie žuvačky nie je populárne vo všetkých krajinách sveta, niekde je dokonca považované za neslušné. Žuvanie žuvačky v Turecku po zotmení nie je len neslušné, je to úplné tabu. Podľa miestnej legendy sa žuvačka po zotmení mení v ústach na mäso mŕtvych (to nikto nechce žuť). Ak si teda po neskorej večeri chcete osviežiť dych, voľte radšej mentolky.

pixabay.com

Aj keď isté zásady stolovania platia aj u nás, neberie sa vážne, ak budete špagety na verejnosti jesť lyžičkou či vidličkou. Zvláštne by na vás pozerali zrejme len v prípade, keby ste ich jedli holými rukami. Ak sa však chystáte cestovať po Európe, dávajte si pozor na to, ako v spoločnosti jete svoje pokrmy.

Pozri aj: Keď uvidíte tieto mapy, už nikdy sa nebudete pozerať na Slovensko tak, ako predtým

interez.sk (PetraS) thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články