boingboing.net

Koľko národných mien je na svete? Predtým ako napíšeme počet, treba si pripomenúť koľko krajín je na svete. Nie je to však také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Ani počet krajín vo svete nie je také jednoduché určiť.

OSN hovorí o 193 krajinách sveta. Keď však prirátame aj krajiny, ktoré nie sú členmi OSN, je to už 195 krajín. Okrem toho sú krajiny, ktoré iné štáty neuznávajú. Napríklad Taiwan, ktorý neuznáva mnoho krajín na svete, vrátane Číny, pretože tá ju považuje za svoju odtrhnutú kolóniu. Takže de facto by sme mohli hovoriť už o 196 krajinách. Najmladší štát sveta je Južný Sudán, ktorý sa odtrhol v referende od Sudánu. Vo svete máme ešte 61 kolónií, ktoré používajú rôznu formu správy. No a všade sa používajú peniaze.

Článok pokračuje pod videom ↓

Logicky by sme si povedali, že keď poznáme 196 krajín, bude aj 196 národných mien. Ale nie je to tak. Podľa agentúry Travelex existuje oficiálne je iba 180 národných mien. Ako to?

Napríklad americký dolár je národnou menou v 13 krajinách v rôznych kútoch sveta. Euro sa používa v 19 krajinách, hlavne v EÚ, ale oficiálnou menou je aj v juhoamerickej Francúzskej Guyane, ktorá je kolóniou Francúzska. Podobný systém ako v eurozóne majú aj africké štáty a karibské ostrovy. Ak budete cestovať do krajín ako Benin, Burkina Faso, Pobrežie Slonoviny, Guinea, Mali, Niger, Senegal a Togo, platiť budete menou so skratkou CFA–XOF. Iné africké krajiny ako Kamerun, Čad, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon a Stredoafrická republika majú spoločnú menu so skratkou CFA–XAF.

Najstaršou používanou menou je anglická libra, a to už od 8. storočia. Najmladšou je juhosudánska libra, ktorá platí od 18. júla 2011.

Ak si to však spočítate, musí vám logicky vyjsť, že tých národných mien musí byť menej ako 180. Lenže je veľa krajín, ktoré používajú viac platobných mien. Sem patrí napríklad Čína. V autonómnych oblastiach Hong Kong a Macao sa používajú ich vlastné meny, ktoré mali ešte v časoch, keď boli kolóniami. V Hong Kongu platí hongkonský dolár a v Macau patac. A takýchto oblastí je vo svete habadej, takže sa dostávame k číslu 180.

V tomto článku, ktorý vznikol v spolupráci s cestovateľským portálom Travelistan, sa osobitne venujeme národným menám, s ktorými sme sa stretli a ktoré sú podľa nás najzaujímavejšie.

Turkménsky manat (TMT)

Travelistan

Turkménsko je jedna z najizolovanejších krajín na svete. Táto bankovka sa už síce nepoužíva, ale patrí medzi vzácne kúsky, lebo Turkménsko za vlády Turkmenbašiho – bývalého prezidenta, ktorý sa oficiálne označil za otca všetkých Turkménov, navštívilo len 300 turistov ročne. A keď ste sa tam dostali, bolo vám veru sveta žiť. 186 litrov benzínu ste dostali za 4,5 USD a letenky Ašchabad – Londýn boli za 12 USD. Treba však povedať, že len pre domácich. Táto bankovka je zaujímavá aj tým, že keď sa dostala do obehu, Turkmenbaši ju stiahol. Prečo? Nepáčilo sa mu, že mal na nej sivé vlasy. Na nových bankovkách mal už krásne havranie. Viac cestovateľských informácií o Turkménsku nájdete tu.

Severokórejský won (KPW)

Travelistan

Severnú Kóreu vo svete často volajú krajinou zla. Ako cudzinec by ste sa k tejto bankovke nej nemali dostať, lebo turisti platia dolármi a eurami vo vybraných obchodoch. Ako turista sa nemôžete voľne pohybovať kde len chcete, navyše nakupujete za premrštené ceny. Na bankovke je zobrazený večný prezident Kim Ir Sen, ktorý je už dávno mŕtvy. Áno, večný. Súčasní vládcovia majú prívlastky ako veľký vodca, kormidelník atď. Viac cestovateľských informácií o KĽDR nájdete tu.

