pixabay.com

Od vecí vo vašej obývačke až po vaše auto - tieto technologické kúsky tu už dlhšie nemusia byť.

Vo svete techniky existuje jedna vec, ktorá je konštantná a to je zmena. A takmer bez výnimky sa zmena týka všetkých produktov, ktoré sa doteraz zdali ako nevyhnutnosť pre udržanie súčasnej životnej úrovne. Ktoré z nich sú ďalšie na rade?

1. LCD televízory

Skoro pred desiatimi rokmi sme začali používať televízory na báze tekutých kryštálov (LCD), ktoré sa stali, na vtedajšiu dobu, najviac energeticky úspornými. Je jasné, že sa odvtedy LCD televízory zlepšili, stali sa tenšími, jasnejšími a lacnejšími. Po určitej dobe však výrobcovia našli nového nástupcu – OLED televízory.

OLED televízory vyžarujú svoje vlastné svetlo, vďaka ktorému sa stali ešte viac energeticky úspornejšie s lepšou kvalitou obrazu ako LCD. Môžu byť vyrobené ako tenký papier, ktorý je flexibilný a dokonca aj rolovací. Tento mesiac na veľtrhu CES 2017 spoločnosť LG potvrdila výrobu W-série televízorov, ktoré budú o jednu desatinu palca hrubšie a na stenu sa nasadia na magnetických konzolách.

LG Electronics

2. LED žiarovky

LED žiarovky sa konečne stávajú dostupnejšie, ako ich starší kolegovia žiarivky. OLED svetlá sa však ukazujú ako lepší zdroj svetla, pretože zatiaľ čo LED diódy sú špicaté a ich svetlo smeruje priamo nadol, OLED sú na dotyk chladné, a zároveň svetlo vyžarujú rovnomerne. A podobne ako OLED televízory, aj OLED svetlá môžu byť vyrobené z rôznych tenkých a ohýbateľných materiálov. Výroba OLED žiaroviek bola ohlásená už na konci roka 2014, avšak výrobcovia ako Philips oznámili, že ich chcú ďalej zlepšovať a k dnešnému dňu ich výroba rýchlo napreduje.

Philips

3. Fyzické pamäťové médiá

Dnes už nie je žiadnym tajomstvom, že optické pamäťové médiá, ako sú CD a DVD disky rýchlo ubúdajú, pretože mnohí spotrebitelia si radšej väčšie súbory premiestnia na USB flash disky a externé pamäťové médiá. Avšak aj tieto fyzické pamäťové médiá časom zmiznú a nahradia ich pohodlnejšie cloud služby.

Spoločnosti ako Box, Amazon a Google už ponúkajú osvedčené a cenovo dostupné cloud služby, kde svoje súbory ľahko nahráte a máte ich dostupné všade tam, kde máte Wi-Fi sieť alebo LTE pripojenie.

4. Herné konzoly

Je ťažké si predstaviť svet bez herných konzol ako je Xbox One alebo PlayStation 4. Ale spoločnosti ako NVIDIA prichádzajú s myšlienkou cloud herných konzol. Napríklad NVIDIA GeForce One je herná služba, ktorá hráčom umožňuje okamžite prenášať viac ako 100 AAA hier so 60 snímkami za sekundu a s rozlíšením 1080 bez nutnosti aktualizácie alebo sťahovania.

Techinfaa

5. Spätné zrkadlá

Spätné zrkadlá nie sú až tak technický produkt, s výnimkou automaticky stmavovateľných zrkadiel od spoločnosti GENTEX. Táto spoločnosť prichádza na trh s plne zobrazujúcimi zrkadlami, ktoré si už niekoľko spoločností vybralo ako nový produkt pre výrobu áut.

Ministerstvo dopravy v Amerike bude od mája 2018 vyžadovať kamery vo všetkých nových automobiloch, čo znamená že o chvíľu prestanú byť obyčajné zrkadlá potrebné.

Gentex

6. Káblové nabíjačky

Samsung už bezdrôtové indukčné nabíjanie zahrnul do svojich najnovších smartfónov  – stačí telefón položiť na podložku a nechať ho nabíjať. Aj firma Apple by najneskôr v tomto roku chcela využiť podobnú funkciu. Je to rozumná myšlienka, pretože spotrebitelia si v najbližších rokoch zvyknú na pohodlie bezdrôtového nabíjania.

Ak sa pozrieme ešte viac dopredu, zistíme, že výskumné tímy našli malé množstvo energie prenášanej pomocou Wi-Fi signálu, ktoré sa bude dať použiť na nabitie rôznych zariadení, bez akéhokoľvek fyzického kontaktu.

Nexusupdate

7. Diaľkové ovládače

Dni diaľkových ovládačov sa pomaly krátia a prichádza na rad hlasové ovládanie. Jedným z príkladov je aj Kinect zapojený do Xboxu One, ktorým dokážete ovládať hlasitosť televízora, zmeniť kanál, otvoriť akúkoľvek hru alebo vypnúť systém.

Ovládanie Amazon Echo sa stalo najlepšie predávaným za rok 2016. Vďaka tomuto hands-free, hlasovo ovládateľnému produktu môžu užívatelia urobiť všetko – objednať pizzu, prehrať si hudbu, volať počas jazdy, skontrolovať svoje domáce spotrebiče alebo spraviť nákup na samotnom Amazone.

Amazon

8. Kreditné karty

Podľa agentúry Bloomerg, je v USA spravených viac ako 80% transakcií výhradne bezhotovostne. A to hlavne vďaka službám ako je PayPal, pri ktorých nie je potreba mať pri sebe platobnú kartu.  V krajinách ako je India sa čoraz menej využíva hotovosť, pretože ľudia začali viac využívať na platby svoje smartfóny. V priebehu niekoľkých rokov budú platobné karty minulosťou.

9. Heslá

Neviete si predstaviť to, ako by už nemali existovať heslá? Skúste sa zamyslieť nad tým, ako mnohé z dnešných telefónov a laptopov v sebe majú zabudovaný snímač odtlačkov prstov, ktorým vieme odblokovať náš smartfón. Ďalšou možnosťou je aj rozpoznávanie tváre – podobne ako na Facebooku, budú tieto technológie môcť ešte podrobnejšie rozlišovať medzi rôznymi tvárami.

10. Vysielacie zariadenia

Odkedy poznáme zariadenia ako Apple TV či Fire TV, premenili sa naše televízory na „smart“ televízory. Viac ako polovica televíznych prijímačov, ktoré boli vyrobené v minulom roku, boli „smart“ televízory. To znamená, že toto číslo porastie a z našich predajní zmiznú jednoúčelové zariadenia.

11. Vysávače

Tradičné vysávače sa budú pomaly, ale isto z našich domácností vytrácať a nahradia ich ich robotickí bratranci. V roku 2014 vysávač iRobot predstavoval približne 15% celkových tržieb za všetky predané vysávače. Tento podiel bol zhruba podobný ako predaj ostatných domácich spotrebičov, ako mikrovlné rúry či umývačky riadu. A predaj iRobota sa od tej doby len zvýšil a pridali sa k nemu ďalšie robotické vysávače ako Roombas alebo Braava.

iRobot

To všetko sa môže počas niekoľkých rokov zmeniť. Myslíte si, že to tak naozaj bude alebo ostaneme verní doterajším technológiám?

Pozri aj: Je ich 15-tisíc, a každá je silnejšia ako v Hirošime. Čo by sa stalo, keby boli odpálené všetky atómové zbrane v jednom momente?

interez.sk (Stella K.), fool.com
Príbehy
0
Komentovať (0)