Júlia Hogerová / / Lokál
V sérií článkov alternatívnych miest vám prinášam zopár kaviarní/klubov na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť v prípade, že máte radi spojenie dobrej kávy, kvalitnej hudby a príjemnej atmosféry v netradičných priestoroch.

Každý z nás sa rád z času na čas odreaguje na koncerte, pri pohári vína s priateľmi, alebo navštívi stand-up comedy. Pokiaľ nie ste fanúšikmi vysvietených klubov s hlasnou hudbou bez ladu a skladu alebo kaviarní, v ktorých gastronomický vrchol predstavuje Viedenská káva so šľahačkou, tak vás určite poteší tento článok. Miest, kde sa spája alternatívna kultúra, kvalitné občerstvenie a k tomu aj unikátny interiér, nie je na Slovensku veľa. Vybrali sme pre vás zopár zaujímavých priestorov v Bratislave, ktoré by ste pri jej návšteve nemali prehliadnuť.

Satori Stage

Projekt Satori Stage sa začal realizovať koncom leta 2014 a v septembri nasledujúceho roka mohli návštevníci prvýkrát vstúpiť do novootvoreného priestoru, v ktorom vznikajú nové nápady a realizujú projekty na podporu lepšej spoločnosti a vzdelanosti.

„Na začiatku to bola chuť mať niečo vlastné, na čom by sme mohli pracovať a kde by úspech odrážal našu snahu. V čase, keď sme nad tým rozmýšľali, v Bratislave existovalo len zopár väčších miest určených na eventy, prednášky a podobne. Nám to však prišlo na hlavné mesto málo,“ hovorí Andrej Kothaj.

Satori Stage ponúka viacero miestností, ktoré slúžia predovšetkým na prácu, relax alebo štúdium. Pozostáva z najväčšej prednáškovej miestnosti Satori, ktorá hostí najväčšie a najzaujímavejšie prednášky. Nachádza sa tu aj kaviareň, ktorá ponúka kvalitnú kávu a zdravé produkty. Menšie priestory, ako napríklad študovňa či zasadačka, slúžia najmä jednotlivcom a menším skupinám. Ak máte chuť na zábavnejšiu činnosť, nájdete tu aj hernú miestnosť s videohrami. Program Satori Stage je veľmi pestrý a pozostáva z prednášok, diskusií, workshopov, premietania filmov, koncertov aj súkromných akcií. Ak patríte medzi nadšencov talkshow, potešia vás Večery Inšpiratívnych Osobností, kde sa každý mesiac striedajú zaujímaví hostia. Pre nadšencov módy, dizajnu či fotografie je tu zas podujatie On Stage.

satoristage.eu

„Mali sme obrovskú výhodu – priestor SATORI STAGE bol pred naším zásahom čistý a nezariadený. Takže sme mohli zrealizovať všetky svoje predstavy a nápady. Chceli sme použiť prírodné materiály, čisté tvary a tým dosiahnuť svetlosť priestorov. A tak, aby to všetko sedelo s grafikou našej značky, ktorú pre nás vytvárala dizajnérka zo San Francisca, Denisa Trenkle. Pri navrhovaní interiéru nám veľmi pomohla aj mladá slovenská dizajnérka Viktoria Fedorkovičová.“

V najbližšej dobe chystá Satori Stage okrem zlepšovania hráčskych večerov, víkendových koncertov či párty, aj menšie prírastky v menu, akými sú vegánske a vegetariánske jedlá, koláče, raňajkové menu či väčší výber kvalitných vín. Pokiaľ ťa Satori Stage zaujal aj vďaka svojmu domáckemu charakteru, môžeš ich sledovať aj na facebooku.

satoristage.eu

Klub Umelcov

Klubu Umelcov vznikol v septembri 2008 s cieľom otvorenia kaviarne, ktorá by bola zároveň výstavným priestorom pre výtvarných umelcov. V súčasnej dobe sa klub zameriava predovšetkým na organizovanie koncertov, jam sesssions a gastroeventov, napr. ochutnávky vín, rumov alebo grilovanie.

„V klube sa udialo ozaj množstvo koncertov. Teším sa najmä z dlhodobej spolupráce s kapelami, ktoré vnímajú klub ako svoju domovskú scénu a radi sa sem vracajú (Felix, Tomáš Gregor band, Frankie Kimono, Živé kvety, Valér Miko a jeho projekty),“ hovorí Jozef Barna.

Klub Umelcov nájdeš aj na ich facebookovom fanpage.

klubumelcov.sk

KC Dunaj˜

Klub zo sekcie, ktorý pozná snáď každý fanúšik indie koncertov/párty nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku, je práve Kultúrne Centrum Dunaj. Nachádza sa v budove bývalého Domu odievania na Námestí SNP. Okrem priestoru na organizovanie spoločensko-kultúrnych aktivít, akými sú koncerty, výstavy, workshopy či výstavy, poteší návštevníkov aj bar s terasou, ktorá ponúka krásny výhľad na Staré Mesto.

Jaroslav Novák

Inšpiráciou pre aktivity a charakter celého centra je zázemie viacerých kultúr vrátane rómskej, židovskej či maďarskej, v súlade s históriou Bratislavy. V minulosti miesto hostilo viacero známych aj neznámych umelcov, či už zo slovenskej alebo zahraničnej hudobnej scény, vrátane mien ako Bad Karma Boy, Chiki liki tu-a, Nouvelle Vague a iné. Ak ťa KC Dunaj˜ zaujal, podpor ho svojim lajkom na ich facebookovom fanpage.

