Vedeli ste, kde vznikli slová ako masochizmus, bluetooth či platonická láska? Niektoré príbehy sú naozaj zaujímavé.

Jazyk je bohatý na slová, ktoré sú odvodené od ľudí s reálnym, mýtickým alebo fiktívnym pôvodom. Tieto slová môžu predstavovať filozofiu, objavy, vynálezy, rôzne miesta, objekty a ľudí s naozaj zaujímavými príbehmi. Prinášame vám 7 slov odvodených od ľudí, ktorých príbehy sú tak zvláštne, že zanechali dlhotrvajúcnosť svojho používania  na celom svete.

Bluetooth

Bezdrôtová technológia používajúca sa na pripojenie zariadení. Vedeli ste, že je pomenovaná podľa kráľa Dánska a Nórska Haralda Bluetooth? Bol významný tým, že v 10. storočí spojil dánske kmene do jedného kráľovstva. V roku 1997 vznikla myšlienka používania mena podľa kráľa Dánska. Navrhol ju Jim Kardach, keď vyvinul systém, ktorý umožnil mobilným telefónom komunikovať s počítačmi. Práve vtedy čítal knihu s názvom Dlhé lode, ktorá bola historickou fikciou o Vikingoch a o kráľovi Haraldovi Bluetooth. Ten využil svoje diplomatické schopnosti k tomu, aby bojujúce kmene pristúpili k diskusii a ukončili vzájomné rozpory. Práve táto analógia bola využitá pre názov technológie Bluetooth, ktorá, podobne ako kedysi kráľ Harald, slúži na uľahčenie vzájomnej komunikácie.

bluetooth
ancientpages

Casanova

Pojem sa používa na pomenovanie niekoho, kto má vášeň pre ženy a niekoľko mileniek. Je pomenovaný podľa Giacoma Casanovu, ktorý bol známy pre jeho aféry so ženami. Dnes je slovo Casanova to najznámejšie a ľahko rozpoznateľné. Giacomo Casanova bol taliansky dobrodruh a spisovateľ, ktorý písal pod viacerými menami. Jeho monografia ,,Príbeh môjho života“, je považovaná za jednu z najlepších zdrojov európskeho spoločenského života 18. storočia. Jednou z tém, o ktorej v nej hovorí, je aj jeho dobrodružstvo s viac ako 120 ženami a dievčatami.

casanova
lenta

Gilotína

Stroj na popravovanie s veľkým nožom, ktorý sa posúva v zvislom smere. Pomenovaný je podľa Dr Joseph-Ignace Guillotine, francúzskeho lekára, ktorý navrhol jeho použitie pre rýchle a bezbolestné vykonanie smrti. Dr Joseph Ignace Guillotine bol francúzsky lekár, politik, a slobodomurár. Guillotine bol vždy proti tomu, aby bol trest vykonávaní príliš dlho. Navrhoval použitie jednoduchého mechanizmu pre odstránenie zločinca. Usmrtenie bolo obvykle vykonávané pre šľachtu pomocou sekery alebo meča, zatiaľ čo obyčajní ľudia boli obesení. Guillotine dúfal, že sa vytvorí spravodlivý systém, kde bude trest vykonaný pomocou mechanického usmrtenia  tak, že by to pomohlo verejnosti oceniť ich práva, a zároveň dúfať, že takýto trest by jeden deň mohol byť zrušený. Skutočný vynálezca gilotíny, ale nebol on, ale iný muž menom Antonie Louis.

gilotina
wikipedia

Masochizmus

Potešenie z niečoho bolestného, ponižujúceho či sexuálneho. Slovo masochizmus je pomenované podľa Leopolda von Sacher-Masoch, ktorý napísal román s názvom Venuša v kožuchu. Vyjadroval jeho predstavy o dominantných ženách nosiacich kožušinu. Leopold von Sacher-Masoch bol rakúsky spisovateľ a novinár známy svojimi romantickými príbehmi galícijskeho života a utopistických ideálov zahŕňajúcich socializmus a humanizmus. Študoval právo, históriu a matematiku na univerzite v Grazi. Pracoval tiež proti antisemitizmu a editoval mesačník zameraný na toleranciu a integráciu Židov v Sasku. Pojem „masochizmus“ vytvoril rakúsky psychiater Richard Freiherr von Krafft-Ebing, ktorý napísal, že Sacher-Masoch trpel sexuálnou anomáliou, ktorá bola ukázaná v jeho spisoch.

masochizmus
liveinternet

Sadizmus

Vyplýva z potešenia pôsobenia bolesti, poníženia alebo utrpenia druhých, či už sexuálne, alebo iným spôsobom. Je pomenovaný podľa markíza de Sade, ktorý je notoricky známy pre svoje sexuálne vyjadrenie vo svojich literárnych dielach. Markíz de Sade bol francúzsky aristokrat, revolucionár, politik, filozof a spisovateľ. Napísal mnoho románov, poviedok či hier, ktoré boli publikované buď pod jeho vlastným menom alebo pseudonymom. Bol tiež známy pre svoje erotické diela, v ktorých znázorňuje sexuálne fantázie, obsahujúce násilie a kriminalitu. To viedlo k založeniu slova sadizmus. Slovo sadizmus bolo tiež vnímané ako rúhanie proti katolíckej cirkvi, ktorá zapríčinila to, aby bol uväznený alebo poslaný do šialených azylov na 32 rokov svojho života.

sadizmus
tootlafrance

Pompadour

Účes s vlasmi vyčesanými smerom nahor alebo vysoko nad čelom. Pomenovaný je podľa madame de Pompadour, ktorá bola súčasťou francúzskeho súdu a milenka francúzskeho kráľa Ľudovíta XV a nosila takýto účes. Madame de Pompadour bol hlavne milenkou, blízkym priateľom a dôverníčkou kráľa Ľudovíta XV. Taktiež bola členom francúzskeho súdu. Bola tiež patrón umenia a architektúry. Pompadour účes pomenovaný podľa Madame de Pompadour, bol populárny v 18. storočí medzi modernými ženami a bol znovu oživený v 19. storočí. Pokračoval vo veľkom štýle až do prvej svetovej vojny.

uces
nextluxury

Platonická (láska)

Vzťahuje sa k asexuálnej láske medzi dvoma ľuďmi rôzneho pohlavia. Nesie názov podľa gréckoho filozofa Platóna. Vo filozofickom texte s názvom Symposium Platón opisuje možnosti, ako sa vyvíjala láska – sexuálne a nesexuálne. V texte boli opísané dva druhy lásky. Pozemská, vyjadrujúca hmotnú túžbu a príťažlivosť k niekomu a božskú lásku, ktorá začína od fyzickej príťažlivosti presahujúcej lásku ku kráse.

platon
coursera

Niektoré slová majú naozaj dlhú históriu, no je viac než isté, že budú sprevádzať našu spoločnosť ešte veľmi dlho.

interez.sk (Anna Zábojníková), unbelievable facts
Príbehy
0
Komentovať (0)