Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame 10 známych mýtov, ktorým určite veria mnohí z vás, no pravdivé vôbec nie sú. 

Mýtus: Adam a Eva jedli jablko

To, že Adam a Eva siahli v Raji po „zakázanom ovocí“, vieme všetci. Asi všetci viete, že to údajne bolo práve jablko. V skutočnosti sa však v knihe Genezis, ktorá opisuje stvorenie sveta a udalosti v Raji, nehovorí o tom, že by toto ovocie bolo práve jablko.

Mýtus: Ryby majú 3-sekundovú pamäť

Aj keď ryby nepatria k najinteligentnejším tvorom našej planéty, mýtus o 3-sekundovej pamäti si rozhodne nezaslúžia. Aj tá najmenšia a „najjednoduchšia“ ryba, napríklad známa Zlatá rybka, si totiž dokáže zapamätať informáciu až na 3 mesiace.

hdwallpapersnews.com
hdwallpapersnews.com

Mýtus: Alkohol vás zahreje

Na to, že alkohol zahrieva vaše telo, by ste sa v poriadnej zime rozhodne nemali spoliehať. Alkohol síce rozťahuje teplokrvné cievky tesne pod kožou, čo vedie k ilúzii celkového zahriatia, no v skutočnosti vám skôr spôsobí to, že vaša celková telesná teplota poklesne. A to preto, že sa táto krv ochladzuje oveľa rýchlejšie ako normálne. O tom, že táto myšlienka je len mýtus, vedia dokonca aj Rusi, ktorých na Sibíri určite v zimných mesiacoch popíjať nenájdete, pretože by ich to mohlo pokojne aj zabiť.

Mýtus: SOS znamená „Save our ship“

Mnohí ľudia si známy medzinárodný signál pre pomoc SOS vykladajú ako skratku frázy „Save our ship“ (zachráňte našu loď). Aj keď by to určite malo svoje historické korene v prvých rádiových spojeniach na mori, je tento preklad nesprávny. SOS neznamená nič. Jediným dôvodom, prečo sa SOS stalo tak používaným a známym výrazom, je to, že je ľahko zapamätateľný a jednoducho sa signalizuje v morzeovke (tri bodky, tri čiarky, tri bodky).

Mýtus: Človek má iba 5 zmyslov

Možno aj vy ste sa v škole učili o piatich zmysloch človeka, a to chuti, čuchu, zraku, hmatu a sluchu. V skutočnosti však má človek oveľa viac zmyslov. Podľa vedcov by to mohlo byť dokonca až 21. Medzi tie najzvláštnejšie patrí termorecepcia, rovnováha, bolesť, ale aj vnímanie magnetického poľa Zeme, ktoré však postupnou evolúciou človek už takmer úplne stratil.

vision.ae
vision.ae

Mýtus: Človek používa len 10% mozgu

O tomto mýte ste už určite počuli, pretože patrí k jedným z najznámejších. Dokonca na jeho základe vzniklo aj množstvo príbehov či filmov, v ktorých postavy využili isté prostriedky k tomu, aby mohli používať svoj mozog celý. Tvorcovia takýchto príbehov asi netušili, že mozog využívame skutočne celý. Koľko % mozgu sa do práce zapojí, závisí od činnosti, ktorú vykonávame. Vo všeobecnosti možno povedať, že človek skutočne využíva 100% svojho mozgu, no jednotlivé jeho časti nepoužíva nikdy súčasne.

Mýtus: Býky nenávidia červenú farbu

Myslíte si, že býky nenávidia červenú farbu a práve preto majú toreadori v koride červené šatky a dočervena ladené oblečenie? Pravdou je, že býky sú farboslepé zvieratá a červenú farbu vôbec nevnímajú. Zvieratá v aréne reagujú práve na pohyby toreádorov a pohyby „šatky“, ktorú drží v ruke.

hwalls.com
hwalls.com

Mýtus: Rotácia vody

Veľmi známy a obľúbený mýtus sa týka aj rotácie vody na južnej pologuli. Dôvodom má byť údajne Coriolisova sila, ktorá okrem iného ovplyvňuje aj pohyb vzduchových hmôt v našej atmosfére. V skutočnosti však táto sila na záchody a umývadlá u „protinožcov“ vôbec nevplýva. V skutočnosti smer odtoku ovplyvňuje len materiál, z ktorého je vaše umývadlo či záchod vyrobený. Je teda možné, že voda sa vo vašom umývadle točí úplne opačne ako u vašeho suseda.

Mýtus: Všetky nechty rastú rovnako

Možno ste si všimli, že takto to v skutočnosti vôbec nie je. Rast nechtov ovplyvňuje prúdenie krvi vo vašich rukách a práve preto vám nechty rastú rýchlejšie na vašej dominantnej ruke.

apollonailsandspa.com
apollonailsandspa.com

Mýtus: Nezvestná osoba

Známy mýtus, ktorý u nás vznikol hlavne vďaka rôznym televíznym seriálom a známym filmom hovorí o tom, že na vyhlásenie pátrania po nezvestnej osobe je potrebné, aby bol tento človek nezvestný 24 hodín. V skutočnosti vo väčšine krajín sveta takéto pravidlo vôbec neplatí a polícia začne na vašu žiadosť osobu hľadať hneď, ako ju o to požiadate. Samozrejme v prípade, že je vaša žiadosť skutočne opodstatnená.

interez.sk, demilked.com
0
Uložiť článok
Komentovať