Dunaj Dole

Spolu s KC Dunaj, zdieľajú tieto dva kluby rovnakú budovu svojho pôsobiska. Na prízemí pôvodného Obchodného domu Dunaj sa nachádza denný priestor a v podzemí zas klub, ktorý ťa zaujme nielen svojim industriálnym charakterom, ale aj skvelým soundsystémom, ktorý zabezpečí dokonalý hudobný zážitok. V klube sú zastúpené viaceré hudobné žánre, vrátane hip-hopu, elektra, drum and bass, dubstep či indie. Návštevníkov určite zaujme aj špeciálny LED strop, ktorý je programovateľný a dokáže kompletne zmeniť celkový vizuálny charakter priestoru. Okrem majoritne zastúpeného hudobného umenia, sa tu nachádza aj Galéria vo Výklenku, ktorá skrášľuje steny OD Dunaj a prezentuje tak súčasné umenie. V prípade, že ťa Dunaj Dole zaujal, všetky jeho novinky môžeš sledovať aj na ich facebooku.

facebook.com/dunajdole

Nu Spirit Klub

K undergroudovým stáliciam v oblasti klubov patrí jednoznačne Nu Spirit, ktorý ponúka skvelý priestor pre nekomerčnú hudbu a stretnutia s ľuďmi, ktorých omrzel mainstream, už viac ako desaťročie. Nachádza sa na okraji historického centra Bratislavy, v Luxor pasáži. Rovnako, ako vyššie uvedené miesta, aj tento klub ponúka vo svojom programe pestrý výber hudobných podujatí, ktoré pokrývajú rôzne hudobné štýly od jazzu cez house alebo hip-hop, stand-up comedy, barový kvíz ale aj fashion shows.

facebook.com/nuspiritclub

V minulosti ste sa tu mohli stretnúť s menami ako King Shaolin, NVMERI aj Jimmy pé no aj množstvo zahraničných mien. Klub zahŕňa hlavný nefajčiarsky parket, ale aj oddelenú fajčiarsku časť. V prípade, že patríš k lowcost kluberom, poteší ťa aj fakt, že na viaceré parties sa dá dostať aj úplne zadarmo, stačí ak prídeš pred desiatou. Program, novinky a rôzne informácie o Nu Spirit Klube nájdeš aj na ich facebookovom fanpage.

Jaroslav Novák

A4

V budove YMCA sa nachádza jeden z viacerých priestorov slúžiacich na prezentáciu nekomerčného súčasného umenia, akým je aj A4. Poslaním tohto netradičného priestoru je prezentácia, tvorba a vzdelávanie vo viacerých formách umenia, ku ktorým patrí tanec, divadlo, hudba, filmy a umenie nových médií, podporujúcich novú a živú umeleckú tvorbu. Program je tvorený podujatiami ako napríklad Kino inak, ktoré pravidelne prezentuje rôzne experimentálne či dokumentárne diela audiovizuálneho umenia, divadlo SkRAT, ktorého domovská scéna je práve A4 alebo predstavenia scénického tanca, ktoré umožňujú realizovať sa aj nezávislým choreografom a tanečníkom. Všetky novinky, ktoré sa v A4-ke odohrávajú, môžeš nájsť na ich facebooku. 

A4

FUGA

Atmosféru starých bratislavských tovární, kultúrneho priestoru a divadelných hier priamo v centre Bratislavy zahŕňa jedinečný tanečný klub s nezvyčajným názvom FUGA. Dramaturgia klubu ponúka okrem občasných divadelných hier, aj výstavy a koncerty elektronickej hudby, rocku, metalu či jazzu. V minulosti klub poctili svojím koncertom aj Aby Wolf a Modré hory, Zippo, Snovi Be Forest či Final Stair. V najbližšom období sa v tomto alternatívnom klube chystá predstaviť dokonca aj legendárna Davová psychóza na ich turné 2017. Všetky novinky a program klubu FUGA nájdeš na ich facebooku.

Jaroslav Novák

SubClub

Patrí k jedným z najstarších klubov Slovenska, keďže rok jeho otvorenia korešponduje so vznikom našej malej republiky. Pôvodne sa klub orientoval na rockovú hudbu a niesol názov U.club. V 90-tych rokoch ponúkalo Účko mladým ľuďom únik pred mainstreamom a neopakovateľný hudobný zážitok. Postupom času sa klub vyprofiloval na miesto svetových subkultúr.

facebook.com/subclubbratislava

Subclub sa nachádza na nábreží Dunaja, plný dobrej hudby ako všetky kluby, o ktorých píšeme. Čo je však výnimočné, v priestoroch bývalého atómového krytu sa snúbi techno hudba s drum and bass, alebo dokonca indie či reggae. Ako sami návštevníci píšu, skvelým programom vás tento klub nikdy nesklame. Medzi najznámejšie hudobné skvosty, ktoré koncertovali v Subclube, patrí aj Karl Bartos z legendárnej skupiny Kraftwerk, David Holmes, IamX, BROKE, Robots in Disguise či Billy Barman. SubClub a jeho novinky nájdeš na ich facebookovom fanpage.

facebook.com/subclubbratislava

Majestic Music Club

Jedným z hlavných kultúrnych centier hlavného mesta a zároveň najväčším koncertným klubom celej Slovenskej republiky, je práve tento klub, sídliaci v budove na križovatke ulice Šancovej a Karpatskej. Práve v tomto období klub funguje pod menom MMC, respektíve Majestic Music Club. Okrem skvelých koncertov, ponúkajú variabilné priestory klubu aj firemné akcie a dokonca aj dnes obľúbené stand-up comedy shows. Veľké priestory dokážu zvládnuť až tisíc návštevníkov, čo bolo aj v minulosti výhodou pri koncertoch známych kapiel a jednotlivcov, ako napríklad Lamb, Dope D.O.D., Moja Reč, Foals či Billy Barman.

interez.sk

Pozri aj: 

interez.sk (Júlia Hogerová)

 Komentovať (0)