Wikimedia

Stella / / Série
Aké tajomstvá skrývajú veci, s ktorými sa stretávame každý deň?

Sme zvyknutí na určité každodenné veci, ktoré nás obklopujú až tak, že nakoniec prestaneme venovať pozornosť ich detailom. Ale veľmi často sa stáva, že najviac geniálne nápady alebo fascinujúce príbehy sú skryté za nevýraznými rysmi. Prinášame vám preto 7 najúžasnejších tajomstiev známych vecí, ktoré si nevšímame. 

Záhadné cik-cak tajomstvo električiek

Ak sa pozorne pozriete na vedenie električiek, všimnete si, že drôty, ktoré by mali ísť po priamke, idú smerom sem a tam – zo strany na stranu. Prečo je to tak?

Ide o to, že všetky električky majú k strechám pripojené zberače energie, ktorých horná časť sa kvôli elektrickým drôtom postupne opotrebuje, a preto ju treba časom vymeniť. Drôt je nainštalovaný zo strany na stanu, a preto sa zberač obrúsi rovnomerne a nemusí sa stále meniť.

© depositphotos

Kto zabil kráľa?

V štandardnom balíčku kariet, je srdcový kráľ znázornený zvláštne – je to jediný kráľ bez fúzov, a navyše je to jediný kráľ, ktorému niekto nad hlavou drží meč. Na túto záhadu existuje hneď niekoľko teórií.

Prvá teória je tá, že pôvodne  mal srdcový kráľ v jeho ľavej ruke sekeru. Avšak v priebehu storočí, kde boli karty zle kopírované, kráľova sekera zmizla a stal sa z nej meč.

Ďalšia tvrdí, že srdcový kráľ reprezentuje psychicky narušeného Karola VII (Francúzskeho kráľa). Podľa mnohých historikov kráľ zošalel a zo strachu, že bude otrávený, si vrazil do hlavy meč.

Iní si zas myslia, že srdcový kráľ je Ajax Veľký. Ajax bol jeden z milencov Heleny Trójskej, ktorého Helena odmietla, a tak sa rozhodol spáchať samovraždu svojím vlastným mečom.

© wikimedia

Erb Spojeného Kráľovstva

Britské mince s hodnotou jeden, dva, päť, desať a dvanásť a päťdesiat pencí znázorňujú úseky, ktoré spoločne tvoria celý tieň erbu. A ak sa pozriete na jedne libru zistíte, že tá má na zadnej strane celý erb.

© depositphotos

Symbol otvorenej nádoby na kozmetických obaloch

Malý obrázok otvorenej nádoby je symbol PAO (doba po otvorení), ktorá informuje spotrebiteľa o tom, ako dlho môže byť produkt po otvorení použitý bez toho, aby sa spotrebiteľovi niečo stalo. Tento symbol má vo vnútri malé číslo s písmenom „M“ (mesiac), ktoré vidíme skoro na všetkých kozmetických prípravkoch.

© wikimedia

Koruna Sochy Slobody

Každý z nás videl Sochu Slobody minimálne na obrázku, avšak len málo ľudí vie, čo symbolizuje jej koruna. Koruna pozostáva so siedmych hrotov, ktoré predstavujú všetky oceány a sedem kontinentov sveta, ktoré naznačujú zaujímavé a univerzálne poňatie slobody. A ešte jeden zaujímavý fakt – každý hrot váži presne 68 kíl.

© pixabay

Prázdne stránky kníh

Asi ste si všimli, že veľa kníh má niekoľko stránok na začiatku a na konci prázdnych. Prečo tam sú?

Stránky kníh sú často tlačené na veľké listy papiera, a v prípade, ak nie je dostatok obsahu na vyplnenie týchto stránok, ostanú prázdne. Vydavatelia na nich často vytlačia slovo „Poznámky“ alebo tam dajú nejaký iný znak, aby si čitatelia nemysleli, že vydavateľ spravil nejakú chybu.

© wikipedia

Farebná pasta

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa pasta skladá z troch pruhov bielej, modrej a červenej farby? Je to preto, lebo každý prúžok sa skladá z iných prísad a má aj iné účely.

  • Fluorid (biela zložka) – je najcennejšia časť zubnej pasty, ktorá obsahuje látky na bielenie zubov a odstránenie povlaku.
  • Modrá (alebo zelená) – táto časť má antimikrobiálne účinky a osviežuje dych.
  • Červená  – tento gél bol do pást pridaný ako posledný. Obsahuje kľúčové prvky pre zdravé ďasná.

V skutočnosti nie je nutné mať pastu s rôznymi farbami – je to iba marketingová stratégia. Všetky tieto prísady majú aj obyčajné, jednofarebné pasty.

© bradleypjohnson
interez.sk (Stella K.), brightside.me
0
Komentovať (0)