Slováci, ktorí sa neváľajú na pláži, ale za hranicami spoznávajú kus divočiny. Čo viete o Vanuatu je jeho sopkách? Skialpovali ste v Alpách? A čo tak 7000 metrové hory Afganistanu alebo divoká Kamčatka? A to nie je všetko.

Prečítajte si o dobrodružných cestách v horách a v divokej prírode, ktoré budú odprezentované od 4.-22. novembra na cestovateľskom festivale Cestou necestou v niektorom z 12 miest Slovenska.

Vanuatu – divoké a nepoznané (Nina Janešíková)

Vanuatu ponúka skutočné exotické dobrodružstvo. Prístupné aktívne sopky s lávovými krátermi, tradičné obrady domorodých obyvateľov, ich dobrosrdečnosť a jednoduchý život, ktorého sme sa stali súčasťou. Cesta po ostrovoch Vanuatu bola mimoriadne náročná a zanechala v nás množstvo emócií, o ktoré sa radi podelíme.

manuatu

Top zážitok:

Výstup na aktívnu sopku Marum bol veľmi emotívny a náročný. Mali sme naponáhlo, keďže sme potrebovali stihnúť miestny trajekt. No kráter bol celý v oblakoch a my sme hodinu čakali, kým sa aspoň trochu rozjasní. Keď už sme boli rozhodnutí odísť, v doslova poslednej sekunde sa sopka odokryla a nám sa ukázalo hučiace jazero plné lávy. Neuveriteľná krása. Celí šťastní sme dorazili do dediny, kde nás mala vyzdvihnúť loď. Stalo sa však niečo veľmi nečakané a my sme uviazli na ostrove. (19. novembra, Žilina)

Strmé žľaby zasnežených Álp (Ferdinand Hudek)

hudek

Po dlhom plánovaní skialpového výjazdu sa mi opäť potvrdilo, že plány sa zvyknú meniť. Na poslednú chvíľu sme zmenili náš cieľ a zamierili do Álp za dobrým snehom. Srdcia nám pišťali po strmých žľaboch, stanovaní v náručí ostrých štítov a dobrom snehu. Zamierili sme teda s malou zástavkou v Zermatte do francúzskeho Chamonix. Po výšľape s veľkými batohmi na ľadovec a rozložení stanu nás čakala náročná úloha, vybrať si prvý zjazd. O tom, čo sa nám podarilo vyjsť, ale aj zjazdiť a čo všetko nás pri tom postretlo, viac v rozprávaní. (19. novembra, Žilina)

No však Noshaq! – Sny a realita afgánskeho Hindukúša (Petra Pogányová a Paľo Draxler)

poganyova

Počuli ste už o Slovenke, ktorá bola dvakrát v Afganistane, aby sa tam štverala na vysoké hory Hindukúša? Peťa si to s kamošmi tentokrát zamierila na najvyšší vrchol Afganistanu, 7492 metrov vysoký Noshaq. O expedícii porozpráva Peťa 19. novembra v Žiline a Paľo v piatok 4. novembra v Bratislave.

Kamčatka – posledný raj (Martin Navrátil)

navratil-kamcatka

Čítali ste Jacka Londona? Závideli ste príbehy ľudí v divočine? A viete, že takúto divočinu môžete zažiť na vlastnej koži? Kamčatka je raj pre milovníkov dobrodružstva. Rieky plné lososov, aktívne sopky a gejzíry. (13. novembra v Banskej Bystrici)

A to je iba malá časť programu. Festival s viac ako 60 prezentáciami zavíta od 4.-22. novembra do 12 miest Slovenska: www.cestounecestou.sk

TS Cestou necestou
Príbehy
0
Komentovať (0)