youtube.com

/ 0 / Matej Mensatoris
Prvé peniaze vznikli približne pred 3000 rokmi v oblasti Malej Ázie a ukázalo sa, že tento vynález ľudstva sa od tej doby až tak veľmi nezmenil....

Prvé peniaze vznikli približne pred 3000 rokmi v oblasti Malej Ázie a ukázalo sa, že tento vynález ľudstva sa od tej doby až tak veľmi nezmenil. Pravdou ale je, že drahé kovy v minciach sa časom nahradili za bežné kovy, ktoré sú však stále nositeľom hodnoty. Keďže kovové mince sú v mnohých ohľadom nepraktické, už pred takmer 1000 rokmi vznikli aj prvé papierové peniaze. Na týchto bankovkách sú často znázorňovaní panovníci, rôzne významné udalosti, alebo slávne miesta. No niekedy sa stane, že sa na tieto obrázky chtiac či nechtiac dostanú odkazy alebo posolstvá, ktoré tam pôvodne nemali byť. Či je to náhoda, alebo šikovná práca umelcov navrhujúcich dizajn bankoviek, necháme na vašom uvážení. Pozrite si prehľad bankoviek v ktorých sú tieto „tajné správy“ najviditeľnejšie.

1 barmský Kyat

bbc.com
bbc.com

Na tejto bankovke je znázornený barmský generál a premiér Aung San. Jeho dcéra Su Ťij, nositeľka Nobelovej ceny, viedla v roku 1988 mierovú kampaň za demokratické voľby. Vojenský prevrat však v krajine spôsobil, že Su Ťij bola uvrhnutá do domáceho väzenia, z ktorého bola konečne prepustená, s rôznymi obdobiami na slobode, až v roku 2010.

Tesne po jej uvrhnutí do domáceho väzenia bola vydaná bankovka o hodnote jedného kyatu s portrétom hrdinu Barmy – jej otcom Aung Sanom. Avšak pri pohľade na vodoznak môžete vidieť, že osoba ktorá sa tam zobrazuje, sa podobá viac na Su Ťij ako na Aunga Sana. Chytrý rytec, ktorého sa nepodarilo vypátrať, tak zobrazil Su Ťij vedľa jej otca.

50 nemeckých fenigov

hubpages.com
hubpages.com

V Nemecku bol počas prvej svetovej vojny nedostatok nielen drahých, ale všetkých kovov. Vyrábať mince bol teda problém. Nemecké podniky sa preto rozhodli tlačiť si vlastné tzv. núdzové peniaze – notgeldy alebo fenigy. Na takýchto bankovkách bolo možné nájsť rôzne ilustrácie zahrňujúce folklór, no aj politické vyhlásenia.

50 fenigov koncentračného tábora

worldandmilitarynotes.com
worldandmilitarynotes.com

Vydávanie vlastných bankoviek nebolo bežné v Nemecku iba počas prvej svetovej vojny. Dokonca aj koncentračný tábor Oranienburg v Berlíne začal vydávať vlastnú internú menu. Väzeň a umelec Horst-Will Lippert bol poverený, aby vytvoril dosky, na ktorých sa bude tlačiť táto mena pre koncentračné tábory a getá v ríši.

Lippert využil príležitosť a neodpustil si na týchto bankovkách vytvoriť skrytý odkaz, ktorý objasňoval skutočný cieľ koncentračných táborov. Šikovne pozmenil slovo „Konzentrationslager“ na „Konzentrationslayer“, čo zmenilo pôvodný nápis koncentračný tábor na koncentračný vrah. Lippert prežil a po vojne priznal, že týmto odkazom sa snažil varovať pred tým, čo sa v skutočnosti koncentračných táboroch deje.

10-tisíc nemeckých mariek

wikimedia.org
wikimedia.org

V čase, keď skončila prvá svetová vojna, bola nemecká ekonomika v troskách. Nemecko bolo zodpovedné za vojnové škody, ktoré muselo splácať a bolo nútené si požičiavať peniaze od ostatných krajín, najmä Francúzska. Hodnota nemeckej marky bola takmer bezcenná, a tak bola emitovaná aj bankovka v hodnote 10 tisíc mariek.

Na portréte od slávneho maliara Alberta Durera môžete nad mužovým ľavým ramenom zahliadnuť jemne nakresleného upíra v kapucni ako čaká, kedy sa zahryzne do muža. Upír má symbolizovať Francúzsko, ktoré vtedy Nemecko finančne „vyciciavalo“.

50 seychelských rupií

realbanknotes.com
realbanknotes.com

V roku 1968 bola na krásnych Seycheloch vydaná bankovka o hodnote 50 rupií. Keďže ostrovy patrili do Britského commonweathu, bankovku zdobila kráľovná Alžbeta s plachetnicou a palmami v pozadí. A práve pri bližšom skúmaní listov paliem si môžete všimnúť slovo „sex“. Umelec  Brian Fox popieral zámer a tvrdil, že to všetko bola len úplná náhoda.

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)