brightside.me

Matej Mensatoris / / Série
Dnešná moderná doba stále nedokáže pochopiť niektoré historické objavy. Pozrite sa na tieto artefakty, staré tisíce rokov, ktoré aj teraz vyvolávajú mnohé nezodpovedané otázky.

História ľudstva siaha tisícročia do minulosti. No ani v modernej dobe nedokážeme dobre porozumieť všetkým výtvorom, ktoré za ktorými stoja dávnoveké civilizácie. Rôzne archeologické nálezy nám kladú otázky, na ktoré ani skúsení historici nevedia so stopercentnou istotou odpovedať. A to v nás vyvoláva oprávnený údiv, no aj obdiv k antickým civilizáciám a k ich vedomostiam, ktoré nás fascinujú aj dnes. 

Kamenné gule na Kostarike

Tieto záhadné kamenné útvary sú zaujímavé nielen ich dokonalým guľatým tvarom, ale aj tým, že historici netušia, aký majú pôvod a na čo slúžili.

ucrazy
ucrazy

Tieto gule boli objavené v roku 1930 pracovníkmi z banánovej plantáže. Objavili sa legendy, že v guliach je ukryté zlato, a tak niektorí ľudia s vidinou zisku, gule rozbili. Vo vnútri sa samozrejme žiadne zlato, ani nič iné nenachádzalo.

ucrazy
ucrazy

Historici a archeológovia predpokladajú, že tieto útvary mohli symbolizovať nebeské telesá. Iné teórie hovoria o vymedzení územia medzi domorodými kmeňmi.

Bagdadská batéria

Možno už v starodávnej Mezopotámii využívali batérie o tisícky rokov skôr ako sme ich objavili my. Tomu by možno nasvedčoval nález nájdený neďaleko irackého hlavného mesta Bagdadu. Tzv. bagdadská batéria je hlinená nádoba, v ktorej sa nachádzala železná tyč a medený valec. Po naliatí elektrolytu (octu či citrónovej šťavy) do nej mohlo toto zariadenie produkovať až 2 volty napätia.

kizaz
kizaz

Existuje viacero teórii o využiteľnosti bagdadskej batérie, niektoré hovoria o galvanizácii zlata. Iní historici však uvádzajú, že nádoba pravdepodobne neslúžila ako batéria a bola to iba obyčajná schránka na uskladnenie papyrusov.

Vojnichov rukopis

Tento rukopis môžeme právom pokladať za jednu z najzáhadnejších kníh na svete. Autor je neznámy a takisto aj jazyk, v ktorom je napísaná, nikto nevie rozlúštiť. Kniha je plná nevysvetliteľných symbolov a podivných ilustrácií.

paranormal-news / nnm
paranormal-news / nnm
isi-2025
isi-2025

Čo robí knihu jedinečnou je práve neznámy jazyk a zapisovanie, ktoré nemá spoločné znaky so žiadnym známym písmom. Celá kniha má 240 strán a v súčasnosti je uložená v archívoch Yalelovej univerzity.

Zlaté figúrky Inkov

Tieto zlaté figúrky nájdené v južnej Amerike na prvý pohľad pripomínajú dnešné lietadlá. Pôvod figúrok je zahalený rúškom tajomstva.

occpaleo
occpaleo

Tieto figúrky inšpirovali dvoch nemeckých modelárov Algunda Eebooma a Petra Beltinga, aby vytvorili ich kópie. 16 násobne väčšie modely vybavili ich leteckými motormi a ovládacím systémom. Modely boli schopné vzlietnuť a dokonca s nimi prevádzať manévre.

andreysklyarov
andreysklyarov

Aj keď mnohí laickí nadšenci hneď poukazujú na spojenie Inkov s mimozemskými civilizáciami, modely podobné súčasným leteckým strojom sú podľa historikov iba čistou náhodou. Starodávni umelci sa pravdepodobne snažili vytvoriť okrídlené božstvo a tvarom sa tak priblížili niečomu, čo pripomína súčasné lietadlá.

Genetický disk

Tento podivný staroveký artefakt o priemere 27 centimetrov je vyrobený z tvrdého kameňa, do ktorého je vytvárať rytiny skutočne obtiažne. Bol objavený v Kolumbii a jeho vyobrazenia zobrazujú rôzne štádiá vývoja plodu – od splodenia cez embryonálne štádiá až po úplne vyvinutého jedinca.

chuchotezvous
chuchotezvous

Historici si nie sú istí jeho pôvodom a vekom, niektoré zdroje uvádzajú vek disku až na 6000 rokov. Iní sa však na disk pozerajú skepticky a zastávajú názor, že disk môže byť iba dokonalým podvrhom.

Antikytherský počítač

Tento mechanizmus starý vyše 2000 rokov objavili v blízkosti gréckych ostrovov na začiatku 20. storočia. Podľa vedcov sa tento antický prístroj skladal z najmenej 30 ozubených bronzových kolies a bol umiestený v drevenom púzdre.

calculator888
calculator888

Mal slúžiť na výpočet pohybu hviezd a planét a vedci sa domnievajú, že mohol tiež slúžiť ako kalendár, keďže prístroj dokázal tiež určiť štvorročný časový cyklus.

noobz.ro
noobz.ro

Pozri aj: 12 významných archeologických objavov, ktoré úplne zmenili ľudskú históriu

interez.sk (mmm), brightside.me


Komentovať (0)