imgur.com

Zmena klímy, choroby, pytliactvo. To sú najčastejšie dôvody, ktoré stoja za zomieraním zvierat na našej Zemi. V prvom desaťročí 21. storočia sme síce objavili...

Zmena klímy, choroby, pytliactvo. To sú najčastejšie dôvody, ktoré stoja za zomieraním zvierat na našej Zemi. V prvom desaťročí 21. storočia sme síce objavili mnoho inovácií v živočíšnej ríši, no niečo sme aj stratili. Od roku 2001 do roku 2010 sme objavili nové druhy zvierat, boli zverejnené prelomové výskumy a niektoré ohrozené druhy sme zachránili pred vyhynutím. No samozrejme sme nemohli zachrániť všetky druhy a za osudy niektorých dokonca môžeme aj my, ľudia. Prinášame vám príbehy zvierat, ktoré sú na pokraji vyhynutia alebo vyhynuli v priebehu 21. storočia.

Ara spixová

furaj.ba
furaj.ba

Tohto vtáčika môžete poznať z rozprávky Rio. Vták sa vyskytoval v severnej Brazílii a v roku 1987 boli známe tri zostávajúce vtáky, ktoré sa chytili pre obchod. Avšak v roku 1990 sa objavil ešte jeden vták mužského pohlavia a spáril sa so samičkou, ktorá bola v zajatí. Sedem týždňov po ich vypustení do prírody samička narazila do elektrického vedenia a zomrela. V súčasnosti žije v zajatí 71 týchto papagájov a tento druh je uvedený ako „kriticky ohrozený“, pretože sa zatiaľ nepreskúmali všetky známe oblasti výskytu.

Prevažný dôvod poklesu populácie: poľovníctvo, ničenie lokalít.

Vták Po’o-uli

Po’o-uli alebo Melamprosops phaeosoma, je endemický druh vtákov, ktorý sa vyskytuje na ostrove Maui na Havaji. Tento druh je zaradený ako „kriticky ohrozený/pravdepodobne vyhynutý“. Z troch známych vtákov objavených v roku 1998, jeden zomrel v zajatí v roku 2004 a zvyšné dva neboli videné od tohto roku. Vedci tvrdia, že tento druh môže byť už vyhynutý, no sú potrebné prieskumy vo všetkých oblastiach možného výskytu, aby sa to potvrdilo. Ničenie biotopov a rýchle šírenie chorôb, ktoré začali šíriť komáre, sú pravdepodobne zodpovedné za zánik tohto druhu.

Prevažný dôvod vyhynutia: Choroby

hbs.bishopmuseum.org
hbs.bishopmuseum.org

Pyrenejský kozorožec

Pyrenejský kozorožec je jedným z dvoch zaniknutých druhov španielskych kozorožcov. Tento druh bol kedysi početnej populácie a potuloval sa po celom Francúzsku a Španielsku, ale začiatkom 20. storočia sa tieto čísla znížil na menej ako 100 jedincov. Posledný Pyrenejsky kozorožec bola samica prezývaná Celia. Našli ju mŕtvu v severnom Španielsku 6. januára v roku 2000, zabil ju padajúci strom. Vedci vzali kožné bunky z jej ucha a konzervovali ich v tekutom dusíku a až v roku 2009 sa im podarilo vytvoriť klon tohto druhu, čím sa tento druh stal prvým, ktorý sa vzkriesil z vyhynutia. Avšak, klon zomrel len sedem minút neskôr v dôsledku poruchy pľúc.

Čo spôsobilo zánik Pyrenejských kozorožcov zostáva neznáme, ale niektoré hypotézy zahŕňajú pytliactvo, rôzne choroby a neschopnosť vyhrať boj o potravu s ostatnými živočíchmi.

Prevažný dôvod vyhynutia: neznámy

thehigherlearning.com
thehigherlearning.com

Ropucha Holdridge

Ropucha Holdridge žila v dažďových pralesoch na Costa Rica. Aj keď bola vyhlásená za vyhynutý druh v roku 2004, pretože ju nikto nevidel od roku 1986, prieskumy v roku 2012 viedli k označeniu tohto druhu na „kriticky ohrozený“. Veľkosť populácie je pravdepodobne menej ako 50 individuálnych ropúch. Hlavnou príčinou vymierania ropúch je pravdepodobne choroba, ktorá sa vyskytuje u obojživelníkov, možno v spolupráci s dôsledkami zmeny klímy.

Prevažný dôvod poklesu populácie: choroby a zmena klímy

news.nationalgeographic.com
news.nationalgeographic.com

Západoafrický čierny nosorožec

Najvzácnejší druh čierneho nosorožca, Západoafrického čierneho (alebo aj ostrorohého)  nosorožca (West African black rhinoceros), vyhlásila v roku 2001 Medzinárodná únia pre ochranu prírody za vyhynutý. Tento druh bol kedysi v strednej Afrike veľmi rozšírený, no vďaka pytliakom nastal prudký pokles ich populácie a tento druh bol prehlásený za „kriticky ohrozený“ v roku 2008. Netrvalo ani 4 roky, kým prieskum zostávajúceho stanovišťa v severnom Kamerune nenašiel žiadne stopy po nosorožcoch, nie len pozorovaním ale dokonca ani žiadny dôkaz o ich prítomnosti, ako výkaly alebo známky kŕmenia. Nie je známy žiadny západoafrický čierny nosorožec, ktorý by bol v zajatí.

imgur.com
imgur.com

Prevažný dôvod vyhynutia: Pytliactvo

Západoafrický čierny nosorožec je teda vyhlásený za vyhynutý druh. Nie je jediný, ktorý patril posledné roky medzi „kriticky ohrozené“ druh, ale naopak, všetky nosorožce sú v nebezpečenstve. Na nasledujúcom videu vidíte projekt WWF, v ktorom bola premiestnená skupina 19 kriticky ohrozených čiernych nosorožcov pre lepšie podmienky na populačný rast.

zdroj: interez.sk(Matej K.), mnn.com

Uložiť článok

Najnovšie články