Branislav Blaško / / Série
Zvuky, ktoré o pár rokov už nebudú vôbec exitovať a nájdeme ich jedine v múzeách.

Doba sa mení veľmi rýchlo. Behom pár rokov vidíme neuveriteľné zmeny všade vôkol nás. To, čo sa používalo pred pár rokmi, dnes už je zastaralé a neužitočné. Niektoré veci však vydávali svoje špecifické zvuky, no keď sa prestanú používať, zaniknú.

Telefón s vytáčaním čísiel

Telefón, ktorý určite poznáte. Keď ste chceli niekomu zavolať, museli ste doslova vytočiť číslo. Zvuk, ktorý tento stroj pri tom vydával bol, podľa nás naozaj upokojujúci. Dnes sú už tieto telefóny skôr raritou a nájdeme ich už skôr v múzeu, ako v bežnej domácnosti.

Písací stroj

Písacie stroje mali celú podmnožinu unikátnych zvukov, podľa ktorých ste ho ihneď spoznali. Zvuk klávesov, cinknutie, keď ste sa dostali na koniec riadku alebo zvuk riadkovaču, ktorý ste používali namiesto dnešného klávesu enter.

Pískanie čajníku

Klasické čajníky nahradili rýchlovarné kanvice. Čajník a jeho pískanie, ktoré indikovalo, že voda je už zovretá, je tiež jeden zo zvukov, ktorí naše deti nebudú poznať.

Zvuk spúšte

Hlasitý zvuk nastal po tom, ako ste stlačili tlačidlo spúšte na fotoaparáte. Naše deti tento zvuk budú síce poznať, no už len v digitálnej podobe. Digitálne fotoaparáty či mobily tento zvuk už len napodobňujú a odfotenie fotky už dávno nie je také vzrušujúce, ako niekedy. Taktiež už ani nevieme, čo je to pretočiť si snímok.

Televízia

Príchodom digitálneho signálu sa stratil starý známy šum a charakteristický zvuk „bzzzz“. Taktiež už nepoznáme ten zvuk, keď sme prepínali jednotlivé stanice manuálne na televízoroch.

Jemný šum gramofónov

Éru platní nahradili kotúčové magnetofóny, tie nahradili kazety. Kazety zas cédečká. Po cédečkách prišla digitálna éra a hudbu si väčšinou už len sťahujeme. Jemné šumenie platní, dnes už počuje len málokto. Budú tento zvuk poznať ešte naše deti?

Koniec vysielania

Dnes už televízia beží non-stop, 24 hodín denne. Niekedy sa však nevysielalo celý deň a večer sa vysielanie skončilo. A aký zvuk nasledoval po vysielaní? Video vám to ukáže.

Premietačka

Bola v kinách, niektorí ju mali aj doma. Premietačka a jej jedinečný zvuk ozubených kolies, ktoré pretáčali film a tak premietali ľuďom pohyblivý obraz.

MentalFloss
0
Komentovať (0)