Foto: pexels.com

Pojmy extrovert a introvert sa stali v poslednom období mimoriadne populárnymi.

Viac pozornosti sa však akosi venuje introvertom, ich potrebám, výhodám a nevýhodám. V tom článku sa preto zameriame na ich opak, na extrovertov. Extroverti sú definovaní ako ľudia, ktorí majú radi spoločnosť, sú otvorení a zhovorčiví. Potešenie čerpajú viac zo svojho okolia a menej zo svojho vnútorného duševného sveta, ako introverti. Majú radi večierky, spoločenské aktivity a radi spolupracujú v skupinách. Ak sú sami, majú sklony nudiť sa. Aké práce sú pre takých ľudí najvhodnejšie? Možno sa v nich nájdete aj vy.

Učiteľ/ka

Zrejme ste si domysleli, že pre introverta nie je nič príjemné postaviť sa pred skupinku ľudí s vedomím, že ich všetci pozorujú. Pre extroverta to však až taký problém predstavovať nemusí. Niektorí sa dokonca vyžívajú v predstave, že predávajú ďalej svoje poznatky študentom.

Okrem toho, najpopulárnejší sú väčšinou učitelia, ktorí dokážu poľahky so študentmi komunikovať a nerobí im problém okrem učiva rozoberať aj iné záležitosti, prejaviť trochu zmyslu pre humor, či deliť sa o zážitky zo života. Problematické však môže byť platové ohodnotenie a ak nemáte dostatok trpezlivosti, alebo nemáte radi deti, radšej sa do toho nepúšťajte.

pixabay.com

Herec/herečka

Nevadí vám práca s ľuďmi a pomyselné, či skutočné svetlá reflektorov? Navyše, ak máte radi pozornosť publika, pamäť „ako slon“ a dokážete uveriteľne odprezentovať príbeh, možno práve táto práca by vás urobila šťastným človekom. Vzhľadom na to, že pri tomto povolaní sa človek nemôže zľaknúť davu a nesmie sa báť ukázať kúsok sebavedomia, hodí sa viac pre extrovertov, než pre introvertov.

Moderátor/moderátorka

Radi sa rozprávate s ľuďmi a zaujíma vás ich skutočný názor? Práca moderátora je pre extroverta jednoznačne jedna z tých najlepších. Ak sa k tomu nebojíte ukázať na obrazovkách svoju tvár, je to o to lepšie. Možno ste nevedeli, no aj my hľadáme do svojho tímu moderátora/moderátorku našich videí. Stačí sa nám ozvať TU.

Kaderník/kaderníčka

Možno ste sa už aj vy stretli s tým (najmä v menších kaderníctvach), že sa pod nožničkami ľudia zrazu akosi rozhovoria. Kaderník sa tak razom stáva aj psychológom, či dokonca kamarátom. Uznajte, že to nie je práca pre niekoho, kto má radšej svoj pokoj, tiché prostredie a nemá príliš rád, ak sa musí baviť s cudzími ľuďmi. Problémom však je, že musíte vedieť aj strihať, nie len komunikovať s ľuďmi.

pixabay.com

Klinický alebo poradenský psychológ

Klinickí a poradenskí psychológovia študujú ľudskú myseľ a svoje teoretické poznatky a snažia aplikovať do praxe, aby ľuďom pomohli vyriešiť problémy, ktoré sami nemôžu alebo nedokážu zvládať. Či už ide o proces zisťovania diagnózy či terapie, je neustále potrebné dokázať komunikovať s ľuďmi a prejavovať im empatiu. Niekedy psychológovia nepracujú individuálne, ale vedú skupinové terapie a spolupracujú s rodinami. Aj keď túto prácu dokáže vykonávať aj introvert, predsa len sa možno o niečo viac hodí pre extroverta, ktorý sa v skupine cíti dobre.

Zdravotná sestra

Je dôležité, aby človek v tomto zamestnaní dokázal s ľuďmi komunikovať, a to nie len s lekármi a s pacientmi, ale aj s ich rodinami, poskytnúť im istú ľudskosť a sociálnu oporu. Aj keď na Slovensku to nie je ľahké a práca zdravotných sestier je mimoriadne náročná, pacient občas nadobúda pocit, že ho sestra nenávidí a najradšej by ho dohrýzla. Klobúk dole pred tými, ktoré si napriek psychickej záťaž dokážu zachovať ľudský prístup a úsmev.

pixabay.com

Predaj

Či už prostredníctvom telefónu, alebo živého kontaktu, jednoznačne sú potrebné komunikačné a presviedčacie zručnosti. Dokážete presvedčiť Eskimáka, že si ten sneh naozaj potrebuje kúpiť? Alebo že biela je v skutočnosti čierna? Potom je táto práca pre extroverta ako stvorená.

Zákaznícky servis

Kto už niekedy pracoval so zákazníkmi vie, že občas vedia byť poriadne nároční. Pre introverta môže byť táto práca psychicky mimoriadne náročná a vyčerpávajúca, vyžaduje nie len výborné komunikačné zručnosti, ale aj ohromnú dávku trpezlivosti, aby človek dokázal objasniť, vysvetliť, vyhovieť a pritom neposlať do teplých krajov tých najnepríjemnejších sťažujúcich sa zákazníkov.

pixabay.com

Barman

Uznajte, táto práca je pre extroverta ako stvorená. Vždy sa naskytne príležitosť porozprávať sa so zaujímavým človekom, naučiť sa a zažiť niečo nové. Mnoho ľudí barmanov vníma ako „psychológov“, čo často vidno aj vo filmoch. O kontakt s ľuďmi nie je núdza, opäť je však nevýhodou to, že ľudia nie sú vždy len príjemní a milí.

Aká je podľa vás práca snov pre extroverta?

Pozri aj: Slovensko týchto ľudí vôbec nepodporuje. Pýtali sme sa výrobcov a remeselníkov, či sa dá uživiť tvorením handmade výrobkov a takéto odpovede sme dostali

wikipedia, totaljobs, careeraddict
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )