imdb

Nejedna droga zničila životy miliónom ľudí po celom svete. To reflektujú aj nasledujúce filmy, ktoré okrem výborného príbehu prinášajú silné posolstvo.

Postrach ľudí, ktorý má obrovskú silu. Napriek všetkému sú príbehy o psychedelických látkach rozšírené aj vo filmovom priemysle. Takéto filmy reflektujú správanie ľudí a ich pocity po užití drogy a častokrát približujú zničené životy nie len samotných drogovo závislých, ale aj ich rodiny či priateľov, ktorí trpia spolu s nimi. Posolstvo, ktoré tieto filmy prinášajú je snáď každému jasné.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Trainspotting

Mnoho ľudí podľahne drogám na základe odčlenenia sa z konzumnej spoločnosti, ktorú pokladajú za nezmyselnú. Užitie drogy spôsobí únik z bežného života. Tento prípad postihol aj mladíka Rentona, ktorý žije od jednej dávky k druhej. Spolu so svojimi priateľm, hľadajú spôsoby ako prísť k droge čo najlepším možným spôsobom. Dynamická kamera približuje životy jednotlivých hlavných postáv, drogovo závislých ľudí a postupne sa mozaika spája do kritiky škótskej meštianskej spoločnosti. Režisér tohto filmu sa snaží poukázať nie len na silu drog, ktoré ničia životy ľudí, ale aj nazeranie spoločnosti na týchto ľudí a ich okamžité odcudzenie.

imdb.com

The Basketball Diaries

Jedna z najsilnejších filmových snímok, ktorá popisuje život obyčajných ľudí, ktorí podľahnú drogám. Partia mladých chlapcov, ktorá si rada zahrala basketbal, sa postupne začala flákať po newyorských uliciach. Rozhodnú sa vyskúšať účinky drogy, ktorá im zmení celý život a ocitnú sa na úplnom dne. Jim Caroll, ktorého stvárnil fantastický Leonardo DiCaprio, si každý deň píše denník, ktorý ste si nikdy nechceli prečítať.

imdb.com

Zulu

Príbeh sa odohráva v africkom meste sužovanom apartheidom. Dvaja detektívi sa snažia objasniť prípad úmrtia mladého dievčaťa. Všetko sa začne komplikovať v momente, keď v parku objavia zohavené telo dievčaťa. Príčina smrti – neznáma omamná látka.

imdb.com

Kobry a užovky

Aj v našich končinách sa točia filmy s príbuznou tematikou. Jedným z nich je aj film, ktorý rozpráva príbeh dvoch bratov. Kobra (Krištof Hádek), žije životom narkomana, ktorý býva s večne opitou matkou. Jeho brat Užovka sa snaží svoj život viesť normálnym spôsobom. Jedného dňa sa ich cesty spoja a nevinné stretnutie sa vymkne spod kontroly.

imdb.com

Pulp Fiction

Najkultovejší film 90. rokov, ktorý musí patriť do zoznamu každého z nás. Film Quentina Tarantina, na základe ktorého boli jeho nasledujúce filmy signifikantné. Ako sa on sám vyjadril, tento filmy je plný fetišistických obrazov a detailov, ktoré ho robia jedinečným. Okrem sexu (homosexuálneho),  či bezprostredného života figurujú v príbehu aj drogy. Pulp Fiction je multižánrová snímka, ktorá si na festivale v Cannes vyslúžila toľko kritiky ako žiadny iný film. Napriek tomu sa udržal na najvyšších priečkach, a zo samotného režiséra urobil hviezdu obrovského formátu.

imdb.com

Panika v Needle Parku

Mladá študentka sa po ilegálnom potrate nachádza na ulici. Svoje útočisko nájde u sympatického mladíka, Bobbyho. Keď zistí, že Bobby je narkoman, je príliš neskoro. Uviazla v bludisku, v ktorom neplatia žiadne city. Tie nahradili injekčné striekačky a sáčky s bielym práškom. Silný príbeh umocnili neuveriteľné herecké výkony Al Pacina a Kitty Winn.

imdb.com

Pozri aj: V niektorých krajinách sú zakázané. 10 najkontroverznejších filmov, ktoré zobrazujú to najbeštiálnejšie, čo sa v ľuďoch dá nájsť

interez.sk (Hana Dovcová) najlepsiefilmy.eu

Najnovšie články