Foto: YU-JEN SHIH, kota-G (flickr.com)

Krajina vychádzajúceho slnka, Japonsko, sa skladá z viac ako 3000 samostatných ostrovov. Nájdete na nich druhé najväčšie mesto našej planéty, jeden z najkrajších lesov sveta, aký nenájdete nikde inde a miesto, kde je najkrajšia jar na svete.

Japonsko, krajina kde vychádza slnko. Takýto prívlastok prischol ostrovnému štátu, ktorý leží na ďalekom východe a je takmer poslednou pevninou smerom z Ázie do Ameriky. Japonsko, to však nie je len druhé najväčšie mesto planéty Tokio. Táto krajina ukrýva pre návštevníkov mnoho prekrásnych miest a zaujímavých tajomstiev. Čo všetko by sa v Japonsku oplatilo vidieť? Niečo málo sa môžete dozvedieť v našom dnešnom článku. Oveľa viac však v najbližšom Cestovateľskom Kine.

Zaujímavosti o Japonsku

Tokio

Kto navštívi Japonsko, zrejme hlavné mesto neobíde, a preto sa mu nevyhneme ani v tomto článku. Niekdajšie najväčšie mesto planéty je dnes už „len“ na druhom mieste. Prekonalo ho indické Dilí. To však Tokiu nijako neuškodilo. V obrovskom metropolitnom a multikultúrnom meste s 33 miliónmi obyvateľov si na svoje príde každý. Nájdete tu “štvrť mladých“, „štvrť obchodov“, či „štvrť elektroniky“. V Tokiu sa nachádza aj azda najslávnejší rybí trh na svete, ktorý sa nazýva Tsukiji. Môžete  si tu pochutnať na pravom japonskom sushi, ktoré síce nájdete kdekoľvek po celom Japonsku, ale dať si ho priamo na najslávnejšom rybom trhu je predsa len celkom iný zážitok.

City skyline (Tokyo - 東京都)
Cortando el pescado en el mercado de Tsukiji (Tokio)

Fudžisan

Najvyšší vrch Japonska, sopka Fudžisan, skrátene Fudži, patrí tiež k najznámejším miestam tejto krajiny, a preto nemôžeme zabudnúť ani na ňu. Fudži je jedným z troch posvätných vrcholov Japonska a za dobrej viditeľnosti ho môžete pozorovať aj priamo z Tokia. Sopku navštívi ročne viac ako 200 000 turistov, pričom výstup na jej vrchol trvá až 7 hodín.

Fuji

Kója

Vrch Kója aj so svojím priľahlým údolím patrí k nábožensky najvýznamnejším miestam Japonska. Pred asi 1200 rokmi sa tu usadil slávny budhistický mních Kúkai a založil tu prvý budhistický chrám. Dnes sa v tejto oblasti nachádza viac ako 100 takýchto chrámov a oblasť je domovom jedného z najrozšírenejších náboženstiev Japonska. V údolí Kója si môžete vyskúšať aj život jednoduchého budhistického mnícha a prežiť noc v niektorom z prekrásnych kláštorov.

[Kansai14-15]

Kawachi Wisteria Garden

Tento záhradný komplex neďaleko japonského mesta Kitakyushu je podľa mnohých najkrajším miestom celého Japonska. Záhradný komplex je známy najmä rastlinou zvanou vistéria, z ktorej tu nájdete hneď niekoľko desiatok rôznych odrôd. Najväčším lákadlom je prekrásny tunel, ktorý je obrastený pestrofarebnými rastlinami a pripomína scénu ako z rozprávky.

Wisteria Tunnel at Kawachi Fuji Gardens, Japan | Photography by ©Lauren, vía @awesomeEarthPix #pnwonderland #awesomeearth #photooftheday #adolrivera60 #sunrise #landscape #pnw #worldcaptures #pdx #natgeo #nature #ourplanetdaily #discoverearth

Vodopád Nači

Najznámejším vodopádom v Japonsku je celkom určite Nači, ktorý je často mylne označovaný aj za najvyšší vodopád krajiny. Nači má však „len“ 133 metrov, pričom vodopád Hannoki dosahuje výšku až 497 metrov. Nači však svojou scenériou zaujíma prvenstvo v kráse, nie veľkosti. Popri vodopáde vedie aj pútnická cesta, ktorej súčasťou je aj veľkolepý chrám zapísaný do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Spectacular view at the Nachi Taisha

Park Hitachi

Podľa mnohých ľudí je najkrajšia jar na svete práve v Japonsku. Ako dôkaz vám možno poslúži park Hitachi v meste Hitachinaka. Park každoročne na jar zakvitne takouto prekrásnou modrou farbou. Zaslúžia sa o to rastliny s názvom nemophila, alebo hajnička. V parku Hitachi sa ich nachádza viac ako 4.5 milióna kusov.

Hitachi Seaside Park

Bambusový les Arashiyama

Najkrajší les Japonska. Tak hovoria ľudia o bambusovom lese neďaleko mesta Kjóto. Hovorí o tom aj fakt, že Arashiyama je druhým najnavštevovanejším miestom v Japonsku. Prechádzka v takomto nezvyčajnom lese, aký na našom kontinente nenájdeme je zážitkom na celý život.

Bamboo Forest

Svätyňa Icukušima

Brána medzi svetom ľudí a duší. Takúto funkciu spĺňa svätyňa Icukušima podľa šintoistickej viery. Svätyňa je zapísaná aj do Zoznamu UNESCO a niektoré jej časti dokonca patria aj do japonského národného pokladu. Svätyňa stojí na pylónoch v zátoke uprostred vody, keďže v minulosti mal obyčajný človek vstup do svätyne prísne zakázaný. Dnes patrí Icukušima k najvýznamnejším turistickým miestam Japonska.

Itsukushima Shrine

Všetky krásy a zaujímavosti Japonska sa do jedného článku nezmestia. Dozvedieť sa niečo viac o krajine vychádzajúceho slnka sa však môžete v Cestovateľskom Kine so skúsenou cestovateľkou Katarínou Liškovou.

Cestovateľské Kino: Japonsko (Katarína Lišková)

12. septembra: KC Dunaj, Bratislava

Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.

Foto: Cestovateľské Kino
0
Uložiť článok
Komentovať