foto: Pixabay

Prinášame vám súhrn zaujímavostí o svete okolo nás, o ktorých ste pravdepodobne ani len netušili.

Svet okolo nás je fascinujúci, no len málokto si vie predstaviť, aké neuveriteľné veci sa okolo nás dejú. Prinášame vám súhrn neuveriteľných vedeckých faktov, o ktorých ste pravdepodobne ani len netušili.

Zaujímavosti zo sveta, ktoré vás prekvapia

Až v roku 2015 dosiahla populácia v Londýne čísla z roku 1939

Prešlo 76 rokov, narodili sa tri generácie ľudí, ktoré žili bez akýchkoľvek katastrof, ktoré by znamenali rapídny pokles populácie, no predvojnový počet obyvateľov sa dosiahol až teraz. Pritom Paríž a Berlín tieto čísla dosiahol už skôr.

Len 5 až 10 percent druhov vína dosiahne lepšiu chuť po roku, pričom len jednému percentu sa to podarí po piatich rokoch

Starnutie vína by malo zlepšiť jeho chuť, no zdá sa, že k takému javu nedochádza tak často, ako by sme si mysleli. To je dostatočne dobrý dôvod na to, aby ste si otvorili fľašu, nie?

pixabay.com

Keď sa stretne 70 ľudí, šanca, že aspoň dvaja z nich boli narodení v ten istý deň, je 99,99%

Z pohľadu laika sa to zdá byť nemožné, no matematicky je to správne. Ak člen jednej skupiny je narodený v deň X, ostáva ďalších 364 dní pre druhého člena, 363 pre tretieho, atď. Ak chcete vypočítať pravdepodobnosť, musíte si vynásobiť: 365/365 * 364/365 * 363/365, atď. Vo výsledku vám vyjde, že menej ako 0,01% skupiny má rozdielne dátumy narodenia.

Pomer pápeža na 1 km² vo Vatikáne je 2,3

Teda na celý Vatikán pripadá 2,3 pápeža. Neveríte? Prerátajte si to – plocha tohto malého štátu je len 0,44 km².

Viac ľudí žije v Tokijskej aglomerácii než v celej Kanade

Hoci sa to nezdá, je to tak. Veľké Tokio alebo aglomerácia Tokia je najľudnatejšia oblasť na svete. Rozkladá sa na ploche 13 500 km², čo je viac ako rozloha Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja dokopy. Na tomto území však žije viac ako 35 miliónov obyvateľov.

pixabay.com

Za 42 minút voľného pádu sa dokážeme dostať z jedného pólu Zeme na druhý

Skutočne sa môžeme dostať z jednej strany Zeme na druhú veľmi rýchlo. Vedci však upravili matematické počty a prišli na to, že to môže trvať len 38 minút.

Na Zemi za posledných 40 rokov vyhynula polovica divokého života

Smutné je, že sa to deje aj napriek snahe ochrancov životného prostredia.

pixabay.com

Až 15% otázok, ktoré denne zadávame do Googlu, v najbližších 15 rokoch už nikto nikdy nezopakuje

Google zverejnil na svoje 15. výročie štatistiky, podľa ktorých bolo za celé obdobie každé šieste vyhľadávanie absolútne unikátne. Najznámejší vyhľadávač informácií sa pravidelne aktualizuje, no tieto údaje preukázali, že akí sme všetci jedineční.

Až 8% ázijských mužov sú priamymi potomkami Džingischána

Džingischán presadzoval názor, že čím viac mužských potomkov má, tým väčší význam má vo svete. Do jeho háremu bolo započítaných niekoľko tisícov žien, ktoré mu rodili potomkov. Práve preto až 8% mužov v 17 krajinách Ázie má v sebe gény jedného z najväčších dobyvateľov sveta.

Na Zemi je 30-krát viac stromov, ako je hviezd na Mliečnej ceste

Spolu je to viac ako trilión stromov. Ktovie koľko ich mohlo byť pred sto rokmi.

pixabay.com

Spojené štáty Americké majú viac verejných knižníc ako má McDonald reštaurácií

Napriek súčasnému trendu, ktorým je láska Američanov k rýchlemu občerstveniu, počet takýchto reštaurácií je menší, ako počet verejných knižníc. A to sa nerátajú školské knižnice.

90 rokov v živote človeka je v prepočte menej ako 5000 týždňov

A trochu viac ako 4500 víkendov – je to málo alebo veľa? Rozhodnite sa sami, koľko je to pre vás.

Súkromní vlastníci v USA majú viac tigrov, než ich žije v divočine

Na jednej strane populácia tigrov narastá, na druhej strane sa ich majitelia o ne často starajú ako o obyčajné mačky, čo je úplne nevhodné.

pixabay.com

Kleopatra žila v čase bližšie k prvým krokom na Mesiaci, než k stavbe pyramíd

Cheopsova pyramída, najväčšia zo všetkých egyptských pyramíd, bola postavená okolo roku 2500 pred Kristom. Kleopatra žila v rokoch 69 – 30 pred Kristom a človek stál prvýkrát na Mesiaci v roku 1969.

43% pilotov britských aerolínií sa priznalo, že počas letu zaspali

To však neznamená, že by ste mali prestať lietať. Stále je viac automobilových dopravných nehôd než tých leteckých.

Farmársky dobytok spôsobuje väčšiu škodu životnému prostrediu, ako doprava

Podľa Organizácie Spojených národov dobytok produkuje až 18% skleníkových plynov, čo je viac než všetky spôsoby dopravy spolu. Okrem toho sa im pripisuje vina za kyslé dažde, vytváranie púští, znečisťovanie riek a mnoho ďalších. V správe sa tiež píše, že škoda na životnom prostredí sa viac ako zdvojnásobí do roku 2050, pretože dopyt po mäse neustále narastá.

pixabay.com

Kedysi bola Zem purpurová

Mikrobiálni odborníci v genetike z Marylandskej univerzity tvrdia, že staroveké mikróby nepoužívali chlorofyl na absorbovanie svetla, ale iné molekuly nazývané retinal. Absorbovali zelené časti spektra a späť odrážali červené a fialové, čím vznikla purpurová farba.

Teóriu podporuje aj fakt, že Slnko prenáša väčšinu svojej energie v zelenej časti viditeľného spektra, zatiaľ čo chlorofyl absorbuje hlavne červené a modré časti. Predpokladá sa, že táto rovnováha sa jedného dňa môže opäť zmeniť – Zem sa znova stane purpurovou.

Pozri aj: 27 fotografií, ktoré ukazujú, že koniec sveta je naozaj blízko

interez.sk (katka), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články