Lukáš Mužla / / Lokál
Práca redaktora v Intereze prináša možnosť spoznať ľudí a projekty, ku ktorým by človek dostal len veľmi ťažko. Najradšej spomínam na tieto.

Robiť redaktora v Intereze má jednu obrovskú výhodu. Človek môže písať o tom, čo ho zaujíma a spoznávať ľudí, s ktorými by sa bežne do kontaktu len tak nedostal. Jednou z hlavných myšlienok Interezu je ukázať vám šikovných, odhodlaných a kreatívnych ľudí z našej krajiny. Doma máme kopu umelcov, fotografov, cestovateľov a projektov, ktoré stojí za to spoznať, podporiť a poďakovať im za to, že robia to, čo robia. Vďaka práci redaktora som sa zoznámil s mnohými ľuďmi a ich projektami, ktoré som mal možnosť posunúť ďalej širšej verejnosti, dozvedieť sa o nich niečo viac a v niektorých prípadoch možno aspoň trošku dopomôcť k splneniu ich snov. Na týchto 10 spomínam obzvlášť rád.

Na Pionieri

Marek Slobodník a partia chalanov, ktorí sa dokážu v januári posadiť na motorky, vhodné pomaly do múzea a vydať sa na 9200 kilometrov dlhú cestu do Afriky. Už raz dokázali na starých pionieroch nemožné. Dostali sa zo Slovenska na týchto pekelných strojoch až k Aralskému jazeru. Na Afriku sa ale pripravili oveľa lepšie. Vďaka zbierke prostredníctvom portálu startovac.cz sa im podarilo vyzbierať slušnú sumu na to, aby si zabezpečili poriadnu fototechniku. Chalani boli naposledy videní niekde pri Salerme v Taliansku a ja sa už teraz teším, aké zábery si donesú z Afriky. Môžete sa vsadiť, že ich na Intereze uvidíte!

Na Pionieri

30 dní Hrdinom

Maja, Matúš (MLandscape) a Pali. Traja ľudia, ktorí sa vôbec nepoznali, no dohodli sa, že sa na 30 dní stanú skutočnými Hrdinami. Vybrali sa totiž na najdlhšiu turistickú trasu Slovenska, na 30 dňový pochod od Duklianskeho priesmyku po Devín.  Nešlo však len o obyčajnú „prechádzku“. Spoločne sa rozhodli natočiť o Ceste hrdinov SNP dokumentárny film. Išli však na to celkom inak, ako by postupovali mnohí iní. Najskôr si tvrdo odmakali a odšľapali celých 760 kilometrov, natočili ohromné množstvo záberov a až potom začali zbierať prostriedky na tvorbu dokumentu. Ak sme naším rozhovorom pomohli aspoň zlomkom prispieť k úspešnému vyzbieraniu sumy cez startovac.cz, potom to všetko malo vyšší zmysel. Na dokumentárny film sa veľmi tešíme a určite vás o ňom ešte budeme informovať.

Maja, Matúš, Pali

Sick Minded

Ivan, Mirka a Ploky, to je trojica neuveriteľných ľudí stojacich za projektom Sick Minded. Zo Zvolena to k nám ani nemali ďaleko, a tak radi prijali pozvanie do našej redakcie. Snažia sa zjednocovať ľudí z umeleckého prostredia, resp. všetkých aktívnych a kreatívnych ľudí, ktorých baví robiť to, čo robia a nepotrebujú za to byť finančne ohodnotení. Jednoducho tých, ktorí sa snažia žiť slobodne, naplno a úprimne k sebe samým. „Dokážeme byť poháňaní aj inou ako vonkajšou motiváciou peňazí. Pre nás je dôležitejšia cesta, viac ako cieľ. Užívame si to a robíme to, čo nás baví.“ Za ich prácu a samozrejme aj návštevu v redakcii, patrí Sick Minded od nás jedno veľké ďakujem.

interez.sk

Svet Bedničiek

Zrejme ste si aj vy všimli, ako sú v posledných rokoch hitom slová bio, raw, vegánstvo, vegetariánstvo, farmárske výrobky a podobne. Rozmach zdravej a tradičnými spôsobmi pestovanej zeleniny a ovocia u nás pomáha malým slovenským farmárom. Andrej a Peter, dedinskí chlapci, zvyknutí na produkty dopestované na vlastných záhradkách, dostali geniálny nápad. Čerstvá a chutná zelenina a ovocie vypestovaná lokálnymi farmármi zo Slovenska, vám vďaka ich Svetu Bedničiek príde priamo pred dvere. A jedna taká nám v čase tvorby rozhovoru skutočne prišla priamo pred dvere. Ďakujeme!

