Watchesinmovies.info

Pri natáčaní filmov sa často objavujú chyby. AJ keď tie bývajú zvyčajne pri tvorbe filmu odstránené, občas niektoré preniknú až do oficiálneho výsledku. Pozrite sa na prehľad 20 filmov v ktorých sa kostýmeri a tvorcovia filmu úplne netrafili do obdobia, kedy sa film odohráva.

Jednou z najťažších pracovných miest pri tvorbe filmov je vytváranie filmových kulís a tvorba kostýmov. O to náročnejšie všetko je, keď je film historický, a tak sa nesmú vo filme objaviť digitálne hodinky, slnečné okuliare či iné moderné vymoženosti. No ako sa teraz aj sami presvedčíte, nie vždy je to tak, a aj takéto veľké prešľapy si môžete všimnúť v niektorých filmoch. 

Statočné srdce

Aj keď je kilt symbolom Škótska, nebolo tomu tak vždy a určite nie v 13. až 14. storočí, kedy sa odohráva tento historický veľkofilm.

Youtube / TrailersPlaygroundHD
Youtube / TrailersPlaygroundHD

Captain America: Prvý Avenger

Mikrofón so slúchadlom, ktorý má na sebe herec Kenneth Choi, je celkom jasne model z 21. storočia. To veľmi do obdobia 2. svetovej vojny nezapadá. Na druhej strane, keď si uvedomíme, že film Captain America vychádza z komiksu, nie je táto historická nepresnosť veľkým problémom.

Marvel Cinematic Universe Wiki
Marvel Cinematic Universe Wiki

The Doors

Jim Morrison bol slávnou rockovou hviezdou, zomrel na začiatku 70. rokov. V životopisnom filme od Olivera Stonea môžete vidieť ako herec Val Kilmer nosí štýlové letecké okuliare. Takéto okuliare sa však objavili až 10 rokov po Morrisonovej smrti.

Radiator Heaven
Radiator Heaven

Gladiátor

Hoci sa film odohráva pred viac ako 1500 rokmi v Starom Ríme, môžete si všimnúť, ako herec Russell Crowe pri vrcholnom boji v Koloseu má na sebe oblečené šortky z elastanu, ktorý bol vynájdený v roku 1958.

Youtube / PictureBox Films
Youtube / PictureBox Films

Piráti z Karibiku

Uniformy vojakov britského impéria nezodpovedajú obdobiu, v ktorom sa dej filmu odohráva. Červené uniformy vojakov sa začali objavovať až v polovici 18. storočia, pričom film je situovaný do skoršieho obdobia.

Youtube / The Sparrow Savvy
Youtube / The Sparrow Savvy

Trója

V tomto historickom veľkofilme môžete vzhliadnuť v jednej scéne ružový slnečník. Prvý zaznamenaný vynález slnečníka však pochádza z obdobia až o 500 rokov neskôr.

The Red List
The Red List

Elizabeth I.

V tomto historickom seriáli o veľkej anglickej panovníčke môžete často vidieť nepresnosť v nosenom kostýme. Helen Mirren na obrázku nosí síce kostým typický pre tudorovské obdobie, avšak tento kostým bol vždy doplnený aj košeľou siahajúcou až ku krku. Tá tu však chýba.

Youtube / Kelly Mirren Rickman Snape
Youtube / Kelly Mirren Rickman Snape

Pearl Harbor

Počas 2. svetovej vojny, a aj v období predtým, bolo pre americkú ženu škandalózne, aby nenosila pančuchy. Dokonca keď ich bol počas vojny nedostatok, tak si ženy na nohy kreslili čiary, aby tvorili ilúziu, že pančuchy majú. Preto je mierne zaražajúce, že ženy v tomto filme majú holé nohy.

Youtube / Arnold Teras
Youtube / Arnold Teras

Desatoro

V tomto historickom filme môžete vidieť Anne Baxter ako krásnu Nefertiti oblečenú do hodvábnych modrých šiat. A tu nastáva zásadný problém. Modré farbivo sa v tom období v Egypte nevyskytovalo, takže modré hodvábne šaty sú historickým nezmyslom.

