Foto: wikimedia.org

Lukáš Mužla / / Série
Cirkusom, ako sme ich poznali, možno konečne odzvonilo. Dôvodom sú i tieto fotografie.

Zdá sa, že v modernom svete pomaly „tradičným“ cirkusom odzvonilo. Veľké boom, ktoré cirkusový svet zažil v 20.storočí sa pomaly blíži ku koncu. Jedným z dôvodom je i dôraz spoločnosti, ktorej sa prestala páčiť najmä drezúra zvierat, ktorou bol tento priemysel typický. 

Keď v máji 2017 oznámil The Ringling Bros a Barnum & Bailey Circus svoju poslednú show po 146 ročnej tradícii, mnohí to pochopili ako začiatok konca cirkusov. Tento americký cirkus sa totiž sám prezentoval ako najlepšia a najväčšia cirkusová show na celej planéte. Ak padol kráľ, potom kráľovstvo dlho nevydrží a my sa možno raz dočkáme sveta, v ktorom drezúra zvierat v cirkusoch už nebude mať svoje miesto.

Cirkusová tradícia siaha až do 19. storočia, no najväčší boom zažil tento „zábavný“ priemysel v 20. storočí a to takmer na všetkých kontinentoch. Moderná spoločnosť si však po mnohých desaťročiach uvedomila, že väčšina cirkusov je vlastne nehumánne väzenia pre rôzne druhy zvierat a po celej planéte sa začal šíriť odpor k tomuto druhu zábavy. Skôr ako sa dočkáme cirkusov, v ktorých budú vystupovať len umelci, artisti, kaskadéri a ďalší, ktorí sa pre toto remeslo slobodne rozhodli, nahliadnite ešte do histórie cirkusov po celom svete.

Pozri aj: Zviera už nebude vecou a zvieracie cirkusy budú zakázané. Slovensko sa zaradí medzi najvyspelejšie krajiny vo vzťahu k prístupu k zvieratám

AllThatIsInteresting
Komentovať (0)