Kubánske peso (CUP)

Travelistan

Túto menu mnohí z vás držali v ruke. Na Kube sú dve meny: kubánske konvertibilné peso (CUC) určené pre turistov a „národné“ kubánske peso (CUP). Držať kubánske peso (CUP) v ruke dnes už nie je taký unikát, ako to bolo pred 15 rokmi, kedy to bolo vyslovene zakázané. Nikto nevie prečo a nikto nám to nepovedal. Viac cestovateľských informácií o Kube nájdete tu.

Iracký dinár (IQD)

Travelistan

Najnovšie bankovky v Iraku po zvrhnutí Saddáma Husajna, ktorý bol zobrazený takmer na každej bankovke. Dnes sú to hlavne motívy z národnej histórie. Platí sa s ňou v celej časti Iraku, aj v Kurdistane.

Afganský afghan (AFN)

Travelistan

Ďalšia exotická mena hlavne kvôli pretrvávajúcemu ozbrojenému konfliktu. Takisto je to mena, ktorá sa drží viac menej stabilne. Priemerný plat v Afganistane je cca 80 – 100 USD/mesiac a na obrázku vidíte bankovku v hodnote takmer pol eura. Za túto bankovku si kúpite napríklad dobrý obed v miestnej reštaurácii. Viac cestovateľských informácií o Afganistane nájdete tu.

Malgašský ariary (MGA)

Travelistan

Madagaskar je ostrov, ktorý preslávil u Slovákov Móric Beňovský. Po Beňovskom je na Madagaskare dokonca pomenovaná ulica v hlavnom meste Antananarivo. Africké bankovky sú vo všeobecnosti krásne hlavne v tom, že sú najpestrofarebnejšie alebo majú veľa prírodných motívov. Na týchto je často zobrazený symbol ostrova – lemur. Viac cestovateľských informácií o Madagaskare nájdete tu.

Bhutánsky ngultrum (BTN)

Travelistan

Bhután je krajina, kde sa nemeria hrubý domáci produkt, ale hrubé domáce šťastie. Čiže peniaze nie sú všetko, ale ich bankovky patria medzi najkrajšie v Ázii. Krásne motívy z prírody, histórie a kultúry. Je to jedna z mála krajín na svete, kde nie je toľko turistov práve kvôli veľkým poplatkom. Za každý deň musíte zaplatiť od 220 – 300 USD na osobu. V tom však už máte zahrnuté všetko. Od ubytovania cez dopravu až po plnú penziu. Je to kvôli tomu, aby bol turistický ruch regulovaný. Samostatne sa po krajine nemôžete pohybovať. Viac cestovateľských informácií o Bhutáne nájdete tu.

Guyanský dolár (GYD)

Travelistan

Guyana je jedna z najmenej navštevovaných krajín v Južnej Amerike. Ak by ste chceli zažiť pravý amazonský prales, musíte prísť sem. Nedotknutá príroda a autentická kultúra. Na bankovke vidíte jeden z najkrajších vodopádov na svete Kaieteur. Jediná možnosť ako sa k nemu dostať, je malým lietadlom, ktoré vzlietne iba keď je pekné počasie. Viac cestovateľských informácií o Guyane nájdete tu.

Zimbabwiansky dolár (ZWD)

boingboing.net

Už ste v ruke držali 100 triliónov? Koľko núl to má? Až takáto hyperinflácia bola za vlády prezidenta Mugabeho, ktorý znárodnil takmer všetko. Dnes má už Zimbabwe inú oficiálnu menu, ale takúto bankovku dostanete od miestnych asi za 5 USD, čo je väčšia hodnota než akú mala v časoch, keď oficiálne platila.

A takto sa menia peniaze v Somálsku

travelistan.sk
Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov
Uložiť článok

Viac článkov