Skateboardové podmienky na Slovensku nie sú na najvyššej úrovni, veľa mestám chýbajú skateparky a miesta na jazdenie, a aj preto musia mnohí skejteri jazdiť...

Skateboardové podmienky na Slovensku nie sú na najvyššej úrovni, veľa mestám chýbajú skateparky a miesta na jazdenie, a aj preto musia mnohí skejteri jazdiť voľne po mestách a pamiatkach. Aj preto väčšina ľudí považuje skejterov za vandalov. Našťastie však máme na Slovensku silnú skateboardovú komunitu, ktorá sa snaží zmeniť mienku  tohto športu v tejto krajine a budovať pre neho lepšie podmienky. Dôkazom toho je aj zvolenská banda LowCost, ktorá zveľaduje skateboarding, buduje nové miesta na jazdenie a svojou aktivitou dopomáha zlepšiť podmienky tohto športu.

otvaracka

Na úvod sa nám trošku predstavte. Čo je to vlasne LowCost – je to tajný spolok, značka či životný štýl?

LowCost je značka, spolok, i lifestyle. Každý si v tom nájde to svoje. V prvom rade sme skejťáci, ktorí majú radi skateboarding a žijú ním.

Ako kamaráti už jazdíte odmalička, no teraz ste začali robiť aj niečo iné a to podporovať skateboarding tým, že budujete nové miesta na jazdenie. Prečo to robíte?

Na to, aby scéna fungovala, treba ju podporovať: stavať nové spoty, skateparky, organizovať akcie, premiéry… Keď sa stále niečo deje, začínajú jazdiť mladí chlapci, starší sa snažia viac a celkovo úroveň v meste ide hore. Skateboarding proste musí žiť!

Vo Zvolene, vašom rodnom meste, ste vybudovali D.I.Y skatepark. Mňa len trápi otázka, že ako ste to dokázali, keď v iných väčších mestách je veľký problém spraviť niečo podobné. Veď to stojí státisíce eur, no nie? Čím to je?

V skutočnosti to nie je také ťažké ako sa vraví, skatepark sa dá postaviť aj za menej ako státisíce. Náš skatepark stál 600 eur a to sa zháňa ľahšie ako stotisíc. Najhoršia je komunikácia s mestom. Tu nám hlavne pomohol Grind Zvolen n.o., ktorý spravuje náš veľký skatepark na Môťovej a dodal nám veľa materiálu aj na tento skatepark. Všetko sme stavali sami, čo máme takmer nulové skúsenosti. Urob si sám.

2e87230f1b631936fa1d229fac24ab91

Čo majú robiť mladí skejteri, ktorí túžia po skateparku a nemajú ho?

Zháňať si peniaze, ktoré sa dajú zohnať bez väčších problémov cez rôzne projekty ako je napr. komprax, trpezlivosť, chuť, generátor a šrôbovačku. Hlavne sa nevzdať po prvej neúspešnej konverzácii s mestom! Keď človek niečo chce, tak za tým musí ísť a musí to byť vidno.

Popri škole a povinnnostiach samozrejme aj veľa jazdíte a cestujete za novými miestami. Kde ste si tento rok najlepšie pojazdili?

My si dobre pojazdíme všade kde prídeme, ale hlavne tento rok to bolo Alicante. Treba veľa cestovať, čo tiež nie je problém, keď žiješ lowcostom a nevyhadzuješ peniaze za zbytočnosti. Vtedy ťa to baví najvác.

Taktiež viem, že zo všetkých tripov máte veľa záberov a natočili ste aj LowCost film “Peniaze nie sú problém“. Čo si na ňom najviac ceníte? Kde vznikla táto myšlienka?

Ceníme si na ňom všetko. Už od mala sme sledovali videá zo Zvolena, čo točili chalani pred nami, inšpirovali sme sa nimi a natáčali sme veľa kratších videí. Začiatkom roka sme sa rozhodli, že začneme točiť veľa na streete a uvidíme, čo z toho vznikne. Vzniklo z toho prvé Zvolenské full length video, ktoré dúfame, urobilo ľuďom radosť.

[youtube rQLU06dEgTE 720 410]

10675745_947216381971785_3516601398440492139_n20. 12. 2014 ste mali premiéru filmu, ako dopadol večer?

TLAK!

Predávate ponožky a tričká, následne za tieto peniaze budujete nové spoty, miesta pre skateboarding. Kde si môžem kúpiť vaše veci a zároveň podporiť skateboarding?

Veci si môžeš kúpiť tak, že nám napíšeš na facebook alebo na email [email protected] Takisto si môžeš veci kúpiť na niektorých skejtových akciách, kde sme aj my.

Na internete sa šíria chýry, že v LowCost ponožkách budú nohy aj po 6-tich dňoch sexi, čo je na tom pravdy?

Keby len po šiestich. My ich nosíme aj dva týždne a sme sexi stále!

Je niekto, komu vďačíte za to, čo ste dosiahli? Čo by ste radi odkázali ľuďom?

Vďačíme najmä neziskovej organizácií Grind Zvolen n.o., bez ktorých by sme veľa vecí nedokázali, Picnic skateshopu a všetkým ľuďom, čo nám pomáhajú. Skejtujte street a majte radi pravý skateboarding.
Cheers!

IMG_5934-550x366