theplanetd.com

/ 1.3k / Lukáš M.
História ľudstva je skutočne veľmi bohatá. Veď obývame túto planétu už tisícky rokov a to, čo nám zanechali naši predkovia, nás dokáže ešte aj...

História ľudstva je skutočne veľmi bohatá. Veď obývame túto planétu už tisícky rokov a to, čo nám zanechali naši predkovia, nás dokáže ešte aj dnes poriadne šokovať. O tom vás už možno presvedčil aj náš starší článok o 10 nevysvetlených objavoch histórie, no ak nie, prinášame vám ďalší, z podobného súdka. Napriek tomu, že si myslíme, že sa človek neustále vyvíja a momentálne je v najinteligentnejšej ére svojho bytia, tieto stavby hovoria presný opak. Veď každá jedna z nich je zahalená istým rúškom tajomstva, ktoré si nevieme dodnes vysvetliť, ani predstaviť. Aké sú tie najtajomnejšie pamiatky ľudskej histórie?

Stonehenge, Anglicko

Táto, snáď najslávnejšia tajuplná stavba histórie, vznikla pravdepodobne okolo roku 3000 p.n.l.. Podľa legendy dal túto kruhovitú stavbu postaviť Merlin, v skutočnosti však stála už dávno predtým, ako sa spoločník kráľa Artuša narodil. Ako vlastne dokázali ľudia niečo takéto vybudovať, je dodnes veľkou záhadou. Ťažké balvany totiž pochádzajú z lomu, ktorý sa nachádza stovky kilometrov ďaleko. A načo vlastne Stonehenge slúžil? Bola to pozorovateľňa (prehistorické obesrvatórium), rituálne miesto druidov, alebo pohrebisko neďalekej dediny, ktorá bola objavená v roku 2007? To sa už možno nikdy nedozvieme…

nedhardy.com
nedhardy.com

Baalbek, Libanon

Maličké libanonské mestečko Baalbek ukrýva pozoruhodnú stavbu. Chrám, ktorý svojou veľkosťou presahoval stavby rímskej, gréckej, či egyptskej kultúry, pochádza z 1. až 3. storočia. Svojou veľkosťou bol skutočne impozantný. Jeho základy tvoria kamenné kvádre o hmotnosti 1000 ton. Pre porovnanie, najväčšie kamenné bloky egyptských pyramíd vážia asi 90 ton. A práve Egypťanom pripisujú historici výstavbu tohto chrámu. Ako sa im však podarilo tak zdokonaliť ich architektúru? Podľa mnohých je práve tento chrám a nie mesto Babylon miestom, kde stála slávna Babylonská veža, ktorá sa spomína v Biblii.

brightside.me
brightside.me

Newgrange, Írsko

Náhodne objavený priestor v roku 1699 bol najskôr považovaný za obyčajnú jaskyňu. Až neskôr sa zistilo, o aký historický zázrak sa tu jedná. Táto stavba je vlastne hrobkou staršou ako Stonehenge či egyptské pyramídy. Jej vznik pripisujú kmeňu Boynov žijúcich v doline rieky Boyne. V obrovskej hrobke ležia pozostatky iba piatich ľudí. Predpokladá sa preto, že pre túto spoločnosť to boli veľmi významné osobnosti. Stavba dodnes ukrýva mnohé tajomstvá o tom, ako vlastne vznikla. Zaujímavé je, že počas zimného slnovratu tu dochádza k zaujímavému astronomickému javu. Slnko najskôr do miestnosti prenikne iba jediným lúčom, no za pár momentov dokonale zaplní svetlom celú hrobku.

bemireland.com
bemireland.com

Stavby severného Kaukazu, Rusko, Gruzínsko

Systém megalitov, dolmenov a labyrintov siaha do obdobia až 5000 rokov p.n.l.. Nachádza sa na rozlohe 12 000  km² na hranici Ruska a Gruzínska. Na horských svahoch sa tu nachádza množstvo malých domčekov postavených z obrovských kamenných kvádrov a dosiek. V spodnej časti domov sa nachádza otvor, akoby na zátku. Napriek tomu, že kamenné bloky vážia niekoľko ton, sú umiestnené tak presne, že medzi nimi neprepcháte ani čepeľ noža. Podobné stavby boli nájdené v celej Európe a Ázii. Načo však slúžili?

bemireland.com
mysteriousearth.net

Labyrinty Soloveckých ostrovov, Rusko

Na Soloveckých ostrovoch, nachádzajúcich sa v Bielom mori, je možné nájsť pozostatky kruhovitých stien, ktoré spolu tvoria niekoľko labyrintov. Vstup a výstup každého z nich vždy tvorí to isté miesto. Podľa niektorých išlo v minulosti o systém pascí na ryby, alebo akýchsi rybníkov. Iní tvrdia, že šlo o stavby určené na zábavu a rôzne hry. Najviac názorov sa však stretáva v tom, že tieto labyrinty slúžili pre obradné účely.

ancient-origins.net
ancient-origins.net

Pre ďalšie tajomné pamiatky pokračujte v čítaní…


Komentovať (0)