Foto: Columbia Pictures Corporation/Warner Bros

Ľuboš Belko / / Film
V každom roku sa objavia filmy, ktoré sú verejnosťou aj kritikmi uznané ako skvelé.

Potom sú tie, ktoré nie sú. Sú odsúdené na zánik, pretože sú zlé alebo im niečo podstatné chýba. Lenže ešte tu existuje tretia kategória, ktorá je o čosi otáznejšia. Existujú totiž aj filmy, ktoré sú skvelé, nič im nechýba a naozaj sú hodné toho, aby ich videl každý. Z nejakého dôvodu sa z nich však stanú prepadáky. Keď sa do kina nedostaví dostatočné množstvo ľudí, stane sa z filmu finančný prešľap.

A finančné prešľapy sa len ťažko dostanú do povedomia. Potom sú tu filmy, na ktoré sa prišlo pozrieť veľké množstvo ľudí, no zostali nepochopené z hľadiska obsahu. Postupom času sa na ne zabudne a tieto filmy dostanú nepriaznivé hodnotenia. V dnešnom zozname tieto takzvané prešľapy pokryjeme a garantujeme vám, že každý z nich by ste mali aspoň raz vidieť.

This Must Be the Place

ČSFD: 73%
IMDB: 6,7/10

V hlavnej úlohe tu uvidíte Seana Penna v trochu netradičnej úlohe. Penn väčšinou zastával machovské úlohy, v ktorých mal spravidla upravené vlasy a v ruke držal zbraň. V tejto psychologickej roadmovie z taliansko-francúzsko-írskej koprodukcie ho uvidíte ako bývalú rockovú hviezdu menom Cheyenne. Vydáva sa na netradičnú cestu naprieč Amerikou po tom, čo umrie jeho otec, s ktorým 30 rokov nekomunikoval.

10,000 BC

ČSFD: 51%
IMDB: 5,1/10

Prekvapivo sa tento film odohráva 10 tisíc rokov pred Kristom. Veľa uznania si síce nevyslúžil, no dobrodružná cesta mladého lovca z čias, kedy Zem obývali šablozubé šelmy je rozhodne niečo, čo by ste mali vidieť. Film režíroval Roland Emmerich a uvidíte v ňom úžasné efekty a veľmi pútavú príbehovú líniu, ktorá len tak ľahko z hlavy nedostanete.

Gothika

ČSFD: 64%
IMDB: 5,8/10

Vo filme Gothika si Halle Berry zahrala uznávanú psychologičku menom Miranda Grey. Jej prácou je posudzovať to, čo je racionálne a logické. Do rúk sa jej dostane vrahyňa, ktorú stvárnila Penelope Cruz. Tá jej rozpráva o rôznych satanistických rituáloch. Po pár dňoch zomrie Mirandin manžel pri autonehode a všetky stopy smerujú k nej. Racionálna psychologička stojí pred ťažkou cestou po tom, čo sa jej doterajší život zmení na nočnú moru.

The Life Aquatic with Steve Zissou

ČSFD: 72%
IMDB: 7,3/10

V tomto prapodivnom a farebnom filme uvidíte v hlavnej úlohe hviezdiť perfektného Billa Murreyho. Jeho charizmatická postava sa volá Steve Zissou a vydáva sa na dno mora, aby tu natočil dokument o žralokovi, ktorý zabil jeho priateľa. Tento príbeh sympatického, no egoistického oceánografa je veľmi príjemným osviežením v dobe vizuálnych efektov a trikov. Celé morské dno je kreslené a film má veľmi zaujímavú atmosféru.

Mother!

ČSFD: 62%
IMDB: 6,8/10

Film matka! sa dostal do kín len nedávno, no pochopenia sa ani v roku 2018 žiaľ nedočkal. Ide o dielo režiséra Darren Aronofskeho, ktorý je známy svojimi psychedelickými metaforami a snovými realitami. Práve preto sú jeho filmy uznávané väčšinou v intelektuálnych kruhoch a nie masovo. Ani matka! nebola výnimkou, no pokiaľ máte pocit, že rozumiete filmom na trochu vyššej úrovni, určite jej dajte šancu.

