Lukáš Mužla / / Kultúra
Colours of Ostrava je jeden z najobľúbenejších multižánrových festivalov v strednej Európe. Prvýkrát sa festival konal v roku 2002 a navštívilo ho asi 8000 ľudí  a tento rok nás...

Colours of Ostrava je jeden z najobľúbenejších multižánrových festivalov v strednej Európe. Prvýkrát sa festival konal v roku 2002 a navštívilo ho asi 8000 ľudí  a tento rok nás čaká 15. ročník. Podľa oficiálnych štatistík navštívilo minuloročný festival vyše 42 000 ľudí. Už samotný názov festivalu Colours, predpovedá široké rozpätie nielen hudobných štýlov, ale aj iných aktivít. Ak chcete zažiť farebné leto určite neváhajte! No a ak váhate, tieto dôvody vás možno presvedčia. 

Povinná letná zastávka aj podľa popredných svetových médií

Colours pred rokom magazínom Forbes zaradený medzi 10. najlepších festivalov Európy. Tým to však vôbec nekončí. Naposledy zostavoval podobný rebríček aj britský denník Guardian. V rebríčku sa nachádzajú festivaly ako portugalský Boom, španielsky Primavera Sounds či srbský Exit Festival. Aj v takejto konkurencii obstáli aj ostravské farby, ktoré sa do rebríčka 10 najlepších európskych festivalov zmestili, musíme povedať – právom.

Ďalší zaujímavý rebríček zostavil portál European Best Destinations, kde Colours obstál v konkurencii takých velikánov, ako Glastonsbury, Tomorrowland, Sziget či Roskilde.

Netradičný areál Dolní Vítkovice

Festivaly na obrovskom, voľnom priestranstve majú svoje čaro. Predstavte si ale areál starých železiarní  v spojení s obrovským festivalom. Priestory Dolních Vítkovic, kde sa Colours koná, sú naozaj impozantné. Areál vytvára skutočne zaujímavú  industriálnu atmosféru, ktorá sa nedá opísať, treba ju zažiť. Dolní oblasť Vítkovic je národná kultúrna pamiatka v blízkosti centra Ostravy, ktorá zahrňuje areál Vítkovických železiarní. Jednotlivé pódiá, stánky, workshopy a iné aktivity sú roztrúsené po celom areáli a je veľmi jednoduché tam od úžasu zablúdiť.

colours18

Bohatý hudobný program

Minulé ročníky festivalu priniesli hviezdy, ako Björk, Mika, Rudimental, Kasabian, Caribou, Sigur Ros, Alanis Morissette, Cranberries, Yann Tiersen, ZAZ, Robert Plant, MGMTa mnoho ďalších… Čo festival ponúka tentoraz?

Jedným z najväčších headlinerov je určite legendárne elektronické zoskupenie Underworld, ktorí ovplyvnili generáciu tvorcov, hudobníkov a navždy zostanú spojení s hitom Born Slippy z filmu Trainspotting režiséra Dannyho Boyla, prinesú do Ostravy nový album pomenovaný Barbara, Barbara, we face a shining future.

[youtube TlLWFa1b1Bc 720 410]

Ďalším lákadlom je  americké duo Thievery Corporation, v zložení Rob Garza a Eric Hilton, ktorí oslávia v Ostrave spolu s početnou kapelou 20. výročie svojej bohatej hudobnej kariéry. Nemožno nespomenúť austrálskych Tame Impala, päťčlenný projekt okolo speváka, hudobníka a skladateľa Kevina Parkera. Hudba “surfujúca” na hladine psychedelického rocku a popu priniesla kapele nominácie na Grammy aj Brit Awards, uhrančila hudobných kritikov, rebríčky predajnosti aj divákov najväčších festivalov po celom svete.

Ďalšími veľkými menami festivalu sú M83, Kodaline, Passenger, Anohni, Of Monsters And Men, 2Cellos či The Vaccines.

Iné zaujímavé aktivity

Colours of Ostrava nie je len o hudbe ale aj tento rok sa tu predstavia rôzne divadelné formácie, o ktorých sa určite dozvieme niečo viac v najbližších dňoch. Nebude chýbať poézia, premietanie filmov, množstvo workshopov, besied a iných aktivít, pri ktorých sa určite zabavíte a trošku si aj oddýchnete. Jednou z hlavných atrakcií bude určite aj tento Bolt café, ktorá sa nachádza 80 metrov nad zemou, na veži bývalej vysokej pece. Výstup na ňu je sprevádzaný pár slovami o tom, ako veža a vlastne celý areál niekedy fungoval. Jednoznačne odporúčame!

Matyas Theuer
Matyas Theuer

Ubytovanie rovno pri hrade

Hlavné stanové mestečko festivalu sa nachádza čo by kameňom dohodil, jeden podchod vzdialené od areálu Colours. Pre romantikov, historikov a dobrodruhov (a pre tých na ktorých neostane miesto) je to ale druhé stanové mestečko rovno pri Slezskoostravskom hrade.

colours clanok (7)
Slezskoostravský hrad

Scéna GONG

Osobne môžem povedať, že nie je nič lepšie, ako sa ukryť pred slnkom a horúčavou v tomto stage-i. Príjemne chladná teplota, stoličky a výborná muzika, alebo divadlo. Priestory scény Gong naviac ponúkajú rôzne výstavy, či už z histórie areálu a taktiež sa tu premietajú filmy.

colours clanok (5)

Viac informácii o festivale nájdete na www.colours.cz.

0
Komentovať (0)