Júlia Hogerová / / Lokál
V sérií článkov alternatívnych miest vám prinášam zopár kaviarní/klubov na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť v prípade, že máte radi spojenie dobrej kávy, kvalitnej hudby a príjemnej atmosféry v netradičných priestoroch.

Každý z nás sa rád z času na čas odreaguje na koncerte, pri pohári vína s priateľmi alebo navštívi stand-up comedy. Pokiaľ nie ste fanúšikmi vysvietených klubov s hlasnou hudbou bez ladu a skladu alebo kaviarní, v ktorých gastronomický vrchol predstavuje Viedenská káva so šľahačkou, tak vás určite poteší táto séria článkov. Miest, kde sa spája alternatívna kultúra, kvalitné občerstvenie a k tomu aj unikátny interiér, nie je na Slovensku veľa a nieto ešte na našej východnej strane. Pohľadali sme pre Vás zopár miest a klubov, ktoré by ste mali navštíviť v mestách východného Slovenska.

Tabačka, Košice

Klub, zóna kultúry a kreativity, Tabačka, sa nachádza na Gorkého ulici v Košiciach, v areáli bývalej tabakovej továrne. Miesto prezentujúce súčasné umenie v akejkoľvek podobe či už ide o workshopy, tanec, film, hudbu, divadlo, výtvarné umenie, besedy alebo verejné diskusie, poteší aj každého milovníka zdravého jedla, ktoré je servírované v bistre Tabačka. Pochutnáte si na jedlách zo sezónnej zeleniny či ovocia, vegetariánskych aj vegánskych špecialitách v industriálnych priestoroch s priateľskou atmosférou.

facebook.com/tabackafanpage
facebook.com/tabackafanpage

V prípade, že si potrpíte na alternatívnu hudbu nie len zo Slovenskej produkcie, určite vás poteší výber koncertov zahraničných interprétov. Vystupovali tu hudobné počiny ako Rangleklods , José González, Mouse on Mars a tešiť sa môžete na Mono či Carnival Youth. Okrem bohatého programu vás rozhodne zaujme aj interiér celého komplexu bývalej továrne, ktorý je na Slovensko nevšedný, hoci v zahraničí sa s podobným dizajnom stretneme pomerne často. Pozornosť si zaslúžia aj aktivity ako Preber sa!, ktoré zahrňujú ranné cvičenie, TabQuiz, pravidelný kvíz či Vianočný trh, kde nájdete zaujímavé darčeky. Ak sa teda chystáte do Košíc, Tabačku by ste rozhodne vynechať nemali.

facebook.com/tabackafanpage
facebook.com/tabackafanpage

Halmi Caffe, Košice

Aj keď má HalmiCaffe skôr status kaviarne ako klubu, určite sa oplatí navštíviť toto miesto v samotnom centre Košíc. Trend v stravovaní či už ide o vynechanie mäsa, lepku, živočíšnych produktov vôbec, pochytil aj množstvo mladých Slovákov, ktorí môžu mať v našej stále dostatočne úzkoprsej krajine problém s nájdením reštaurácie ponúkajúcej vegetariánke či vegánske jedlá.

facebook.com/HalmiCaffe
facebook.com/HalmiCaffe

V Halmi nebudete mať núdzu o kvalitné pokrmy vyrábané z čerstvých surovín od lokálnych dodávateľov. Kávových fetišistov poteší aj káva pripravovaná na rôzne spôsoby. Ľudia, ktorí nedajú dopustiť na slovenské špeciality a pivo, si tu tiež nájdu niečo svoje. Okrem jedál si deň môžete spríjemniť jedným z podujatí, ktoré sa tu organizujú ako napríklad koncerty, vernisáže, kvízy aj filmové večery. Kaviareň nájdete aj na Facebooku.

facebook.com/HalmiCaffe
facebook.com/HalmiCaffe

Kino Úsmev, Košice

Kino v centre mesta bolo založené v roku 1929, čo ho robí jedným z najstarších kín Košíc. Patrí pod správu občianskeho združenia Cinefil, ktoré sa snaží o rozvoj audiovizuálnej kultúry v našom najväčšom meste východu. V tomto roku bolo kino obohatené o novú fasádu, audiovizuálne zariadenie v kinosále aj nový bar.

kinousmev.sk
kinousmev.sk

Okrem kvalitného filmového zážitku ponúka možnosť strávenia letného večera v záhrade, ktorá je súčasťou komplexu Kina Úsmev. Organizujú sa tu aj menšie festivaly, ako napríklad Vianočný street food a filmy v Kine Úsmev, kde si budete môcť pozrieť vianočné klasiky a ochutnať punč, varené víno a jedlo z food truckov, ako napríklad Robin Street Food servírujúce jedny z najlepších hot dogov v Košiciach. Úsmev nájdeš taktiež aj na Facebooku.

