theplanetd.com

Lukáš Mužla / / Svet
História ľudstva je skutočne veľmi bohatá. Veď obývame túto planétu už tisícky rokov a to, čo nám zanechali naši predkovia, nás dokáže ešte aj...

História ľudstva je skutočne veľmi bohatá. Veď obývame túto planétu už tisícky rokov a to, čo nám zanechali naši predkovia, nás dokáže ešte aj dnes poriadne šokovať. O tom vás už možno presvedčil aj náš starší článok o 10 nevysvetlených objavoch histórie, no ak nie, prinášame vám ďalší, z podobného súdka. Napriek tomu, že si myslíme, že sa človek neustále vyvíja a momentálne je v najinteligentnejšej ére svojho bytia, tieto stavby hovoria presný opak. Veď každá jedna z nich je zahalená istým rúškom tajomstva, ktoré si nevieme dodnes vysvetliť, ani predstaviť. Aké sú tie najtajomnejšie pamiatky ľudskej histórie?

Stonehenge, Anglicko

Táto, snáď najslávnejšia tajuplná stavba histórie, vznikla pravdepodobne okolo roku 3000 p.n.l.. Podľa legendy dal túto kruhovitú stavbu postaviť Merlin, v skutočnosti však stála už dávno predtým, ako sa spoločník kráľa Artuša narodil. Ako vlastne dokázali ľudia niečo takéto vybudovať, je dodnes veľkou záhadou. Ťažké balvany totiž pochádzajú z lomu, ktorý sa nachádza stovky kilometrov ďaleko. A načo vlastne Stonehenge slúžil? Bola to pozorovateľňa (prehistorické obesrvatórium), rituálne miesto druidov, alebo pohrebisko neďalekej dediny, ktorá bola objavená v roku 2007? To sa už možno nikdy nedozvieme…

nedhardy.com
nedhardy.com

Baalbek, Libanon

Maličké libanonské mestečko Baalbek ukrýva pozoruhodnú stavbu. Chrám, ktorý svojou veľkosťou presahoval stavby rímskej, gréckej, či egyptskej kultúry, pochádza z 1. až 3. storočia. Svojou veľkosťou bol skutočne impozantný. Jeho základy tvoria kamenné kvádre o hmotnosti 1000 ton. Pre porovnanie, najväčšie kamenné bloky egyptských pyramíd vážia asi 90 ton. A práve Egypťanom pripisujú historici výstavbu tohto chrámu. Ako sa im však podarilo tak zdokonaliť ich architektúru? Podľa mnohých je práve tento chrám a nie mesto Babylon miestom, kde stála slávna Babylonská veža, ktorá sa spomína v Biblii.

brightside.me
brightside.me

Newgrange, Írsko

Náhodne objavený priestor v roku 1699 bol najskôr považovaný za obyčajnú jaskyňu. Až neskôr sa zistilo, o aký historický zázrak sa tu jedná. Táto stavba je vlastne hrobkou staršou ako Stonehenge či egyptské pyramídy. Jej vznik pripisujú kmeňu Boynov žijúcich v doline rieky Boyne. V obrovskej hrobke ležia pozostatky iba piatich ľudí. Predpokladá sa preto, že pre túto spoločnosť to boli veľmi významné osobnosti. Stavba dodnes ukrýva mnohé tajomstvá o tom, ako vlastne vznikla. Zaujímavé je, že počas zimného slnovratu tu dochádza k zaujímavému astronomickému javu. Slnko najskôr do miestnosti prenikne iba jediným lúčom, no za pár momentov dokonale zaplní svetlom celú hrobku.

bemireland.com
bemireland.com

Stavby severného Kaukazu, Rusko, Gruzínsko

Systém megalitov, dolmenov a labyrintov siaha do obdobia až 5000 rokov p.n.l.. Nachádza sa na rozlohe 12 000  km² na hranici Ruska a Gruzínska. Na horských svahoch sa tu nachádza množstvo malých domčekov postavených z obrovských kamenných kvádrov a dosiek. V spodnej časti domov sa nachádza otvor, akoby na zátku. Napriek tomu, že kamenné bloky vážia niekoľko ton, sú umiestnené tak presne, že medzi nimi neprepcháte ani čepeľ noža. Podobné stavby boli nájdené v celej Európe a Ázii. Načo však slúžili?

