Budget Direct

Európa sa pýši stovkami hradov a zámkov.

Pri krásnych hradoch a zámkoch, ktoré máme v Európe, ale aj na Slovensku, sa niekedy ako keby zabúda na tie, na ktorých sa stáročiami podpísal zub času a nedočkali sa rekonštrukcie. Sú z nich tak iba ruiny a súčastníkom sa len ťažko predstavuje, ako kedysi krásne a majestátne vyzerali.

Aj preto sa stránka Budget Direct spojila s dizajnérmi a architektmi, aby pomocou digitálnej rekonštrukcie, vizualizácií a animácií vrátili týmto ruinám zašlú slávu.

Nás môže tešiť, že do výberu zahrnuli aj náš klenot na Spiši.

Hrad Samobor, Chorvátsko

Hrad nachádzajúci sa v strednom Chorvátsku bol postavený v druhej polovici 13. storočia na pokyn českého kráľa Přemysla Otakara II.. V následných bojoch však oň prišiel. Jeho výstavba a úpravy potom ešte pokračovali do 16. storočia, odkedy začal postupne chátrať.

Dnes sú na hrade viditeľné iba pôvodné múry, avšak začínajú sa projekty na jeho obnovovanie.

Château Gaillard, Francúzsko

Tento stredoveký hrad bol postavený veľmi rýchlo, a to medzi rokmi 1196 až 1198 pod záštitou Richarda Levie srdce, ktorý sa potreboval brániť pred Filipom II.. Ten ho potom začiatkom 13. storočia aj dobyl.

Hrad bol unikátnym architektonickým dielom, mal viacero otvorov, z ktorých mohli obrancovia hradu liať vriaci olej alebo hádzať kamene. Od 16. storočia bol hrad opustený.

Hrad Dunnottar, Škótsko

Hrad bol vlastne pevnosťou nachádzajúcou sa na skalnatom výbežku na severovýchodnom pobreží Škótska. Zachované časti pochádzajú z 15. až 16. storočia, no predpokladá sa, že miesto bolo opevnené už v rannom stredoveku. Dunnottar zohral veľkú úlohu v histórii Škótska a zohrával významnú úlohu v bojoch s Angličanmi.

Používal sa až do 18. storočia, odvtedy chátral až do dnešnej podoby.

Hrad Menlo, Írsko

Pochádza zo 16. storočia a nachádza sa brehu rieky Corrib. Využívala ho slávna barónska rodina Blakeovcov až do počiatku 20. storočia, keď ho zničil požiar a následne bol obrastený brečtanom.

Hrad Olsztyn, Poľsko

Olsztyn bol postavený počiatkom 14. storočia v severovýchodnom Poľsku. Jeho najznámejším správcom bol Mikuláš Koperník v 16. storočí, kedy bol aj zrekonštruovaný. Slúžil tiež v bojoch proti Habsburgovcom aj Švédom a následne sa prestal využívať.

Spišský hrad, Slovensko

Na Slovensku je azda najznámejším a rozhodne jedným z najkrajších hradov. A to napriek tomu, že ide o zrúcaninu. Spišský hrad stojaci na travertínovej kope s názvom Spišský hradný vrch je dominantou celého regiónu. Svojou rozlohou 41 426 m² patrí k najväčším hradiskám, a to nielen na našom území, ale v celej strednej Európe. Spišský hrad bol na strategickej polohe chrániac dôležitú obchodnú cestu postavený v 12. storočí. V 18. storočí ho ale zničil požiar a už nebol nikdy opravený.

Hrad Poenari, Rumunsko

Tento hrad bol kedysi domovom obávaného Vlada III. Drakulu. Krásna stavba v Transylvánii sa začal stavať v polovici 15. storočia a napriek tomu, že sa využíval aj po Vladovej smrti, bol v 16. storočí opustený a od 17. storočia sa rozpadal. V 20. storočí ho zasiahli aj zemetrasenia, ktoré prispeli k jeho súčasnému stavu. Hrad je prístupný a vedie k nemu presne 1 450 betónových schodov.

Uložiť článok

Najnovšie články