Foto: 9amar News, Vien Dinh (flickr.com)

Autor slávneho príbehu umrel presne pred 73 rokmi. Pripomeňte si Malého Princa niekoľkými zaujímavosťami.

Pozná ho snáď absolútne každý. Príbeh Malého princa putujúceho po niekoľkých rôznych planétach je rozprávkou i príbehom pre dospelých zároveň. Kultové dielo z pera spisovateľa menom Antoine de Saint-Exupéry vzniklo v roku 1943, len rok pred autorovou smrťou v roku 1944. Práve 31. júla 1944, teda presne pred 73 rokmi, Exupéry umrel pri južnom pobreží Francúzska počas prieskumného letu za doposiaľ nezistených okolností. Pripomeňme si teda tohto veľkého spisovateľa jeho najslávnejším dielom. Malého princa síce pravdepodobne poznáte, no tieto veci ste o ňom možno netušili. 

O páde v púšti čo to vedel

Príbeh najslávnejšieho Exupéryho diela začína haváriou pilota v nehostinnej púšti, kde neskôr stretáva Malého Princa, ktorý mu vyrozpráva svoj životný príbeh. Exupéry pritom dobre vedel, aké je to stroskotať s lietadlom uprostred púšte. Ako sme už naznačili, francúzsky spisovateľ bol leteckým pilotom v dopravných i vojenských službách a za svoj život nalietal viac ako 6300 hodín. Počas pokusu o prekonanie rekordu v najrýchlejšom lete medzi Parížom a vietnamským Saigonom (dnes Hočiminovo mesto) jeho lietadlo spadlo v saharskej púšti asi 200 kilometrov od Káhiry.
saint exupery

Inšpirácia Malého Princa

I keď pôvod inšpirácie k napísaniu jedného z najslávnejších príbehov pre deti i dospelých nie je dodnes celkom jasný, väčšina teórii sa zhoduje v tom, že Exupéryho inšpiroval iný slávny spisovateľ. Bol ním Hans Christian Andersen a jeho príbeh o Malej morskej víle. Práve túto knižku totiž Exupérymu čítala jeho priateľka Annabella počas zotavovania z operácie žlčníka v roku 1941. Krátko po pobyte v nemocnici Exupéry začína písať svoje najslávnejšie dielo.
Little Mermaid

Práca v zámorí

Exupéry žil do roku 1940 vo Francúzku. Tu do kapitulácie krajiny počas 2. svetovej vojny patril do francúzskeho vojenského letectva. Po kapitulácii sa však odmietol pripojiť k britskému kráľovskému letectvu, ako to urobilo mnoho jeho kolegov. Namiesto toho poputoval do USA, kde sa snažil presvedčiť Ameriku, aby vstúpila do vojny. Práve americké letectvo mu neskôr povolilo napriek vysokému veku znovu lietať. Namiesto bojov sa však na sklonku jeho života zúčastnil na niekoľkých prieskumných letoch, z ktorého jeden sa mu stal i osudný.

The-Little-Prince-2015

Ruža Malého Princa – Exupéryho žena

Ruža, ktorú si Malý Princ v príbehu tak váži, ochraňuje ju, stará sa o ňu a spravil by pre ňu čokoľvek na svete, je údajne inšpirovaná práve Exupéryho manželkou Consuelou. Ich manželský vzťah bol pomerne nestabilný, väčšinu času žili kvôli Exupéryho leteckej kariére oddelene, no napriek tomu Consuelu Exupéry nadovšetko miloval. Aj keď Malý Princ narazí na iné ruže (v živote Exupéryho iné ženy), Líška mu v príbehu neustále pripomína ako je jeho ruža (Consuela) pre Malého Princa dôležitá…
the little prince

Ilustrácie

Exupéry svoje veľdielo nielen napísal, ale dokonca pôvodné vydanie i ilustroval. Síce sám seba nepovažoval za umelca (ilustrátora) a takmer vždy mal pri sebe kúsok papiera, na ktorý črtal rôzne ilustrácie a postavy. Jeho ilustrácie v Malom Princovi boli síce jednoduché, no o to autentickejšie.

DE-2089180

Tajomný pilot

Jediná z hlavných postáv Malého Princa, ktorej ilustrácia nebola Exupérym nikdy uverejnená, je pilot, ktorý havaruje v púšti. V roku 2014 sa v múzeu v New Yorku objavilo niekoľko pôvodných Exupéryho náčrtov, ktoré ukazovali postavu pilota pri vraku lietadla. Prečo sa Exupéry rozhodol tieto ilustrácie z knihy vynechať nevieme. Ako však sám autor napísal: „Dobre vidíme iba srdcom. To, čo je podstatné, je pre oči neviditeľné.“

Foto: pixabay.com

Rukopis od kávy a popola

Rukopis Malého Princa uchoval Exupéry u svojho priateľa. V papierovej taške odovzdal svoj rukopis i s ilustráciami priateľovi krátko pred tým, ako sa vrátil do armády. Pôvodný 140-stranový rukopis bol pritom v dezolátnom stave. Zdobili ho mnohé škvrny od kávy či popol z cigariet. Priateľovi ho Exupéry daroval ako darček so slovami: „Rád by som vám tu nechal niečo veľkolepé, ale toto je všetko čo mám.“

The Little Prince

Nikdy v rodnej krajine

Exupéry nikdy nezažil vydanie svojho veľkého diela v rodnom Francúzku. I keď v prvom vydaní v roku 1943 vyšiel Malý Princ ako v angličtine, tak i vo francúzštine, kniha bola dostupná len v USA. Do Francúzska sa Malý Princ dostal až po oslobodení krajiny od nacistov, a teda až po Exupéryho smrti.

Little Books

Tajomná smrť

Ako sme už spomínali, Exupéry umrel presne pred 73 rokmi, 31. júla 1944 pri pobreží južného Francúzska. Okolnosti jeho smrti sú však dodnes záhadou. Exupéry počas prieskumného letu na americkom prieskumnom lietadle F-5 Lighting (pod francúzskou vlajkou) spadol do mora. Niektoré zdroje tvrdia, že bolo Exupéryho lietadlo zostrelené nemeckými stíhačmi, iné hovoria, že Exupéry spáchal samovraždu. Zdá sa, že posledná kapitola jeho života ostane už navždy záhadou.

Foto: wikimedia.org (Cédric Chevalier)

250 jazykov

Dielo Malý Princ sa stalo jedným z najčítanejších a najznámejších diel histórie. Preložené bolo celkom do 250 rôznych jazykov a stalo sa súčasťou vzdelávacieho systému niekoľkých desiatok krajín na svete. Malý Princ bol preložený i do jazyka Toba (jeden z jazykov pôvodných Indiánov severnej Ameriky). Pre zaujímavosť do jazyka Toba boli doposiaľ preložené len dve knihy, a to Malý Princ a Biblia.

Pozri aj: 10 kníh, ktoré boli pôvodne určené deťom, no nájdu v nich dnes čaro najmä dospelí

mentalfloss.com
Príbehy
0
Komentovať (0)