Foto: civilrights.hood.edu

Vo svete sa už utajilo mnoho špinavostí, ktoré tí „mocní“ urobili obyčajným ľuďom.

Americká vláda veru so svojimi občanmi nejedná v rukavičkách. V minulosti sa často stalo, že armáda USA vykonávala na nič netušiacich obyvateľoch rôzne chemické a lekárske experimenty. Dávnejšie sme vám už písali o šialenom Standfordskom experimente či o projekte Montauk. Dokonca sme mali aj 5-dielny seriál o šialených vedcoch a ich experimentoch. Dnes sa pozrieme na 6 najväčších hlúpostí, ktoré vyviedla americká vláda na nič netušiacich ľuďoch.

Tuskegee syfilis experiment

Hlavný cieľ tohto experimentu bolo zistiť, ako rýchlo sa bude neliečený syfilis šíriť medzi ľuďmi. Experiment začal v roku 1932 pod zámienkou zdravotnej starostlivosti zadarmo. 399 mužov už bolo v minulosti nakazených syfilisom, 201 syfilis nikdy nemalo. Všetci boli nakazení syfilisom a prostredníctvom pravidelných prehliadok lekári skúmali postup choroby. Keď experiment v roku 1972 skončil, živých zostalo len 74 testovaných. Okrem priamo zasiahnutých obetí experimentu bolo nakazených aj viac ako 40 žien.

civilrights.hood.edu

Operácia LAC

Operácia LAC (Large Area Coverage) fungovala od roku 1950 do roku 1969. Operácia spočívala v rozprašovaní chemickej zlúčeniny zinku, síry a kadmia nad územím USA. Cieľom bolo zistiť rozptyl tejto látky, a teda pozorovať jej správanie a pohyb. Armáda tak nacvičovala letecké útoky chemickými zbraňami nad vlastným územím. Túto zlúčeninu vyhlásili za bezpečnú. Navyše mala tú výhodu, že bola fluorescenčná a bola tak ľahko pozorovateľná. V roku 1997 vláda vyhlásila, že týmto cvičením nebolo ublížené jedinému obyvateľovi USA. Výskumníci v Minessote však našli spojitosť medzi touto zlúčeninou a chronickým ochorením pľúc, takže mnohí dodnes vyjadreniu vlády neveria.

wikipedia.org
wikipedia.org

Operácia Sea-Spray

Počas 50. a 60. rokov 20.storočia bolo americké mesto San Francisco pod útokom minimálne 6-krát. Aktérmi útoku však boli samotní Američania. Námorníctvo totiž v tomto čase na oceáne neďaleko mesta vypúšťalo biologickú zbraň zloženú z dvoch baktérií, a to Serratia marcescens a Bacillus globigii. Vietor však baktérie privial aj do samotného San Francisca. Celkovo túto bakteriálnu zmesku vdýchlo až 800 000 ľudí. Aj keď americká vláda prehlásila baktérie za neškodné, v meste a v jeho okolí sa začali vyskytovať časté prípady zápalu močových ciest a zápaly pľúc, ktoré mnohí odborníci pripisujú práve vystaveniu ľudí týmto baktériám. Jeden muž sa stal dokonca obeťou tohto vyčíňania amerického námorníctva, no jeho rodina súdny spor s vládou prehrala.

news.islandcrisis.net
news.islandcrisis.net

Projekt MKUltra

Projekt MKUltra bol organizovaný vedeckým oddelením CIA a jeho cieľom bolo vytvoriť dokonalú drogu, ktorá donúti človeka hovoriť pravdu. Tento projekt mal priniesť riešenie problému s vypočúvaním špiónov. Droga, ktorú chceli vyvinúť mala okrem pravdovravnosti donútiť ovplyvnený subjekt aby sa podriadil rozkazom. Experimenty s týmito látkami boli vykonávané na ľuďoch, mnohokrát bez ich vedomia. V roku 1973 vláda spanikárila kvôli kauze Watergate a údajne zničila všetky dôkazy o tomto experimente aby zabránila ďalšiemu vyšetrovaniu.

sometimes-interesting.com

Operácia Big Buzz

Operácia Big Buzz v Georgii spočívala v testovaní zaujímavej biologickej zbrane. Americká armáda totiž chovala asi milión samíc komára, ktoré chcela v prípade potreby infikovať žltou zimnicou a využiť tak komáre ako biologickú zbraň. Najskôr si však museli otestovať, ako takáto „komária bomba“ funguje, ako sa komáre rozptýlia v priestore po vypustení a ako dlho prežijú. A práve v tom spočívala operácia Big Buzz. V Georgii americké letectvo vypustilo až 330 000 komárov a sledovali ich rozmiestnenie a aktivitu. Komáre však samozrejme infikované neboli. Po ďalšom nálete, ktorý sa však konal na Floride, ale nemocnice zaznamenali nárast horúčky a počet mŕtvonarodených detí, čo mnohí neskôr pripisovali práve tomuto experimentu.