kinousmev.sk
kinousmev.sk

Wave Klub, Prešov

V centre mesta Prešov sa nachádza útulný klub, ktorý ponúka množstvo kultúrnych aktivít už od roku 2002 a je dobre známy nielen medzi domácimi, ale aj za hranicami nášho 3. najväčšieho mesta. Podobne ako Tabačka slúži Wave na realizáciu alternatívneho umenia. Klub organizuje koncerty, diskusie, výstavy, filmy, workshopy, podujatia pre deti a mnohé iné. Na prízemí sa nachádza bar a pódium, v podkroví nájdete stálu expozíciu galérie Kýchania mozgu a najnovšie aj komornú sálu, ktorá slúži aktivitám najmä z oblasti divadla, filmu aj hudby a je domovom lokálneho divadla Divadelný kabinet vychodňara.

wave.sk
wave.sk

V lete si môžete spríjemniť večer posedením na balkóne, ktorý rovnako ako celý klub dýcha vintage atmosférou. Mainstreamu sa vymyká aj výber interpretov, ktorých Wave v minulosti hostil, ako napríklad slovenské skupiny Bad Karma Boy, Medial Banana, Purist, Billy Barman, českých Ghost of You, Midi Lidi či lotyšských Carnival Youth. Rovnako pestrý je aj výber občerstvenia. Domáce limonády či nanuky padnú vhod počas horúcich letných dní. Pri najbližšej návšteve Prešova rozhodne neotáľajte a navštívte toto miesto, v ktorom sa spája umenie a zábava.

wave.sk
wave.sk

Christiania, Prešov

Prijemná kaviareň v centre mesta Prešov v sebe spája nielen možnosť posedenia pri šálke sypaného čaju či pohári domácej limonády, ale aj zažiť koncerty známejších aj menej známych umelcov, a to všetko v príjemnej atmosfére. Christianiu navštívili rôzne mená slovenskej aj zahraničnej hudobnej scény vrátane Katarzie, Zrní, Talent Transport, Kolowratu aj Chiki liki tu-a. Svojimi podujatiami obohacuje životy Prešovčanov už 10 rokov.

facebook.com/christiania-prešov
facebook.com/christiania-prešov

Okrem hudobných zážitkov ponúka možnosť kvízov, búrz, diskusií aj výstav. Charakteristickou črtou kaviarne je aj jej interiér, ktorý zahŕňa pohodlné gauče, holé steny z tehál, knihy, ktoré nájdete takmer na každom rohu a jedinečný nábytok dýchajúci vintage štýlom. V lete je možnosť trávenia času na terase, ktorá je, podobne ako interiér, vyšperkovaná do posledného detailu. Christianiu by ste teda rozhodne nemali pri návšteve Prešova prehliadnuť.

facebook.com/christiania-prešov
facebook.com/christiania-prešov

Groteska Art Caffe, Poprad

V meste pod Tatrami sa nachádza ďalšie zaujímavé miesto, ktoré si zaslúži pozornosť. Groteska Art Caffe je prijemná kaviareň, ktorá vás zaujme svojim netradičným interiérom. Hneď pri vstupe si všimnete dáždnikmi ovešaný strop či steny skrášlené obrazmi miestnych umelcov. Kávoví fetišisti budú určite nadšení čerstvou kávou, ktorá je pražená v lokálnej pražiarni. Kaviareň hostí širšie spektrum návštevníkov, keďže súčasťou je aj detský kútik s rôznymi hrami. Spoločenské hry sú k dispozícií aj pre starších návštevníkov. Nudiť sa nebudete ani počas víkendových večerov, kedy miesto ožíva koncertmi a live DJ setmi.  Hoci tradičné drevenice, o ktoré nemá oblasť Tatier núdzu, ponúkajúce typické slovenské špeciality, majú svoje čaro, ak hľadáte niečo netradičné, Groteska je to správne miesto.

panoramio.com
panoramio.com

Bašta, Bardejov

Posledné miesto, ktoré slúži na prezentáciu alternatívneho umenia v malom, no veľmi útulnom historickom meste Bardejov,  sídli v mestskej Hrubej bašte, ktorá bola súčasťou mestského opevnenia v 15. storočí. V dnešnej dobe je pod správou občianskeho združenia Different, ktoré využíva jej netradičné priestory na kultúrno-vzdelávacie účely. Okrem koncertov a premietania filmov sa tu organizujú aj tvorivé dielne a workshopy. V minulosti miesto navštívili skupiny ako Longital, The Ills či ukrajinský hudobník POSTMAN. Ak oceníte premietanie filmov rôznych subkultúr, indie hudbu, Hrubú Baštu by ste nemali v Bardejove prehliadnuť.

ozdifferent.sk
ozdifferent.sk
interez.sk (Júlia Hogerová)
0
Komentovať (0)