bemireland.com
mysteriousearth.net

Labyrinty Soloveckých ostrovov, Rusko

Na Soloveckých ostrovoch, nachádzajúcich sa v Bielom mori, je možné nájsť pozostatky kruhovitých stien, ktoré spolu tvoria niekoľko labyrintov. Vstup a výstup každého z nich vždy tvorí to isté miesto. Podľa niektorých išlo v minulosti o systém pascí na ryby, alebo akýchsi rybníkov. Iní tvrdia, že šlo o stavby určené na zábavu a rôzne hry. Najviac názorov sa však stretáva v tom, že tieto labyrinty slúžili pre obradné účely.

ancient-origins.net
ancient-origins.net

Skalné mesto Petra, Jordánsko

Historické mesto Petra sa skrýva v dokonalom úkryte. V tomto meste sa stretávajú tri údolia, navyše stojí na dôležitej obchodnej ceste, a tak sa vďaka dokonalej polohe stalo hlavným mestom kráľovstva Nabatejovcov. Bolo to skutočne miesto života, keďže tu v roku 62 p.n.l. žilo až 30 000 ľudí. Záhadou je, ako bolo mesto vlastne vystavané. Stavbu vysokých výšok v úzkom kaňone si totiž historici nevedia vysvetliť bez použitia nejakého lešenia…

theplanetd.com
theplanetd.com

Terakotová armáda, Čína

Mauzóleum prvého cisára dynastie Čchin pochádza z 3. storočia p.n.l.. Rozkladá sa na ploche 46 km² a patrí k najväčším a najbohatším mauzóleám sveta. Terakotová armáda znamená približne 8000 sôch čínskych bojovníkov a koní v životnej veľkosti, prepracovaných do najmenších detailov. Táto armáda mala pravdepodobne sprevádzať zosnulého cisára na jeho ceste posmrtným životom. Pri odkrývaní tejto armády museli archeológovia postupovať veľmi opatrne. Podľa legendy sa cisár do sveta mŕtvych plavil po „ortuťovej rieke“ a vedci sa báli o svoje zdravie.

scmp.com
scmp.com

Timbuktu, Mali

Africké mesto Timbuktu vzniklo spoluprácov kmeňa Buktu a kočovných Tuarégov. Odtiaľ vznikol aj jeho názov. Mesto vzniklo v 10. storočí ako obchodná dedinka a od tohto času jeho význam rýchlo rástol. Stálo totiž na dôležitej saharskej obchodnej ceste. Obchodovalo sa tu s otrokmi, zlatom, soľou, či slonovinou. V dobách jeho najväčšej slávy tu žilo až 200 tisíc ľudí. Počas francúzskej kolonizácie Mali však význam mesta poklesol a z obchodného mesta sa stalo len kultúrne centrum islamu. Dnes je jedným zo siedmich svätých islamských miest, ukrýva množstvo hlinených hrobiek a významné prvky starej africkej architektúry.

blog.hellomagazine.com
blog.hellomagazine.com

Sochy Veľkonočných ostrovov

Sochy moai na Veľkonočných ostrovoch poznáte určite všetci. Aj keď si svet dlhé roky myslel, že sa jedná len o sochy hláv, zistilo sa, že pod zemou sa často skrývajú ich celé telá. Materiál na výstavbu týchto sôch pochádza z kráteru Rano Raraku, ktorý sa nachádza na ostrove. V jeho blízkosti sa nachádza najviac a najväčšie z týchto sôch. Záhadu vzniku týchto sôch objasnil český technik Pavel Pavel, ktorý dokázal že na presun a umiestnenie takejto sochy stačilo 16 ľudí a niekoľko lán.

blog.hellomagazine.com
ashtronort.wordpress.com
0
Komentovať (0)