flickr.com

Matej Mensatoris / / Série
Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame netradičné fakty o tom, čo by sa udialo, ak by iba na 5 sekúnd zmizol zo Zeme všetok kyslík. Čo si myslíte, prežili by sme to? 

Každý by sa spálil

Neprítomnosť kyslíka by spôsobila, že by našu pokožku nechránilo nič proti nebezpečnému UV žiareniu. Päť sekúnd by bohato stačilo na nepríjemné spálenie pokožky.

Popraskaná kôra

meic.org
meic.org

Keďže zemská kôra obsahuje až 45% kyslíka, únik kyslíka by spôsobil popraskanie zemskej kôry.

Vybuchujúce ucho

Kvôli neprítomnosti kyslíka by sa zmenil tlak vzduchu a naše, no aj uši iných živočíchov by to nevydržali a bubienky by explodovali.

Takmer všetko by sa zmenilo na prach

Každá budova, ktorá je postavená z betónu by sa zmenila na prach. Kyslík je totiž jedna zo základných zložiek betónu a bez neho by jednoducho nedržal pokope.

Obloha by bola čierna

flickr.com
flickr.com

Vďaka kyslíku máme krásne modrú oblohu (ak sa na nej práve nenachádzajú mraky). Bez kyslíka by však obloha bola tmavá, takmer čierna.

Nenaštartovali by ste

Všetky klasické motory by sa okamžite zastavili. Na fungovanie motora je totiž kyslík nevyhnutný, keďže palivo sa mieša so vzduchom a až tak dochádza k jeho spaľovaniu. Keďže horenie môže na Zemi fungovať vďaka prítomnosti kyslíka, všetky ohne by okamžite zhasli a nebolo by možné zapáliť ani zápalku či zapaľovač.

Kov by sa zvaril

notrashproject.com
notrashproject.com

Zváranie je proces spájania kovových častí k sebe. Bez kyslíka by sa všetky oceľové a kovové časti uložené na sebe spojili dokopy. Jediné, čo bráni spojeniu kovových častí je totiž kyslík.

Všetko by padalo

Lietadlá, či vtáky, všetko by smerovalo k Zemi. Bez kyslíka by vtáky nedokázali lietať, takisto ani lietadlá. Avšak po dobu 5 sekúnd by lietadlo dokázalo kĺzať a hneď by nespadlo, no lietadlá, ktoré by práve vzlietli, by okamžite spadli.

Problém s vodou

travelblog.org
travelblog.org

Ako všetci dobre vieme, voda sa skladá z dvoch atómov vodíka a jedného atómu kyslíka. Bez prítomnosti kyslíka by sa voda premenila na vodík, čo je plyn a ten by postupne unikol až do vesmíru. Znamenalo by to, že všetka voda, oceány a rieky by sa jednoducho „vyparili“. V tomto bode je asi každému jasné, že ľudstvo by potom nemalo veľkú nádej na prežitie.

Nielen ucho

Už predchádzajúci bod neveštil nič dobré, a tento to len potvrdzuje. Keďže vodu, a tým pádom aj kyslík obsahuje každá živá bunka, asi tušíte, že so živými organizmami by to nedopadlo dobre. Došlo by k roztrhnutiu všetkých buniek čo nedokáže prežiť žiadny oganizmus. Jednoducho, strata kyslíka a to iba na 5 sekúnd by znamenala istú záhubu pre všetko živé na Zemi.

Pozri aj: Čo sa stane, ak sa naša Zem náhle prestane točiť?

interez.sk (mmm), unbelievable-facts.com
0
Komentovať (0)