allday.com
allday.com

Projekt Chatter

Tento vládny experiment je dodnes stále zahalený rúškom tajomstva. Začal údajne v roku 1947, pod palcom ho malo americké námorníctvo a jeho cieľom bolo zameranie na identifikáciu a testovanie drog pri výsluchoch a pri cvičení dvojitých agentov. V jednoduchosti boli na ľuďoch a zvieratách testované vlastnosti rôznych drog a liekov. V projekte sa testovalo LSD, meskalín, anabasin, či skopolamín. Celý experiment skončil v roku 1953 údajným neúspechom a ostal už len inšpiráciou pre projekt MKultra, ktorý sme vám spomínali v našom staršom článku.

topsecretwriters.com
topsecretwriters.com

Testovanie plutónia

Experimenty na ľuďoch boli vykonávané aj v rámci projektu Manhattan (ktorý mal za cieľ vytvoriť atómovú zbraň) v období rokov 1945 až 1947. Tieto experimenty zahŕňali tajné pokusy na väzňoch či rôznych pacientoch, ktorým boli injekčne podávané malé dávky plutónia. Pacienti o tom samozrejme nemali ani tušenia a predpokladali, že ide iba „o ďalšiu“ injekciu. Žiaľ, toto nebolo jediné testovanie rádioaktívnych látok na ľuďoch. Pri iných experimentoch bolo podávané sirotám ožiarené mlieko a vedci sledovali, aký efekt bude mať radiácia na ich organizmus. Početné pokusy boli vykonávané aj na väzňoch, ktorým ožarovali semenníky a sledovali ako veľmi radiácia poškodí ich možnosť reprodukcie. Je samozrejmé, že podobné pokusy na ľuďoch boli vykonávané aj na druhej strane – v Sovietskom zväze, avšak záznamy o tom zväčša neexistujú alebo sú stále tajné. Prednedávnom však bola odtajená štúdia, o ktorej sme vám priniesli článok, a ktorá hovorí o pozorovaní ľudí v Semipalatinskej oblasti, kde Sovietsky zväz testoval stovky atómových zbraní a to doslova iba pár kilometrov od miest, kde žili ľudia.

topinfopost.com

Experiment v Edgewood Arsenal Chemical Biological Center

Edgewood Arsenal, chemicko-biologické výskumné centrum v Marylande, bolo od roku 1948 do roku 1975 dejiskom ďalšieho šialeného experimentu. Cieľom experimentu bolo testovať vplyv rôznych chemických látok na organizmus človeka, testovanie ochranného oblečenia a vojenskej výbavy. Celkovo bolo do experimentu zapojených asi 7000 vojakov. Tí museli podstúpiť stovky chemických testov. Armáda testovala yperit, sarin, LSD, PCP, ale aj alkohol a kofeín. Experiment si vyžiadal jednu ľudskú obeť a stovky žalôb vojakov na americkú vládu.

edition.cnn.com
edition.cnn.com

Experimenty na škole Willowbrook

Štátna škola Willowbrook sídlila od roku 1947 do roku 1987 na New Yorkskom Staten Islande a stala sa dejiskom desivých experimentoch na hendikepovaných deťoch. Neľudské experimenty trvali na škole od roku 1956 do 1970. Vo Willowbrook sa totiž v 50.rokoch rozmohla hepatitída a miestni lekári sa situáciu rozhodli riešiť po svojom. Na mentálne postihnutých deťoch začali testovať experimentálne lieky. Prirodzene sa hepatitídou nakazilo asi 90% zo 6000 študentov, zvyšok nakazili samotní lekári. Okrem experimentálnej liečby skúmali aj rozdiely medzi vírusovou a sérovou hepatitídou. Na základe týchto skutočností bol ústav v roku 1987 zatvorený  a v USA sa z Willowbrooku stal pomerne rozsiahly škandál.

firsttoknow.com

XKeyscore

„Priamo od svojho stola by som mohol sledovať komunikáciu kohokoľvek od vás či vášho účtovníka cez sudcu alebo i prezidenta. Stačí poznať jeho e-mail alebo meno.“ To sú slová Edwarda Snowdena, ktorý svetu ukázal pravdu o tom, ako USA ilegálne sleduje nielen svojich občanov, ale prakticky celú planétu. Síce sa nejedná tak celkom o experiment, no snáď nám to v závere článku prepáčite. Program XKeyscore, ktorý dokáže sledovať aktivitu kohokoľvek na svete využívala americká Národná bezpečnostná agentúra podľa oficiálneho vyjadrenia k ochrane amerického národa a jeho záujmov. Ilegálne sledovaní, bez toho aby o tom vedel, bol však v konečnom dôsledku zrejme takmer každý občan planéty. Podľa Washington Post totiž NSA každý deň zachytí až 1,7 miliardy emailov, telefonátov, sms, fotografií, videí…

news.softpedia.com

Oveľa viac podobných článkov o rôznych experimentoch nájdete na tomto odkaze.

allday.com, listverse.com, wikipedia.org
Príbehy
0
Komentovať (0)