Foto: Obec Jasenová

Čo urobili ľudia v Jasenovej, keď došlo k zrúteniu mosta? Spojili svoje sily dokopy a most postavili nanovo.

Starý, 56-ročný most v obci Jasenová doslúžil. Prejazd 30-tonovej cisterny po moste, ktorý vedie ponad Jasenovský potok spôsobil to, že most povolil a došlo k čiastočnému preboreniu a poškodeniu. Aj zo slovenských pomerov sme už zvyknutí na to, že takéto problémy sa potom následne riešia týždne, ba dokonca mesiace. To ale nie je prípad obce Jasenová, kde sa do opravy mosta zapojili občania. Iba po dvoch dňoch sa tak v obci mohli tešiť z funkčného mosta.

Ako nám prezradil starosta Jasenovej Rajmund Bradík v Jasenovej to takto funguje roky: „Svojpomocne sme si postavili kultúrny dom, nákupné stredisko, pred štyrmi rokmi sme si postavili športovú halu, ktorej súčasťou je fitness a sauna. Vybudovali sme si svojpomocne aj chodníky, minulý rok sme urobili zateplenie kultúrneho domu, postavila sa fara, hospodárske budovy, v súčasnosti budujeme kolumbárium.“

Foto: Obec Jasenová
Foto: Obec Jasenová

Ak sa pýtate, ako si obec môže dovoliť takto fungovať a kde berie peniaze na mzdu za prácu, odpoveď pána starostu možno niekoho šokuje: „Všetky tieto práce robia naši občania bez nároku na odmenu.“

Zničený most najprv posúdil statik, ktorý vyhlásil, že most je značne poškodený a vyžaduje si demoláciu. Občania sa teda zmobilizovali a už v noci z 9. na 10. januára bola vybudovaná dočasná lavica na priechod chodcov. Do prác sa ochotnebezplatne zapojili občania obce, aj keď v uvedenej lokalite nebývajú.

Foto: Obec Jasenová
Foto: Obec Jasenová

Následne sa pustili do opravy samotného mosta. Na výstavbe sa podieľalo bezplatne 25 ľudí aj s technikou, dva bagre, ktoré rozbili staré mostové teleso a dve autá na odvoz sute. Na stavbe mosta sa pracovalo 24 hodín denne.

Ako je to možné, že sa ľudia takto spojili a postavil sa most za dva dni ?

„Jednoducho. Zbehli sa poslanci a občania, vysúkali rukávy a pustili sa do roboty. Na rozdiel od našich politikov, sme starostovia bezprostredne pri občanoch. V obciach by nám politizovanie občania nespapali. Tam musíme okamžite a operatívne riešiť problémy našich obcí.“ hovorí starosta Jasenovej.

Aj tento prípad je krásnou ukážkou toho, ako sa občania dokážu spojiť pre dobrú vec a pomôcť tak svojej obci a lokalite, v ktorej žijú. Nestačí len poukazovať na problém a vravieť, aby ho niekto vyriešil. Obec Jasenová je jasným príkladom toho, že keď sa chce, tak riešenie je vždy možné. Z riešenia problémov v Jasenovej by si tak mali zobrať príklad aj ostatné obce, mestá, starostovia, poslanci a v neposlednom rade aj samotní občania.

Pozri aj: Britský denník ospevuje toto slovenské lyžiarske stredisko. Prirovnáva ho k Alpám a nešetrí chválami

jasenova.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)