interez.sk

Microsoft Word je program, bez ktorého si prácu na počítači asi nevieme ani predstaviť.  Tento program, slúžiaci na písanie a vytváranie dokumentov, sa teší veľkej...

Microsoft Word je program, bez ktorého si prácu na počítači asi nevieme ani predstaviť.  Tento program, slúžiaci na písanie a vytváranie dokumentov, sa teší veľkej celosvetovej obľube a ovládanie jeho základných funkcií je súčasťou základnej počítačovej gramotnosti. Aj keď nepochybujeme, že pracovať v programe Microsoft Word viete, dnes by sme vám radi priniesli 11 trikov, o ktorých ste možno nevedeli, no zaručene vám uľahčia vašu prácu a vy vďaka ním budete viac produktívni.

Ak chcete poznať aj triky súvisiace s programom Microsoft Excel, kliknite sem a prečítajte si o piatich trikoch pre Excel o ktorých ste možno nevedeli alebo sem, a pozrite sa na 40 klávesových skratiek, ktoré vám uľahčia prácu v Exceli.

Ako rýchlo zmeniť text z veľkých na malé písmená alebo naopak

Niekedy sa môže stať, že sa tak sústredíte na písanie, že si nevšimnete omylom zapnutú klávesnicu Caps Lock. V takom prípade je celý text napísaný veľkými písmenami a vy zvyčajne musíte text prepísať nanovo. To však vo Worde nie je žiadny problém. Stačí označiť text a potom stlačiť kombináciu Shift + F3. Text sa okamžite zmení na malé písmená. Pri ďalšom stlačení tejto klávesovej skratky sa dajú veľké písmená len na začiatok vety a napokon ďalšie stlačenie urobí opäť veľké písmená. Tento nástroj sa hodí aj keď potrebujete mať celý text veľkými písmenami, keďže napísať niektoré znaky veľkými písmenami ako napríklad „Ô“ je občas problém.

interez.sk
interez.sk

Ako rýchlo vložiť dátum a čas

Občas potrebujete napríklad na záver dokumentu vložiť aktuálny dátum alebo čas. Aby ste sa nemuseli unúvať s pracným prepisovaním, Word v sebe obsahuje klávesovú skratku, ktorá to urobí za vás. Stačí použiť kombináciu kláves Shift+Alt+D pre vloženie aktuálneho dátumu, alebo Shift+ Alt+ T pre vloženie aktuálneho času.

interez.sk
interez.sk

Ako skryť text

Tento nástroj je užitočný pre tých, ktorí chcú dočasne skryť niektoré informácie v texte. Označte text a použite klávesovú skratku Ctrl + D. Vyberte možnosť skryť text. Teraz nikto nevidí, že by sa v dokumente nachádzal nejaký text. Jeho odhalenie urobíte tak, že kliknete na hlavné tlačidlo menu vo Worde vľavo hore a prejdete do Možnosti programu Word. Tam v karte Zobraziť povolíte zobrazenie skrytého obsahu.

interez.sk
interez.sk

Ako začať písať kdekoľvek v dokumente

Mnohí ľudia nepoznajú túto skvelú vychytávku. Ak chcete vynechať niekoľko riadkov a až potom písať text, nemusíte kvôli tomu stále stláčať Enter aby ste sa dostali do riadku kde chcete písať. Stačí jednoducho nadísť myšou na miesto, kde chcete začať písať a urobiť dvojklik. Kurzor písania sa tam okamžite zjaví a Word automaticky pridá riadky, ktoré ste vynechali.

interez.sk
interez.sk

Ako rozdeľovať slová

Niekedy pri písaní textu chceme, aby sa naše slová na konci riadku rozdeľovali. V takom prípade je potrebné kliknúť na kartu Rozloženie strany a tam zvoliť funkciu Delenie slov. Na výber máte zo žiadneho, automatického, alebo manuálneho delenia slov.

interez.sk
interez.sk

[shc_shortcode class=“shc_mybox“]

Ako spolupracovať na dokumente

Od verzie Microsoft Word 2013 môžu na dokumente spolupracovať viaceré osoby, a tiež môžu navzájom reagovať na pripomienky k textu. Všetko nájdete v karte Revízia (Review). Vďaka tejto funkcií bude spolupráca pri tvorbe spoločného dokumentu jednoduchá a rýchla.

Ako vidieť prehľadne celý text

Niekedy, keď pracujete s veľkým textom na niekoľko strán, je problém sa v ňom hneď zorientovať. Výborným pomocníkom je prezrieť si celú štruktúru dokumentu, vďaka čomu bude orientácia vo veľkom texte jednoduchšia. Túto voľbu zapnete kliknutím na Zobraziť, kde zvolíte možnosť Štruktúra dokumentu.

Ako rýchlo prechádzať dokumentom

Ak pracujete s veľkým dokumentom, určite oceníte tieto klávesové skratky. Ušetria vám čas pri prechádzaní dokumentu a nájdení presne toho miesta, ktoré práve potrebujete.

Ctrl+ Alt+ Page Up – Návrat na predchádzajúcu stranu

Ctrl+ Alt+ Page Down – Prechod na ďalšiu stranu

Ctrl + Home – Návrat do hornej časti dokumentu

Ctrl + End – Prejsť na koniec dokumentu

Ako urobiť snímku obrazovky

Vytvorenie snímky obrazovky je Microsoft Worde veľmi jednoduché. Stačí kliknúť na Vložiť a tam jednoducho kliknúť na možnosť Snímka obrazovky.

Ako upravovať PDF dokumenty

Ak chcete upravovať PDF súbory, nemusíte mať program Adobe reader alebo iné alternatívy. Postačuje vám Word od verzie 2013, pomocou ktorého jednoducho otvoríte PDF dokument a môžete začať pracovať.

Ako vložiť vodoznak

Pre dodatočnú ochranu vášho dokumentu môžete použiť vodoznak či vodotlač. Prejdite na kartu Rozloženie strany a zvoľte možnosť Vodotlače. Potom si už len vyberte typ vodotlače, ktorá vám najviac vyhovuje.

Veríme, že niektoré z týchto funkcií ste už dávno poznali a využívate ich. No dúfame, že tie, čo ste náhodou nepoznali, vás oslovili a začnete ich pri svojej práci používať. Poznáte aj vy nejaké ďalšie dobré triky a vychytávky v programe Microsoft Word? Podeľte sa o ne v diskusii.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris), brightside.me

[/shc_shortcode]

Najnovšie články