Ulita slimáka, ľudské oko, pleseň na chlebe- toto všetko vyzerá pod mikroskopom naozaj veľmi bizarne. Neuveríte aké obrázky vzniknú, keď ich stonásobne priblížite.

Pri dnešnom uponáhľanom svete sa niekedy ani nemáme kedy zamýšľať nad určitými predmetmi či vecami. Zdajú sa nám úplne normálne a bežné. Naša predstavivosť však funguje na dokonalej súhre medzi mikro a makro úrovňou. Existujú prístroje, ktoré nám pomáhajú tieto veci lepšie pochopiť. Takými sú aj okuliare, ďalekohľad, ale aj mikroskop. Prinášame vám 20 obrázkov zdanlivo obyčajných veci, ktoré pod mikroskopom nadobúdajú úplne nový význam.

Hlava karfiolu Romanesco

Na prvý pohľad vidíme úplne normálny obraz talianskeho karfiolu.

karfiol
astorytellinghome

No ak sa niekoľkokrát priblíži, uvidíme niečo úžasné.

karfiol2
sciencephoto

Mihalnice

Tieto kožné deriváty, podobné chlpom či vlasom, rastú na dolnom aj hornom viečku. Tu je pohľad na ne až 50-krát zväčšený. Vedeli ste, že mihalnice chránia oku pred jeho poškodením? Práve mihalnice totižto zabraňujú akémukoľvek vniknutiu drobných častí do oka.

mihalnice
stylecraze.com
mihalnice1
sciencephoto

 Vši

Zbaviť sa vší niekedy naozaj nie je ľahké. Môže to spôsobiť hotovú nočnú moru. Takto vyzerá voš detská pod mikroskopom.

vsi
organicdailypost

Až teraz je naozaj jasné ako žije voš na našich vlasoch. Chytí sa pramienkov a kladie vajíčka, ktoré sa nazývajú hnidy.
Sú odolné voči vode, preto sa ničia len pomocou chemických látok.

vsi1
sciencephoto.com

Hlava komára

Komáre nám veru dokážu narobiť veľké starosti. Tento dotieravý hmyz zanechá na tele nepríjemné štípance. Tie sú červené a svrbia. Prinášame vám fotku hlavy komára – zväčšenú 160-krát.

komar
bbc.com
komar1
sciencephoto

Zub v počiatočnej fáze rozkladu

Na obrázku môžete vidieť zubovinu. Nazýva sa aj dentín a je to žltobiela hmota podobajúca sa kosti, ktorá tvorí väčšinu zuba. N druhom obrázku je niekoľkokrát zväčšená.

zub
independent.ie
zub1
fickr.com

Koža žraloka

Žraločia koža je veľmi vzácna. Je totižto štyrikrát odolnejšia ako hociktorá iná. Koža žraloka je krytá plakoidnými šupinami krytými sklovinou. Táto sklovina spôsobuje veľkú drsnosť kože žralokov. Žiabrové štrbiny sú po stranách tela, pričom prúdenie vody cez nich zaisťuje len žralokov pohyb vpred. Voda pri tomto pohybe preniká ústami do ústnej dutiny a žiabrovými štrbinami zase von. To vedie k tomu, že ak sa zamotá žralok do siete, celkom rýchle sa udusí. Na obrázku je vidieť túto kožu zväčšenú až 144-krát.

zralok
testtube
Dermal denticles on a Dogfish shark {Scyliorhinus sp}. These tooth-like structures on the skin of sharks and rays afford protection from predators and ectoparasites. They are also speculated to reduce drag whilst swimming. False coloured scanning electron micrograph. Dead specimen.
alexhyde

List kvetu Tradeskancie

Tieto obľúbené kvety sú typické najmä pre ich modré sfarbenie. Začali sa pestovať v 17. storočí, no dnes ich už pestujú ľudia po celom svete. Aktuálne sú vyšľachtené rôzne druhy kvetov od červenej po bielu.