Svet Bedničiek

Igor Hanečák

Mladý chalan, ktorý nepresviedča, ale inšpiruje. Umelec, skater a hlavne človek, ktorý stojí hneď za niekoľkými slovenskými projektami, ktoré stojí za to podporovať. Spoznali sme sa u nás v Banskej Bystrici, kde sme s ním natočili krátky rozhovor. Igor by mohol byť vzorom mnohých mladých Slovákov, ktorým akosi unikli tie správne životné hodnoty. „Zdvihne jedna kvapka more?“. Verím, že áno…

interez.sk

Adventure Hunters

Keď nám do redakcie prišiel mail od chalanov z Adventure Hunters o tom, že precestovali 1000 kilometrov len za rožky, nevedel som pochopiť, ako je to vôbec možné. Dnes, tomu už celkom dobre rozumiem (smiech). Patrik, Michal a Matúš sú skutočne „lovci dobrodružstva“, ktorí sa neboja žiadnej výzvy. Nedávno nám prezradili svoje ďalšie veľké plány a môžem vám prezradiť, že sa skutočne máme na čo tešiť.

Adventure Hunters

Šimon Trnka

Turista s geniálnym talentom na fotenie prírody. Šimon Trnka je človek, na ktorého môžeme byť na Slovensku právom hrdí. Jeho fotografie prekrásnej slovenskej prírody obleteli celý svet, dostali na svetové portáli a uverejnilo ich aj National Geographic. Prednedávnom sa nám Šimon ozval znovu so žiadosťou o zdieľanie hlasovania o miestenku na 300 km polárnu expedíciu so psím záprahom. Som veľmi rád, že sa Šimon na expedíciu nakoniec skutočne dostal a verím, že nám všetkým odtiaľ donesie ďalšie perfektné zábery.

Šimon Trnka

Bez Odpadu

Martina a Jozef, manželský pár z dedinky Stožok pri Detve, stojí za projektom, ktorý na Slovensku celkom určite nemá konkurenciu. Obchod s potravinami, ktorý neprodukuje žiadny odpad. Myšlienka, ktorú dokázali pretvoriť do reality a skutočne začali ľuďom ponúkať produkty od slovenských farmárov a výrobcov tak, že vám ich jednoducho zašlú v rozložiteľných či znovu použiteľných obaloch. Náš článok o projekte Bez Odpadu mal u vás veľmi pekný úspech, čo nás samozrejme potešilo, no najviac si vážime veľmi pozitívnu reakciu od Martiny a Jozefa.

BezOdpadu

Tri tvorivé tvory

Rozhovor s Lukášom, Stanom a Jurajom bol naším prvým videorozhovorom vôbec. Bol pre nás poučným a zábavným zároveň a išlo o akési splnenie môjho malého sna. Asi jediné, na čo si ešte dnes spomeniem je, že som bol neuveriteľne nervózny (smiech). Ále veď čo! Chalanov osobne považujem za špičku súčasných slovenských komikov (doplnených o Tomáša Hudáka), tak si myslím, že trošku trémy bolo celkom na mieste.

3T

Koncerty

Byť redaktorom Interezu nie je vždy len o práci, ale z času na čas aj o poriadnej zábave a dávke dobrej muziky. Braňo a Michal (vedenie Interezu) stoja za mnohými koncertnými akciami v Banskej Bystrici, ktoré dokázali zorganizovať na vlastnú päsť a úplne sami. Na poslednej akcii som si vďaka tomu mohol spolu s nimi pokecať s Braňom Kováčom, Škrupom, Hafnerom, Beyuzom, Tonom S., Lyrikom a Benem z Modrých hôr, Igorom Hanečákom a ľuďmi, ktorí stoja za projektom Low Cost. Tieto akcie však samozrejme nie sú o tom… Cieľom je priniesť do mesta v ktorom sme vyrástli, slovenských umelcov, zabaviť nielen seba, ale stovky ďalších ľudí a poukázať na to, že na slovenskej hudobnej scéne máme ľudí, ktorí si skutočne zaslúžia to, aby bol ich koncert vypredaní a klub naplnený dobrými ľuďmi túžiacich po kvalitnej hudbe.

interez.sk

O autorovi: Popri štúdiu na vysokej škole píše Lukáš pravidelne články pre Interez a to najmä z oblasti cestovania, spoločnosti, kultúry, no cudzia mu nie je ani veda či história. Špecializuje sa tiež na rozhovory a podporu lokálnych a domácich projektov. Počas dvoch rokov, čo spolupracuje s Interezom napísal takmer 1000 článkov a jeho pravidelní čitatelia vedia, že Lukášove články im vždy prinesú dodatočnú a cennú pridanú hodnotu. Komentovať (0)