gerashen/imgur

Počítačové hry, to je téma častokrát skloňovaná u mnohých ľudí. Sú však všetky veci, ktoré si o hrách myslíme, naozaj pravdivé?

V súčasnosti sú u ľudí veľmi populárne a rozšírené počítačové hry. Hrajú ich deti, hrajú ich dospelí, dievčatá, chlapci, muži, ženy, skrátka ktokoľvek. Častokrát sú považované za veľké zlo, no existuje rozdiel medzi tým, ako verejnosť počítačové hry vníma a medzi tým, čo vlastne ukazujú rôzne výskumy. Samozrejme, že počítačové hry môžu mať svoje plusy, ale taktiež majú svoje mínusy. Toto je však niekoľko vecí, ktorým ľudia stále veria a ktoré si spájajú s počítačovými hrami, no vedci a rôzne štúdie nám dokazujú, že v skutočnosti je to trochu inak.

Robia nás hlúpejšími

Hráči videohier hrdo vyhlásili, že ich hobby možno môže vyzerať detinsky a brutálne, ale vlastne mení ich mozog k lepšiemu. V podstate majú celkom pravdu. Štúdie dokazujú, že akčné hry dokážu zlepšiť koordináciu očí s rukami a priestorové myslenie. Čo je ešte prekvapivejšie, takéto hry môžu zlepšiť videnie, zvyšujú pozornosť a to aj vtedy, aj keď práve hry nehráte. Samozrejme, že tieto účinky nemajú všetky videohry. Napríklad hranie šachu, či už na počítači, alebo reálne, neposkytuje žiadnu z týchto výhod. Ani známe hry ako Angry Birds, The Sims alebo Minecraft, nemajú tieto účinky.

pexels.com

Takmer žiadne dievčatá nehrajú počítačové hry

Ľudia si vždy spájali počítačové hry výlučne s mužmi. Avšak, za posledné roky sa neustále zvyšuje percento žien, ktoré hrajú počítačové hry. Dokonca ženy teraz mierne prevažujú mužov v hraní hier na internete. Takže to, že počítačové hry sú iba pre mužov, je úplný nezmysel.  Taktiež je dôležité si uvedomiť, že ženské postavy v hrách sú častokrát zobrazované ako silné a nezávislé. Výskumy tak ukázali, že mladé dievčatá si na základe týchto charakterov budujú sebadôveru a lepšie zvládajú problémy v ich každodennom živote.

pexels.com

Tvorcovia sa zameriavajú hlavne na deti

Je pravda, že veľmi veľa detí hrá počítačové hry. To však neznamená, že sú ich hlavným stredom záujmu. Väčšina tvorcov počítačových hier sa zameriava na vekovú skupinu 18 a viac rokov, pretože tá tvorí viac ako 66 percent trhu. Taktiež značný počet rodičov ignoruje hodnotenia hier, pretože si myslia, že hry sú pre deti. Aj preto sa stáva, že veľa detí označuje za ich obľúbené hry práve tie, ktoré boli pôvodne vytvorené pre staršieho hráča.

pixabay.com

Sociálna izolácia

Ľudia si myslia, že tí, ktorí hrajú počítačové hry, sa častokrát sociálne izolujú. No v skutočnosti to nie je až celkom tak. Štúdie dokazujú, že 60 percent hráčov hrá hry so svojimi priateľmi. 33 percent ľudí hrá hry so svojimi súrodencami alebo 25 percent ľudí hrá hry so svojimi rodičmi či partnermi. Samozrejme aj napriek tomu, by všetci nadšenci pre počítačové hry mali raz za čas imaginárny svet vypnúť a nezabudnúť na reálny život, ktorý prebieha mimo obrazoviek.

pexels.com

Počítačové hry vedú k násiliu

Samozrejme, že je pre nás ľahké myslieť si, že počítačové hry spôsobujú veľa násilia vo svete. Každodenne počúvame a čítame o rôznych útokoch a protizákonných činoch spôsobených mladšou generáciou. Veľa ľudí to dáva za vinu práve počítačovým hrám. V skutočnosti hry nemajú na ľudí až taký dopad. V roku 2005 bol uskutočnený jeden experiment, kde bolo niekoľko ľudí vo veku 14 až 68 rokov požiadaných, aby 56 hodín hrali bojovú hru. Vedci nenašli žiadnu zmenu agresívnejšieho správania v porovnaní s tým, ako sa správali predtým a taktiež v porovnaní s tým, ako sa správala druhá skupina, ktorá naopak hru nehrala. Iní výskumníci taktiež zistili, že ľudia, ktorí spáchajú nejaký trestný čin, strávia menej času pri médiach, než akýkoľvek iný obyčajný človek.

pexels.com

Pozri aj: 5 bežných mýtov o sexe, ktorým ste doteraz verili, no nie sú vôbec pravdivé

interez.sk (Alexandra Geletová), pbs.org

 

Uložiť článok

Najnovšie články