The Good Shepherd

ČSFD: 66%
IMDB: 6,7/10

V tomto filme sa Robert De Niro objavil ako herec, no zároveň aj na netradičnom mieste. Ochotne si totiž sadol na režisérsku stoličku a vznikol veľmi zaujímavý titul, v ktorom bol do hlavnej úlohe obsadený Matt Damon. Film je zasadený do prostredia CIA a odohráva sa v období Druhej svetovej vojny a Studenej vojny. Vo filme uvidíte aj hviezdy ako John Turturro či Angelina Jolie. Komerčného úspechu sa Good Shepherd síce nedočkal, no vo vašej obývačke by ho mal zožať viac než dosť.

Savages

ČSFD: 72%
IMDB: 6,5/10

Napriek tomu, že v Divochoch uvidíme hviezdy ako Blake Lively, John Travolta, Benicio Del Toro či Salma Hayek, film bol škaredo opomenutý. Slabé promo mu zabezpečilo len veľmi nízke všeobecné povedomie, no pokiaľ raz o tomto filme viete a uvidíte ho, rozhodne sa vám vryje do pamäte. Odporúčame si pozrieť režisérovu nezostrihanú verziu, ktorej stopáž dosahuje 141 minút. Film bol nakrútený podľa úspešnej knihy Dona Winslowa, no napätie a dráma vám nebudú chýbať ani vo filmovej verzii tohto úžasného príbehu.

Blow out

ČSFD: 74%
IMDB: 7,4/10

Tento snímok z počiatku 80. rokov režíroval Brian De Palma a v skutočnosti ide o jeden z jeho lepších filmov. Samozrejme ho len ťažko môžeme porovnávať s inými jeho titulmi ako napríklad Scarface, Carlito’s Way alebo Mission: Impossible, no ani pri tomto titule nezaprel svoje jedinečné schopnosti a ukázal, že skutočne vie, ako rozprúdiť dobrý scenár z vlastného pera. Film Blow Out je akýmsi skrytým klenotom v jeho tvorbe a určite by ste ho mali vidieť. Ak nie kvôli režisérovi, tak kvôli Travoltovi.

Only God Forgives

ČSFD: 49%
IMDB: 5,7/10

Film Nicolasa Winding Refna sa na ČSFD.cz dočkal len smiešnych 49%, no pokiaľ ste už o ňom v minulosti počuli, určite by ste sa hodnotením nemali nechať odradiť. Spolupráca tohto dánskeho režiséra a Ryana Goslinga nebola v tomto snímku učinená po prvýkrát. Predchádzal mu film Drive, ktorý mal celkom iný a omnoho viac mainstreamový charakter. Vzhľadom k tomu, že diváci očakávali podobný projekt, boli sklamaní. Pokiaľ však viete, že idete do tiahleho filmu s úžasnými scénami, ktoré si treba vychutnať na Blu-Ray, určite sa vám Only God Forgives zapáči.

Forces spéciales

ČSFD: 67%
IMDB: 6,4/10

Francúzsky film, v ktorom si hlavné úlohy zahrali krásna Diane Kruger a charizmatický Djimon Hounsou by sa väčšieho uznania dočkal v prípade hollywoodskej produkcie, čo hovorí za všetko. Značka predáva. Špeciálna jednotka však stojí za to, aby ste si ju pozreli a rozhodne by ste si mali utvoriť vlastný názor. Netradičný pohľad na príbeh z prostredia spravodajskej služby v obliehanom Pakistane vás jednoznačne vtiahne hneď po prvej scéne.

Pozri aj: Nemôžeš o sebe tvrdiť, že si milovník hororov, ak si nevidel týchto 10 kultových filmov

0
Komentovať (0)