kvet99
worldtrix
kvety-1
wikipedia

Chloroplasty v rastlinných bunkách

Prebieha v nich fotosyntéza, zložitá premena anorganických látok (voda a oxid uhličitý) na organické látky (cukry), pričom sa uvoľňuje kyslík. Môže prebiehať vďaka chlorofylu (zelenému farbivu), ktorý obsahujú chloroplasty.

listy
goodhousekeeping
listy-8
fickr

Noha jašterice 

Jašterice sú rýchle a zaujímavé zvieratá. Vedeli ste, že ich chvost má funkciu reprodukcie? Odpadnutím chvostu sa jašterica chráni pred predátormi. Ponúkame vám obraz nohy, zväčšený 120-krát.

jasterica
nationalgeographic
jasterice
pinterest

Húsenica

Ak zväčšíte húsenicu 30-krát, jej telo sa bude podobať skôr na monštrum, než na drobného živočícha.

husenica
onenessbecomesus.com
husenica12
peacefulcentury

Ľudský jazyk

Povrch jazyka je pokrytý tisíckami jazykových pohárikov. Po zväčšení sa vám naskytne naozaj neuveriteľný obraz toho, čo sa nachádza na našom povrchu jazyka.

jazyk
eater.com
jazyk-123
YouTube

Krvné bunky v tepne

Bez krvi by to v našom organizme vôbec nefungovalo. Krv je rôznorodá tekutina pozostávajúca z krvných buniek rozptýlených v krvnej plazme. Takto vyzerá krv vnútri prasknutej tepny.

krve-tepny
reference
krv
sciencephoto

Zrnká piesku

Dr. Greenberg sa snaží fotografovať prirodzený svet. Pomocou 3D mikroskopu pozoroval pieskové zrná, ktoré v sebe skrývali naozaj neuveriteľné poklady. Posúďte sami.

piesok
people.rit
piesok1
boredpanda

Ľudské oko 

Naše oko je naozaj dokonale vytvorený orgán. Obrázok jeho niekoľkonásobného zväčšenia vám však vyrazí dych. Nikdy by ste nepovedali, že je až také malé. Dokonalá súhra detailov viac pripomína planétu vo vesmíre ako orgán zraku.

oko
livescience
oko9
bichogrego

Rakovinové bunky

Rakovina krčku maternice je spôsobená abnormálnym rastom buniek v krčku maternice. Tie bunky tvoria obvykle zhubné nádory a majú schopnosť šíriť sa do ďalších častí tela.

rakovina
medscapetastic.com
Two cervical cancer cells divide in this image from a scanning electron microscope.
npr

Pleseň na chlebe

Nie je ju vidieť, ani cítiť – pripomína pomúčenie, preto si ju vôbec nemusíme všimnúť. Plesne neodstránime, ak si urobíme zo staršieho chleba hrianky, mikroorganizmy sa nezničia ani pri teplote nad sto stupňov Celzia. Bohužiaľ, veľmi rýchlo sa rozširujú.

plesen
reference
plesene
sciencephoto

Domček slimáka

Schránka slimáka je tvorená tromi vrstvami a zväčšuje sa rastom slimáka. Na rast ulity však slimák potrebuje vápenec (uhličitan vápenatý). Ak ho nemá v potrave dostatok, získava ho tak, že na kameň vylúči kyselinu uhličitú, tá vápenec rozpustí a túto tekutinu slimák vypije. Uskladní ju v tráviacej žľaze a v prípade potreby bude vápenec zabudovaný do ulity. Druhý obrázok je zväčšený obraz jednej z troch vrstiev.

slimak9
wikipedia
slimacia-ulita
reddit

Niektoré obrázky vyzerajú naozaj desivo. Až pri ich priblížení sme zistili, že ich systém je naozaj veľmi dobre prepracovaný a že všetko, čo vyzerá na prvý pohľad nezaujímavo ,v skutočnosti môže byť priam fascinujúce.

Interez.sk (Anna Zábojníková), unbelievable-facts.com
Príbehy
0
Komentovať (0)