rd.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame zaujímavosti zo sveta mačiek, ktoré by mal poznať každý ich milovník i majiteľ.

V niektorých krajinách sú mačky populárnejšie ako psy

pixabay.com
pixabay.com

V Amerike ich je 88 miliónov, pričom psov je len 74 miliónov. Podľa štúdie z roku 2007 sa počet domácich zvieratiek stále zvyšuje. 63% Američanov vlastní aspoň jedno zviera. Aj keď viac domácností vlastní psa, mačiek je viac kvôli tomu, že veľa ľudí vlastní viac ako jednu mačku.

Podľa dôkazov, ktoré máme k dispozícii, sa domáce mačky vyskytovali už v roku 3600 pred n.l.

livescience.com
livescience.com

Objavené kosti šiestich mačiek a štyroch mačiatok poukazujú na to, že mačky boli našimi spoločníkmi dávno predtým, ako sme si doposiaľ mysleli. Doteraz sa verilo, že mačky boli domácimi spoločníkmi v dobe faraónov pred 4800 rokmi.

Mačky nemajú  chuťové receptory, ktoré vedia rozpoznávať sladké chute.

pinimg.com
pinimg.com

Preto necítia nič sladké, čo im dáte. Zistilo sa to v roku 2006. V starých časoch sa mačky živili čisto mäsom, ktoré sladké chute nemá, čo viedlo ku genetickej mutácii, a teda strate týchto receptorov.

Dôvod, prečo majú vertikálne zreničky je ten, že sú dravce, ktoré svoju obeť prepadnú.

rawstory.com
rawstory.com

Pomáha im to zamerať sa na svoju korisť a odhadnúť presnú vzdialenosť. Bežné zreničky nedokážu skenovať celé prostredie okolo seba, a to hlavne pri úteku.

Prečo mačky nosia pred dvere mŕtve zvieratá?

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Vedci nevedia určiť presný dôvod, no prikláňajú sa k ich loveckým inštinktom a k snahe naučiť loviť aj vás. Nezavrhujú ani alternatívu, že to, čo mačka doniesla, je darček pre vás. Viac o tejto otázke sa dočítate tu.

Za jedno plodné obdobie dokážu mať mačky 2-8 mačiatok.

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Mačky môžu mať 2-3 plodné obdobia za rok, čo znamená, že jedna mačka môže mať až 24 mačiatok každý rok. Mačka dokáže porodiť až 100 mačiatok počas jej plodných rokov. Veľkú rolu v ovulačnom cykle mačiek hrá okolitá klíma. V teplom prostredí sa im darí lepšie.

Vždy, keď mačka zatvorí oči a následne na vás žmurkne, znamená to, že vám verí a berie vás ako priateľa.

macky-seria-7_compressed
rd.com

Mačky vyjadrujú svoje emócie tak, že komunikujú očami. Pomalé žmurkanie je pozitívnym znakom, že vám dôveruje. Priamy pohľad alebo „zízanie“ mačku zneistí a bude vás považovať za hrozbu.

Mačky vedia rozoznať hlas ich majiteľa, no často sa rozhodujú ignorovať ho

pixabay.com
pixabay.com

Každý vie, že mačky sú tak trochu neposlušné a často vás ignorujú. Toto tvrdenie je už však aj vedecky podložené vďaka japonskej štúdii, ktorá toto podozrenie potvrdila. Jednoducho sa im nepáči počúvať ľudské príkazy.

Mačky si dokážu vyvinúť závislosť na tuniaka

themadcatlady.com
themadcatlady.com

Tuniak má silnú chuť a vôňu, čo môže mačky úplne ovládnuť, a to až do takej miery, že nebudú chcieť jesť nič iné. Veľa tuniaka im však neprospieva, môže to viesť k viacerým zdravotným problémom a k obezite.

Dávajte si pozor, aby bola vaša mačka dostatočne hydratovaná

coolpetproducts.com
coolpetproducts.com

Predkovia dnešných mačiek sa spoliehali na príjem živín (vrátane vody) z ich koristí. Dnešná mačky (hlavne tie domáce) sa stravujú zo suchej stravy, čo im úplne nestačí. Nedostatok vody môže viesť ku zdravotným problémom s obličkami a mnohým ďalším. Preto dávajte pozor, aby mala vaša mačka vždy „poruke“ dostatok vody.

Čo nové ste sa o mačkách naučili?

Ak vás zaujala dnešná porcia faktov, navštívte tiež našu podsekciu faktov, kde sa vždy dozviete nové fakty na rôzne témy, ktoré vás určite zaujmú.

interez.sk (Koso), unbelievable-facts.com
Príbehy
0
Komentovať (0)