huffingtonpost.ca

Bolesti chrbta sú častým problémom dnešnej doby. Stretne sa s tým takmer každý. Často to ľudia ignorujú alebo si hľadajú informácie na internete, namiesto toho, aby navštívili lekára. Na internete je však mnoho mýtov, ktoré vám môžu aj ublížiť.

V dnešnej dobe je vystavených bolesti chrbta až príliš veľa ľudí. Dôvodov týchto bolestí je mnoho, no hlavným problémom je, že ľudia nevedia, z čoho a prečo bolesti majú a ako sa k nim majú postaviť. Niektorí sa zľaknú a boja sa ísť k lekárovi, preto si otvoria internet, kde nájdu rýchle návody, ako sa bolesti zbaviť,  ale tie sú často len mýtmi a s dlhodobým problémom vám nepomôžu a môžu vám dokonca aj ublížiť. Preto vám prinášame tieto najznámejšie mýty o bolesti chrbta.  

Pohyb zhorší bolesť

chrbat - 1
dietsinreview.com

Nebojte sa zohnúť sa alebo otočiť. Je nevyhnutné byť neustále v pohybe. Svaly, ktoré sú v kŕči, sa uvoľnia, ak sa jemne pohnete a natiahnete. Mali by ste zostať v pohybe a ak cvičíte, postupne sa vrátiť do bežného režimu.

Vyhýbajte sa cvičeniu (hlavne s veľkou váhou)

greatist.com
greatist.com

Kvôli bolesti chrbta by ste nemali prestať pravidelne cvičiť. Štúdie preukázali, že ak budete pokračovať v pravidelnom cvičení (vrátane silových tréningov), môže sa vám zlepšiť zdravotný stav rýchlejšie. Po tom, ako vás bolel chrbát, by ste sa k cvičeniu nemali vrátiť v plnej sile, ale začať zvoľna a postupne sa vypracovať do starého režimu.

Röntgen vám ukáže, čo presne je zle

kreuzschmerzen.org
kreuzschmerzen.org

Je malá šanca, že na snímkoch nájdete zdroj bolesti. Väčšina dospelých ľudí bude mať na snímkoch viditeľné rozdiely v anatómií chrbtice kvôli starnutiu. Niečo ako vrásky na koži, ktoré nespôsobujú žiadne problémy. Nájdenie závady chrbtice na snímkoch, ktoré sú zdrojom bolesti alebo vážne ohrozujú vaše zdravie, je extrémne ojedinelé (menej ako 1%).

Čím väčšia bolesť, tým väčšie poškodenie

huffingtonpost.ca
huffingtonpost.ca

Sila bolesti sa len veľmi málo odvíja od toho, ako veľmi máte poškodenú chrbticu na röntgene. Silnejšiu bolesť spôsobujú dlhotrvajúce symptómy, stres, či práca, ktorej ste vystavení a skúsenosti z minulosti, ktoré si váš mozog zapamätal.

Ťažké školské tašky spôsobujú bolesť chrbta

magpiedays.com
magpiedays.com

Ťažké školské tašky sú bezpečné. Výskumy nenašli žiadne spojenie so školskými taškami a bolesťou chrbta. Avšak v štúdiách, v ktorých rodičia alebo deti verili, že tašky spôsobujú bolesť chrbta, sa bolesť aj objavila. Pretože sú bolesti chrbta veľmi bežné, často sa vraví, že na vine sú každodenné veci ako cvičenie, naťahovanie a dvíhanie ťažkých vecí. To však nie je pravda. Ak máte bolesti chrbta často, bolo by dobré navštíviť lekára, ktorý vás naučí rôzne cviky, ktoré vám pomôžu.

interez.sk(košo), iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať