Foto: Pixabay, Australia.com

Prečo je Austrália cestovateľským snom tisícok ľudí? Presvedčí vás o tom dnešný článok i najbližšie premietanie Cestovateľského kina!

Akonáhle raz uvidíte magické miesto zvané Austrália, budete si ho pamätať navždy. Turisti sa môžu tešiť na obrovské biele pláže, staroveké skaly, vodopády, tajomné lesy, veľké mestá a mnoho zaujímavých živočíchov a rastlín. Miestni obyvatelia sú veľmi príjemní a pohostinní ľudia, takže si dovoľujem povedať, že je to naozaj raj na Zemi. Tu je 21 dôvodov, prečo je Austrália skvelým miestom na život, a ak plánujete nejaký výlet, určite vďaka tomuto článku pridáte nejaké to miesto na zoznam.

Opera v Sydney

Sydney Opera House

Nielenže je to asi najznámejší symbol tejto krajiny, navyše je táto budova považovaná za jeden z najväčších a najlepších príkladov modernej architektúry.

Most Harbour v Sydney

Sydney Harbour Bridge

Jedná sa o najväčší most v Sydney a jeden z najväčších oceľových oblúkových mostov na svete. Nachádza sa tu múzeum a vyhliadková paluba, ktoré môžete nájsť v jednej z veží mosta. Návštevníci si môžu vychutnať nádherný výhľad na prístav Sydney a na obrovské centrum mesta.

Dvanásť apoštolov

los-12-apostoles-victoria-Noval-Nugraha

Tento masívny útes sa nachádza v národnom parku Port Campbell, v blízkosti Great Ocean Road, Victoria.

Austrálsky zázrak – horizontálne vodopády

A closer look at just one of the two Horizontal Falls

Austrália je známa pre svoje úžasné vodopády, ako napríklad Russell Falls aMitchell Falls. Nie každý však vie o unikátnom jave, a teda o horizontálnych vodopádoch. Môžete ich vidieť v Talbot Bay, kde sa nachádzajú dva hrebene, ktoré sú približne 300 metrov od seba. Skrze ne je sa pretláča obrovské množstvo vody, ktoré je tlačené prívalovou vlnou a teda vznikajú dočasné vodopády.

Krajina klokanov

Kangaroos

Nielenže si tu užijú dospelí, ale aj ich ratolesti. A to najmä vtedy, keď naživo zbadajú kengury. Prírodné rezervácie a národné parky zaberajú až tretinu územia kontinentu. Medzi obrovskými útesmi a zelenými údoliami môžete stretnúť jašterice, koaly, vtákopyskov, malé tučniaky, sovy a samozrejme klokany. Ak sa zahľadíte do oceánu a budete mať šťastie, môžete tiež zbadať delfíny.

Národný park Nitmiluk

DSC_7137-Pano

Okrem malebných výhľadov môžete tiež sledovať rušný život miestnych obyvateľov. Klokany skáču vedľa stanov turistov a v diaľke počuť zavíjanie psov dingo. Čaká vás skutočne neuveriteľné dobrodružstvo. Vyskúšajte tiež plavbu Katherine Gorge a prechádzku v Butterfly Gorge.

Uluru

Ayers Rock, Uluru, Australia

Je asi ťažké tomu veriť, no vedci tvrdia, že Uluru existuje už 680 miliónov rokov. Oranžovohnedý útes sa nachádza v centrálnej Austrálii. Jeho dĺžka je cca 3,6 kilometra a šírka približne 348 metrov. Nachádza sa tu mnoho jaskýň, kde môžete vidieť dávne skalné maľby. Turisti sú väčšinou očarení z obradov, ktoré tu vykonávajú miestni obyvatelia.

Hillier a McKenzie = magické jazerá

Foto: Kurioziteti123 (wikimedia.org)

Jazero McKenzie je považované za jedno z najčistejších jazier na svete. Ďalšie slávne jazero je ružové jazero Hillier. Na začiatku minulého storočia bolo toto jazero používané ako zdroj soli. Vedci až tento rok zistili, že jazero je ružové pre výskyt mikroriasy Dunaliella Salina.

Krásy južnej Austrálie

Gulf St. Vincent, Adelaide, SA, Australia

Najväčšie mesto v tomto regióne je Adelaide. Južná Austrália je známa pre svoje nádherné vinice a farebné scenérie. Tu si môžete oddýchnuť na slnečnej pláži v meste Glenelg, ochutnať plody mora a úžasné vína ako Chardonnay, Cabernet, a Pinot Noir.

Stretnutie s domorodcami

Aboriginal

Austrálska domorodá kultúra je jedna z najstarších kontinuálnych a stále existujúcich kultúr na svete, ktorá si zachovala svoj etnický pôvod.  Existuje tu viac ako 250 jazykových skupín a viac ako 700 dialektov. Staré miestne legendy hovoria najmä o snívaní, kedy sa vraj premietajú naše túžby, a to v podobe tanca, spevu a rôznych príbehov. Najznámejší prvok mytológie je „dúhový had“.

Morský svet v Sydney

IMG_9780

Kým prejdete toto obrie akvárium, trvá to 3 až 4 hodiny. Je rozdelené do niekoľkých tematických okruhov a nájdete tu veľké množstvo obrovských akvárií. Môžete vidieť veľké množstvo druhov rýb, korytnačky, krokodílov a podobne. Nenechajte si ujsť tunel, kde vám nad hlavami plávajú majestátne žraloky.

Údolie obrov v národnom parku Walpole-Nornalup

tree top walk

Nenechajte si ujsť prechádzku pomedzi koruny stromov po chodníku, ktorý je 40 metrov nad zemou. Otvorí sa vám výhľad na viac ako 400 rokov staré stromy.

Púšť Pinnacles

path to oz

Táto púšť sa nachádza v národnom parku Nambung. Môžete tu vidieť tisíce vápencových stĺpov, ktoré „vyrastajú“ zo žltých piesočných dún. Doteraz vedci neboli schopní rozlúštiť tajomstvo tohto miesta. Myslia si, že horniny boli vytvorené prírodnými živlami: voda, zem, oheň a vzduch. Mimochodom, kvety tu kvitnú od augusta do októbra.

Blue Mountains

australia15
pexels.com

Názov Blue Mountains, alebo teda modré hory, je odvodený z modrého oparu, ktorý sa vznáša nad horami a je produktom oleja z eukalyptových listov. Táto oblasť je členená kaňonmi a roklinami, ktoré sú až 760 metrov hlboké. Dole v lesoch sa nachádza vstup do údolia Jamison.

Great Ocean Road

Great Ocean Road Drive

Snívali ste niekedy o dlhej ceste popri pobrežiu Tichého oceána? Svoj sen si môžete splniť ak navštívite Great Ocean Road, alebo teda veľkú oceánsku cestu. Nachádza sa vo Victorii a jej dĺžka je 243 kilometrov. Malebná cesta väčšinou vedie popri pobrežiu, no niekedy vojdete aj hlboko do vnútrozemia, kde vás už čakajú nádherné vinice a pralesy. Mimochodom, maximálna rýchlosť, ktorou tu môžete ísť je 80 kilometrov za hodinu.

Austrálske zoo

Taronga Zoo-62.jpg

V slávnej Taronga Zoo sa nachádza viac ako 340 druhov zvierat. Dostanete sa tam trajektom. V Austrálii sa nenachádza len táto zoo. Nájdete tu aj Perth Zoo, Melbourne Zoo,  rezerváciu Healesville a Adelaide Zoo. Ak sa vám teda nepodarí zažiť austrálsku divočinu, existuje tu alternatíva.

Festival v Sydney

Vivid Circular Quay

Festival Vivid je plný svetiel a koná sa na začiatku zimy v Sydney. Mimochodom, zima v Austrálii začína v júni. Počas festivalu sú osvetlené niektoré najznámejšie pamiatky, ako napríklad spomínaná opera, katedrála Panny Márie, univerzita v Sydney a taktiež Kráľovská botanická záhrada.

Jazda na ťave pozdĺž Cable Beach

Ships of the Cable Beach

Broome City, ktoré sa nachádza v blízkosti Indického oceánu, je naozaj úžasné. Môžete tu zažiť vzrušujúcu jazdu na ťave alebo navštíviť Argyle Diamond Mine, vychutnať si výhľady na vodopády King George a Mitchell Plateau.

Veľký bariérový útes

Snorkling @ The Great Barrier Reef

Veľký bariérový útes je systém koralových útesov, ktoré sa skladajú z viac ako 2900 individuálnych útesov a 900 ostrovov a nachádza sa v Koralovom mori. Veľký bariérový útes sa tiahne pozdĺž severovýchodného pobrežia Austrálie približne 2500 kilometrov. Je to najväčší svetový prirodzený útes, ktorý je dokonca viditeľný z vesmíru.

Unikátni obyvatelia kontinentu

australia21
australia.com

Hovorím samozrejme aj o endemitoch, o ktorých v Austrálii nie je núdza. Fauna a flóra je tu veľmi rozmanitá. Existuje tu viac ako 200 000 druhov zvierat. Väčšina cicavcov sú vačkovce a keby som mala menovať, bol by tento článok až príliš dlhý. Najznámejšie zvieratá, ktoré žijú v Austrálii a dokážu ich menovať aj malé deti, sú samozrejme koaly a klokany.

Ak vás naše dôvody nepresvedčili potom sa tak určite stane na premietaní najbližšieho Cestovateľského kina. Všadeprítomná sila divočiny a osobitá kultúra miestnych obyvateľov bude sprevádzať cestu Austráliou v Cestovateľskom kine v utorok 10. októbra v košickom Kine Úsmev. Kedysi neznámu južnú zem, ktorá sa dnes spája s obrovským množstvom pláží, kengurami, Veľkou koralovou bariérou, bohatou faunou a flórou či svetoznámou operou predstaví cestovateľ Jiří Jobánek.

Cestovateľské kino: Austrália (Jiří Jobánek)

10. október, Košice – Kino Úsmev (link na event)

Lístky sú dostupné na tomto odkaze.

Foto: Cestovateľské kino
brightside.me
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )