imgur.com

Matej Mensatoris / / Planéta Zem
Odhaduje sa, že na planéte Zem žije až 900-tisíc rôznych druhov hmyzu. Je zrejmé, že pri takom veľkom počte druhov sa dajú nájsť skutočne...

Odhaduje sa, že na planéte Zem žije až 900-tisíc rôznych druhov hmyzu. Je zrejmé, že pri takom veľkom počte druhov sa dajú nájsť skutočne jedinečné a exotické druhy. Aj keď sme väčšinou zvyknutí, že hmyz je malý a drobný, nie vždy je to pravda. Niektoré druhy hmyzu sú poriadne veľké a pokojne by ste si ich mohli pomýliť napríklad s malým vtákmi. Iné vyzerajú a iné aj skutočne sú odporné a môžeme byť radi, že s nimi neprichádzame do bežného kontaktu. Poďte sa teraz s nami pozrieť na prehľad tých najväčších a zároveň aj najzvláštnejších zástupcov ríše hmyzu.   

Gigantický šváb

Matt_c17
Matt_c17

Tento najťažší šváb zo všetkých švábov na svete sa volá Macropanesthia rhinoceros a môže vážiť až viac ako 35 gramov, pričom dĺžka tela je až 8 centimetrov. Dožívajú sa aj desať rokov. Vyskytuje sa v Austrálii štátu Queensland.

Chrobák Herkules

whatsthatbug.com
whatsthatbug.com

Herkules Antilský obýva dažďové pralesy Mexika a Strednú a Južnú Ameriku, vrátane Malých Antíl. Patrí medzi najväčší hmyz na Zemi, dĺžka jeho tela môže dosahovať až 19 centimetrov. Živí sa ovocím a miazgou zo stromov. Obrovské rohy používa pri obrane teritória a pri súbojoch o samicu. Je neuveriteľne silný, dokáže odniesť až 850-násobok svojej hmotnosti, čo z neho robí v pomere k hmotnosti najsilnejšie zviera na Zemi.

Kolibríkový motýľ

Richard Revels
Richard Revels

Tento gigantický motýľ sa môže vyskytovať aj na Slovensku. Volá sa Lišaj marinkový. Svojim výzorom pripomína skôr kolibríka ako motýľa. Má rozpätie krídel vyše 5 centimetrov a živí sa nektárom z kvetov.

Tarantulová osa

lazerhorse.org
lazerhorse.org

Osa Tarantula Hawk patrí medzi najväčšie osy. Dorastá do rozmerov až vyše 5 centimetrov a bodnutie jej 7 milimetrovým žihadlom spolu so silným jedom patrí medzi to najbolestivejšie, čo vás z ríše hmyzu môže poštípať. Špecializuje sa na tarantuly, do ktorých nakladie vajíčka. Tarantulu však osa nezabije, tá žije ďalej, no nakladené larvy osy ju požierajú zvnútra. Keďže u nás tarantuly nežijú, s touto potvorou sa na Slovensku našťastie nestretneme.

Obrovská kobylka

imgur.com
imgur.com

Na Novom Zélande žije kobylka s názvom Giant Weta, ktorá patrí medzi najväčší hmyz na Zemi. Môže byť veľká až 20 centimetrov a vážiť až 70 gramov. Na fotografii si pochutnáva na mrkve, ktorú by celú dokázala zjesť na posedenie.

Pokračovanie na ďalšej strane..

0
Komentovať (0)