Youtube / Movieclips
Youtube / Movieclips

Sláva

Aj keď táto chyba sa mihne v obraze len na chvíľu, je dobre viditeľná. Film je situovaný do obdobia americkej občianskej vojny. V jednom zábere je ale možné si všimnúť, že vojak má na rukách digitálne hodinky. Táto technológia by však po správnosti nemala existovať ešte viac ako 100 rokov.

Watchesinmovies.info
Watchesinmovies.info
 

Pompeje

V tomto filme môžete často vidieť, že mnohé postavy sú oblečené do fialovej pláštenky, vrátane najvyšších generálov. Aj keď fialové farbivo už existovalo, takže v tomto sa film nemýli, bolo ale zakázané ho nosiť. Cisár Nero dokonca urobil z nosenia fialovej farby trestný čin a opovážlivec, ktorý si na seba zobral takúto farbu, by čelil trestu smrti.

Mygreeg
Mygreeg

Ben Hur

V jednej z najznámejších scén z tohto filmu môžete vidieť židovskú Dávidovú hviezdu. Tento židovský symbol sa začal ale objavovať až v 12. storočí, takže tento symbol dobovo do filmu nezapadá.

Youtube / Movieclips
Youtube / Movieclips

Nezmieriteľní

V tomto filme sa tiež objavuje chyba, aj keď len na malú chvíľu a je pomerne nevýznamná. Pútka na opasok na nohaviciach sa začali objavovať až v 20. rokoch 20. storočia.

Youtube / Movieclips
Youtube / Movieclips

Kráľ Artuš

Aj keď si kráľov a bojovníkov v dávnejších dobách často predstavujeme odetých od hlavy po päty v kovovom brnení, v období, do ktorého je film situovaný, takéto niečo rozhodne nebolo bežné.

Youtube / Edward Stewart
Youtube / Edward Stewart

Divoký Django

Hoci to vyzerá úplne super, slnečné okuliare, ktoré nosí Jamie Foxx vo filme Quentina Tarantina, sú vynálezom 20. storočia. Vo filme tiež môžete vidieť výčapný systém piva, ktorý v tej dobe neexistoval.

Youtube / Streaming Trailer
Youtube / Streaming Trailer

Posledný samuraj

V tomto filme nosí Tom Cruise tradičné samurajské brnenie. Dej filmu sa ale odohráva v 19. storočí a model samurajského brnenia je zo 17. storočia, takže Tom Cruise nosí na tú dobu zastarané brnenie.

Youtube / SEHUNTER
Youtube / SEHUNTER

Zachráňte vojaka Ryana

Zarytí fanúšikovia histórie si v tomto filme všimnú určite viacero nepresností, no nás upútali najmä vysoké čierne topánky. V skutočnosti čierne topánky neboli v tej dobe k dispozícií a nosili sa výhradne topánky s hnedou farbou.

Youtube / Martin Johansson
Youtube / Martin Johansson

Kráľová reč

Tento omyl vo filme rozrušil viacerých škótskych občanov. Colin Firth, ktorý hrá kráľa Juraja VI., nosí kilt v štýle, ktorý nie je vôbec typický pre členov kráľovskej rodiny.  Tí nosia kilt so špecialne vyhradeným štýlom a vzorom.

Youtube / Queen Elizabeth
Youtube / Queen Elizabeth

Quadrophenia

Tento film zobrazuje súperenie dvoch britských subkultúr z obdobia 60. rokov. Vo filme rockeri nosia tričká Motörhead, čo je ale faktická chyba, keďže skupina začala pôsobiť až v 70. rokoch.

Youtube / Criterion Collection
Youtube / Criterion Collection

Špinavý trik

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že tento film dobre zachytáva obdobie 70. rokov. Vo filme sa však vyskytuje do očí bijúca chyba. Detektív FBI má na sebe zlaté hodinky značky Rolex, no tento konkrétny model hodiniek bol predstavený až v roku 2010.

Youtube / Nick DiNizio
Youtube / Nick DiNizio

Poznáte aj vy niektoré podobné prešľapy vo filmoch, kedy sa kostýmeri či tvorcovia filmu veľmi netrafili do obdobia, v ktorom je situovaný film? Napíšte nám v komentároch.

interez.sk (Matej Mensatoris), boredomtherapy.com
Uložiť článok

Najnovšie články