Aby náš mozog fungoval tak ako má, potrebujeme ho pravidelne trénovať. Tým, že vykonávame určitú prácu, ktorá je zvyčajne rutinná, zamestnávame cez deň len...

Aby náš mozog fungoval tak ako má, potrebujeme ho pravidelne trénovať. Tým, že vykonávame určitú prácu, ktorá je zvyčajne rutinná, zamestnávame cez deň len určité oblasti mozgu. Preto odborníci vytvorili postupy rôznych duševných činností, ktoré môžete robiť pri bežných činnostiach a váš mozog sa vďaka ním dokonale precvičí. Tieto cviky zahŕňajú využívanie zmyslov ako je zrak, sluch, čuch, chuť a hmat. Pravidelné cvičenie, a to najmä ráno, stimuluje rast nových nervových zakončení v mozgu, posilňuje mozgové bunky a podporuje ich, čo zásadne zlepšuje pamäť.

Ak budete robiť tieto mentálne cvičenia pravidelne každé ráno, váš mozog bude pohotovejší a pripravenejší zvládať úlohy  počas celého dňa pred vami.

Čistite si zuby ľavou rukou

huffpost.com
huffpost.com

Vedecké štúdie preukázali, že používanie nedominantnej ruky zapája do procesu menej používanú mozgovú hemisféru, čo má za následok to, že vaše reakcie budú rýchlejšie a pohotovejšie. Samozrejme, ľaváci by si mali zuby umývať pravou rukou, teda tou, ktorú zvyčajne na tento úkon nepoužívajú.

Sprchovanie so zavretými očami

womansworld.club
womansworld.club

Hmatové vnemy dokážu aktivovať mnohé časti mozgu. Dotýkanie sa tela bez toho, aby ste sa videli, spôsobuje, že mozog lepšie reaguje na vysielajúce signály z nervových zakončení na prstoch a na koži. Len pomocou svojej intuície si zapnite sprchu a nastavte správnu teplotu či prietok vody. Následne sa umyte stále so zavretými očami. Buďte však veľmi opatrní, aby nedošlo k prípadnému zraneniu.

Zmeňte svoju rannú rutinu

msecnd.net
msecnd.net

Štúdie ukázali, že zmeny toho, čo ráno robíme, pôsobia priaznivo na mozgovú kôru a zlepšujú aktivitu v mozgu. Ráno po raňajkách teda zvoľte napríklad vždy inú trasu pri venčení psa, inú cestu do práce či školy. Pomôžu aj maličkosti, napríklad preladenie svojej obľúbenej rozhlasovej či televíznej stanice.

Otočte si známe predmety hore nohami

theatlantic.com
theatlantic.com

Pravdepodobne sa divíte, čo je to za radu, no rôzne výskumy ukázali, že mozog si po čase privykne na rôzne predmety a ich tvar či polohu. Ak otočíte hore nohami svoje rodinné fotografie, prípadne ich budete často premiestňovať, aktivita mozgu sa zameria na tieto predmety a bude sa ich snažiť v mysli „otočiť“ alebo nejako usporiadať, čo pomáha pri spolupráci obidvoch mozgových hemisfér. Vďaka tomu bude váš mozog pripravený riešiť aj kreatívne úlohy. Otočiť môžete aj nástenné hodiny, kalendár, či obrazy.

Zmeňte miesto pri stole

cravebits.com
cravebits.com

V mnohých rodinách majú jej členovia zaužívané miesto, kde sedia pri stole. Avšak pre dobrý mentálny tréning je vhodné toto miesto meniť. Vďaka tomu sa vám každý deň zmení výhľad a vy budete lepšie pripravení na nečakané zmeny. Dobré je tiež meniť polohu rôznych predmetov na stole, teda nemať zaužívané miesto napríklad na soľničku či koreničku.

Pokračovanie na ďalšej strane…

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy