Usain Bolt je najrýchlejší muž planéty, ktorý drží svetové rekordy v šprinte na 100 a 200 metrov a mnoho ďalších atletických úspechov. No čo všetko o tomto mužovi viete?

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, ako si Usain Bolt užíva svoje peniaze a čo robí vo voľnom čase. Bolt sa preslávil na olympijských hrách v roku 2008 v Pekingu, kde vyhral svoju prvú zlatú medailu v šprinte na 100 metrov, pričom mal rozviazanú šnúrku (viac tu). Tentokrát vám prinášame 15 faktov o tomto unikátnom športovcovi.

Usain Bolt je veľmi rýchly, no pri štarte je pomalší, ako väčšina ostatných šprintérov.

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

V roku 2016 na olympiáde v Riu pri šprinte na 100 metrov bola jeho reakčná doba 0,155 sekundy, čo bola druhá najpomalšia, teda bol na siedmej pozícii z ôsmych.

No aj napriek tomuto sa počas závodu dostáva do popredia a najrýchlejší je v 60 a 80 metroch závodu.

businessinsider.com/ REUTERS/Kai Pfaffenbach
businessinsider.com/ REUTERS/Kai Pfaffenbach

Na závode, v ktorom prekonal svetový rekord v Berlíne v roku 2009, prebehol Bolt zo značky 60 metrov ku hranici 80 metrov trate za 1.61 sekundy a dosiahol rýchlosť 44,72 km/h.

S jeho výškou 195 cm je Bolt vyšší než väčšina šprintérov. Kvôli tomuto dokáže prebehnúť 100 metrov na menej krokov. V priemere spraví Bolt počas závodu 41 krokov, pričom ostatní vrcholoví šprintéri ich spravia 45.

businessinsider.com / Lucy Nicholson/Reuters
businessinsider.com / Lucy Nicholson/Reuters

Napriek tomu, že je Bolt v šprinte na 100 metrov veľmi dobrý, má radšej beh na 200 metrov, v ktorom je ešte silnejší.

sportskeeda.com
sportskeeda.com

Beh na 200 metrov bola pre Bolta vždy silná stránka. V tejto disciplíne drží taktiež svetový rekord s častom 19.19 sekúnd. Keď v roku 2008 v Pekingu vyhral beh na 100 metrov, bola to pre neho nová disciplína, pripravoval sa na ňu menej ako jeden rok.

Do behu na 100 metrov sa pustil iba preto, že nechcel súperiť v dlhších závodoch ako je 200 metrov.

borntoworkout.com
borntoworkout.com

Pôvodne bola Boltova disciplína šprint na 200 metrov, ale jeho tréner chcel, aby behal aj na 400 metrov. Stavili sa, že ak Bolt prelomí rekord na Jamajskom národnom pohári v roku 2007, môže súperiť v šprinte na 100 metrov a nikdy nebude musieť súťažiť v behu na 400 metrov. Bolt rekord prelomil s časom 19.75 sekúnd, pričom starý rekord bol 19.86 sekúnd. Nikdy nemusel bežať na 400 metrov a do svojej kariéry si pridal šprint na 100 metrov. Odvtedy sa v tejto disciplíne veľmi zlepšil.

Aj keď je v šprinte výborný, prvý šport, ktorému sa venoval, bol kriket.

stuff.co.nz
stuff.co.nz

Vybral si bežeckú dráhu, pretože mu jeho otec poradil, že na národnej úrovni bude mať menšiu konkurenciu.

Jeho hlavným rivalom je americký šprintér Justin Gatlin. Mimo trate sú však kamarátmi.

stuff.co.nz
stuff.co.nz

Majú pre seba prezývky a občas spolu idú aj na párty, tvrdí Gatlin.

0
Uložiť článok
Komentovať