Lucia Mužlová / / Série
Ikea je známa švédska spoločnosť, ktorá predáva nábytok a bytové doplnky. Jej pobočky nájdete po celom svete, či už v Európe, Ázii, v USA...

Ikea je známa švédska spoločnosť, ktorá predáva nábytok a bytové doplnky. Jej pobočky nájdete po celom svete, či už v Európe, Ázii, v USA a v Austrálii. Spoločnosť bola založená v roku 1943 Ingvarom Kampradom a vyniká najmä svojím inovatívnym prístupom k marketingu. Vedeli ste však, že Ikea predáva aj domy? Alebo, že slovo „ikea“ vlastne nie je švédskym slovom? Každý milovník interiérov by mal o tejto spoločnosti vedieť nasledujúce veci.

Firma bola založená už v roku 1943

ikea12
thefamouspeople.com

Ingvar Kamprad mal len 17 rokov, keď rozbehol Ikeu. Spočiatku to bol len zásielkový obchod, ktorý pôvodne predával len malé dekoračné predmety, ako napríklad obrazové rámy.

Názov „IKEA“ je vlastne skratka

ikea1
housetohome.co.uk

Vedeli ste, že názov IKEA je vlastne skratka zahrňujúca iniciály mena zakladateľa, a teda Ingvara Kamprada, farmy, kde vyrastal, ktorá sa nazýva Elmtaryd a jeho rodnej dediny Agunnaryd?

Každý kus je pomenovaný po skutočných švédskych slovách

ikea9
facebook.com

Vzhľadom k tomu, že Kamprad bol dyslektik, svojim produktom dával názvy podľa slov, ktoré mu boli známe a ľahko sa mu čítali. Názvy závesov a záclon vyplývajú z matematických a geometrických termínov a kúpeľňové doplnky sú pomenované po jazerách, riekach a zátokách.

Katalógy Ikea vyšli vo viac kópiách ako Biblia

ikea5
flickr.com

Katalógy Ikea putujú ročne k viac ako 180 miliónom ľudí a sú vydávané v 29 jazykoch. Čo sa týka Biblie, tam je to „len“ 100 miliónov kusov. Takto je to už od roku 1951 a takmer 70% rozpočtu ide práve na tlač katalógov.

Ikea predáva aj kompletne zariadené domy

ikea2
housetohome.co.uk

Áno, naozaj. Spoločnosť predáva domy, ktoré sú oveľa lacnejšie ako bežné rodinné domy. No môžete si byť istí, že vám vždy takýto dom predá realitný maklér. Tzv. „BoKlok House“ a teda predaj domov bol vo Švédsku zahájený už v roku 1996. Jedná sa o domáci koncept, ktorého hlavnou myšlienkou sú moderné domy pre masy ľudí.

V posteliach od Ikea je splodených najviac detí

ikea8
facebook.com

Odhaduje sa, že jeden z desiatich Európanov bol splodený v posteli od tejto spoločnosti.

Poznáte knižnicu Billy?

ikea3
housetohome.co.uk

Idea vyrába až 15 knižníc Billy každú minútu a od roku 2009, kedy táto polica oslavovala 30. výročie sa predalo 41 miliónov kusov. Ak by sme všetky tieto police naukladali vedľa seba, vznikol by pás dlhý až 70 000 kilometrov. Každých 10 sekúnd sa predá jedna Billy knižnica.

Keď iní nevedia, kto vlastne ste

ikea13
bestteenagersever.com

Kampradovi raz nedovolili vstup na galavečer, kde si mal prevziať ocenenie „biznismen roka“ len kvôli tomu, že sa tam dostavil autobusom. Taktiež priznal, že v rokoch 1942 až 1945 bol členom nového fašistického švédskeho hnutia.

Odhaduje sa, že až 1% z celkovej produkcie dreva putuje do Ikea

ikea4
flickr.com

Možno to tak neznie, ale je to naozaj veľké množstvo dreva.

Na veľkosti a množstve záleží

ikea11
flickr.com

Každý rok dodá Ikea také množstvo produktov, že by zaplnili viac ako 9000 olympijských bazénov. Od roku 1960 sa vo Veľkej Británii predalo už viac ako 11,6 miliárd známych mäsových guličiek.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), housetohome.co.ukKomentovať (0)