Na našej Zemi sa toho deje mnoho. Vplyv globálneho otepľovania postupne, síce pomaly, no isto mení našu planétu. Ďalej tu máme ďalšie prirodzené procesy...

Na našej Zemi sa toho deje mnoho. Vplyv globálneho otepľovania postupne, síce pomaly, no isto mení našu planétu. Ďalej tu máme ďalšie prirodzené procesy ako zemetrasenia či horotvorné procesy a mnoho ďalších. Viete si predstaviť ako bude vyzerať Zem o takých 500 rokov? To bohužiaľ asi nikdy nezistíme. Celkom iste však vieme, ktoré zo svetových metropol sú ohrozené kvôli činnosti niektorého prírodného faktora. Ktoré zo známych miest môžu v blízkej celkom zmiznúť zo zemského povrchu?

Článok pokračuje pod videom ↓

Bangkok, Thajsko

Bangkok, hlavné mesto a súčasne najväčšie mesto Thajska, má viac ako 8,5 milióna obyvateľov. Je považované za jedno z najrýchlejšie rastúcich miest sveta a čoskoro má konkurovať ázijským svetovým metropolám, ako napríklad Hongkong či Singapur. Ak sa však nič nezmení za 15 rokov, bude Bangkok pod vodou. Podobne ako Benátky v Taliansku, má aj Bangkok veľké problémy so stúpajúcou vodnou hladinou, a ak Thajsko rýchlo niečo nevymyslí, bude si musieť postaviť nové hlavné mesto.

drukair.com.sg
drukair.com.sg

San Francisco, USA

Jedno z najväčších a najnavštevovanejších miest USA, San Francisco, sa tiež môže obávať veľkej prírodnej hrozby. Mesto patrí k najhustejšie obývaným oblastiam USA a žije v ňom viac ako 800 000 ľudí. Mesto sa otriaslo v základoch už v roku 1906, keď silné zemetrasenie a následný požiar zničili takmer 80% budov. San Francisco totiž leží na jednom zo seizmicky najaktívnejších zlomov sveta a riziko zemetrasenia je tu preto veľmi vysoké. Podľa odborníkov je až 99% šanca, že toto mesto postihne v najbližších 30 rokoch zemetrasenie, ktoré bude mať veľmi škaredé následky…

lonelyplanet.com
lonelyplanet.com

Benátky, Taliansko

Ak ste ešte neboli v Benátkach, mali by ste tak čo najskôr urobiť. Z tohto zoznamu sú Benátky pre Slovákov najprístupnejším mestom, pretože sa nachádzajú relatívne blízko našich hraníc. Celkom určite viete, že Benátky majú so stúpajúcou hladinou vody veľký problém. Podľa najnovších výpočtov miznú Benátky pod vodou až 5-krát rýchlejšie ako v minulosti, a preto je len otázkou času, kedy budú niektoré časti mesta už nepoužiteľné.

meine-staedtereise.com
meine-staedtereise.com

Mexiko, Mexiko

Ďaleko za „veľkou mlákou“ nám spred očí mizne aj ďalšia obrovská metropola. Mesto v postavené v horách dnes ubytuváva približne 25-28 miliónov ľudí. Mexiko bolo vystavané na dne vyschnutého jazera a práve to je dnes veľkým problém. Mesto sa totiž prepadáva stále hlbšie do útrob bývalého jazera. Mexiko má totiž vodu priamo z podzemných zásob pod svojimi stavbami. Vyčerpali jej však už toľko, že vodu ťahajú z hĺbok 200-300 metrov po zemou. Najväčšou hrozbou hlavného mesta Mexika teda čoskoro nebude len prepadávanie sa centra mesta pod zem, ale aj dodávanie pitnej vody jej obyvateľom.

feelgrafix.com
feelgrafix.com

Banjul, Gambia

Na pobreží Atlantického oceánu v štáte Gambia leží pomerne malé mesto Banjul. Banjul má asi 35 000 obyvateľov a jeho najväčším strašiakom je zvyšovanie hladiny svetového oceánu. Mesto totiž leží na už erodovaných sedimentoch a jeho pobrežie silno narúša vplyv vody a pobrežná erózia. Inak povedané, v meste Banjul ľuďom doslova mizne pôda pod nohami. Osudná bude mestu hranica 1 meter. Teda ak hladina oceánu stúpne o 1 meter, mesto bude celé pod vodou. Okrem toho sa vplyvom morskej vody zasolí obrovské množstvo poľnohospodárskej pôdy, čo môže ekonomiku Gambie položiť celkom na kolená.

visitcapitalcity.com
visitcapitalcity.com

Neapol, Taliansko

Ak ste sa rozhodli, že sa predsa len naposledy pozriete do Benátok, zájdite rovno aj do Neapolu. Rovnako ako Benátky je totiž aj ten odsúdený na zánik, i keď z celkom iného dôvodu. Mesto sa totiž nachádza pod jednou z najnebezpečnejších sopiek Európy, Vezuv. V minulosti sopka zničila mesto Pompeje a jej obyvateľov „uväznila“ do kameňa na celé tisícročia. Vezuv je činná sopka, ktorá bola naposledy aktívna v roku 1944 a dnes nikto nevie, kedy sa znovu ozve. Taliansko má síce pripravený plán pre evakuáciu viac ako 600 000 obyvateľov, ktorí žijú v okolí sopky, no pre Neapol ako mesto by veľká erupcia mohla byť rozsudkom smrti.

zonzofox.com
zonzofox.com

Tak čo, inšpirovali sme vás na budúcoročnú dovolenku?

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), higherperspectives.com

Uložiť článok

Najnovšie články