Lukáš Mužla / / Série
Číslo 13 je známe tým, že ho mnohé kultúry považujú za nešťastné číslo, ktoré prináša smolu. Preto je aj piatok, ktorý výjde na 13....

Číslo 13 je známe tým, že ho mnohé kultúry považujú za nešťastné číslo, ktoré prináša smolu. Preto je aj piatok, ktorý výjde na 13. deň v mesiaci, považovaný za nešťastný deň. Strach z tohto čísla má dokonca aj vlastnú, psychológmi schválenú fóbiu, a to Triskaidekafóbiu. V iných kultúrach však číslo 13 môže znamenať úplne niečo iné. V rôznych kútoch sveta na scénu prichádzajú iné čísla s nešťastným, či až smrť prinášajúcim významom. Iné sú zas, naopak, považované za čísla, ktoré nosia šťastie. Pozrime sa teda na 13 čísel, ktoré 13-tku hravo schovajú do vrecka.

4

Štvorka je postrachom Číny. V Severočínskom dialekte sa toto číslo vyslovuje ako „si“. Rovnako, len s inou intonáciou, sa vyslovuje aj slovo smrť. Podobne ako v západnom svete, kde často chýbajú hotelové izby s označením 13, v Číne občas preskočia číslo 4.

8

Na chvíľku ešte v Číne ostaneme a nešťastnú 4 vynásobíme dvoma. Dostaneme číslo 8, ktoré je v Číne považované za asi najšťastnejšie spomedzi všetkých čísel. Myslíte, že je náhoda, keď sa Olympijské hry v Pekingu otvorili presne o ôsmej hodine 8.8.2008?

durhamstudentsabroad.com
durhamstudentsabroad.com

39

V Afganistane sa tomuto číslu ľudia zoširoka snažia vyhnúť. Dôvodom je akási mestská legenda o pasákovi, ktorí do jedného mesta priniesol prostitúciu. Tento muž mal poznávaciu značku svojho auta s číslom 39 a navyše žil v byte s označením 39. Dodnes sa Afgánci 39-tke kvôli tejto legende vyhýbajú. Je úplne bežné, že dávajú úradníkom úplatky len preto, aby nedostali ŠPZ-tku s týmto číslom.

11

Číslo 11 má v sebe údajne veľkú energiu. Vedeli to už starí Mayovia, pre ktorých bolo toto číslo veľmi významné a často ho využívali aj pri svojich vedeckých poznatkoch. Toto palindromické prvočíslo niektorí ľudia stretávajú až priveľmi často. Napríklad sa každý deň pozrú na hodiny o 11.11… S iným časom sa im to nestáva. Ako je to možné?

ourgom.com
ourgom.com

666

Snáď najznámejšie číslo, ktoré údajne prináša skazu, zlo a smrť. Azda najsilnejšie biblické číslo je znakom akejsi šelmy, ktorá má, napriek samým šestkám, 7 hláv a 10 rohov. Toto zviera má symbolizovať systém, politický aj sociálny, v ktorom sa ľudstvo nachádza. Význam čísla 6 pritom znamená nedokonalosť. Systém, v ktorom žijeme, je teda podľa tejto interpretácie v očiach Boha viac ako nedokonalý.

10

Číslo 10 si vo svete ľudí našlo veľmi dôležité, ak nie najdôležitejšie postavenie. Nájdete ho všade, a to preto, že tvorí základ dnešnej matematiky. K počítaniu totiž používame desiatkovú číselnú sústavu (teda sústavu zloženú z 10 číslic 0-9). Číslo 10 sa objavilo aj v náboženských príbehoch, a to najmä v Judaizme.

giuntiscuola.it
giuntiscuola.it

7

Tak, ako je číslo 13 známe ako nosiace smolu, tak je číslo 7 známe pre svoje šťastie, a to hneď v niekoľkých kultúrach. V Biblii sa číslo 7 vyskytuje hneď 860-krát. V Biblii má toto číslo veľmi mocný význam. 7 dní trvalo stvorenie sveta, 7 bolo Ježišových zázrakov. Číslo 7 je najšťastnejším číslom v Japonsku, veľmi obľúbeným je aj v Číne a vyskytuje sa napríklad aj v ľudových povestiach a rozprávkach.

dpnc.org
dpnc.org

Pokračovanie na ďalšej strane..Komentovať (0)