25 pravidiel, o ktorých ste sotva vedeli, no mali by ste ich ovládať

Advertisements

Etiketa je súbor pravidiel spoločenského správania. Môžeme teda povedať, že koordinuje naše správanie a mala by nás viesť k tolerancii, empatii a povedzme k slušnému a peknému správaniu. Bohužiaľ, mnoho ľudí považuje rešpekt k pravidlám etikety za niečo zahanbujúce a ľudí, ktorí sa podľa týchto pravidiel riadia, niekedy vnímame ako estétov, ktorí pomaly z tohoto sveta miznú a stávajú sa „ohrozenými druhmi“. V skutočnosti sú základné pravidlá etikety celkom jednoduché. Je to kultúra reči, spoločenská zdvorilosť, úhľadný vzhľad a kontrola nad našimi emóciami. Správate sa podľa týchto pravidiel?

Keď poviete: „Pozývam ťa,“znamená to, že platiť budete vy. Môžete ale povedať, „Poďme do reštaurácie.“ V tomto prípade platí každý sám za seba. Ak sa muž ponúkne, že zaplatí za ženu, mala by to prijať.

Nikdy nechoďte na návštevu neohlásene. Určite túto situáciu poznáte. Toho daného človeka môžete mať veľmi radi, no keď príde neohlásene a navyše v nevhodnú dobu, veru to nie je veľmi korektné. Alebo to môžete vyriešiť ako jedna britská dáma. Vždy, keď niekto neohlásene zazvonil, schmatla bundu, obula topánky a otvorila dvere. Ak to bol niekto, koho rada videla, tak povedala: „Práve som sa vrátila domov.“ Ak to bol však niekto, na koho aktuálne nemala náladu, tak povedala: „Óóóó, aká škoda, práve som na odchode.“ Skvelý nápad, ktorý určite vyskúšam.

Nedávajte svoj mobilný telefón na stôl, keď ste na verejnosti. Tým ukazujete, že telefón hrá vo vašom živote dôležitú úlohu, že sa v danej spoločnosti nudíte, a že kedykoľvek pokojne prerušíte rozhovor, aby ste skontrolovali, čo je nové na sociálnych sieťach alebo odpovedali na hovor či sms. Večný problém modernej doby.

Nepozývajte ženu na rande v prípade, že celý večer strávite smskovaním. To nadväzuje na predchádzajúce pravidlo.

Muž nikdy nenosí žene kabelku. Mal by jej však vždy vziať kabát napr. v divadle alebo v reštaurácii.

etiketa1
brightside.me

Ak idete s niekým a tejto osobe sa pozdraví iná osoba, ktorú vy nepoznáte, mali by ste sa jej pozdraviť tiež.

Väčšina ľudí si myslí, že jediný správny spôsob ako jesť sushi, je pomocou paličiek. Avšak, nie je to pravda. Muži, na rozdiel od žien, môžu jesť sushi aj rukami.

Vaše topánky by mali byť vždy čisté.

Vyhnite sa dlhému „vykecávaniu“ do telefónov. Ak sa potrebujete s niekým porozprávať, je lepšie, keď sa stretnete osobne a poviete si to „z očí do očí“.

Ak vás niekto urazí, nemali by ste mu to oplácať a zvýšiť na neho hlas. Predsa nechcete klesnúť na jeho úroveň. Radšej sa len v pokoji usmejte a opustite túto „vyberanú“ spoločnosť.

Muž by mal ísť vždy po ženinej ľavej strane. Jedinou výnimkou sú vojaci, ktorí musia byť vždy pripravení na salutovanie.

Každý šofér by si mal uvedomiť, že prechádzať po mláke, keď je v blízkosti nejaký človek, nie je dvakrát príjemné a dokonca je to nemorálne.

Pokračovanie na ďalšej strane…



Share on Facebook5
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements