Milovať vedu, obetovať jej celý svoj život, to je absolútne v poriadku. V mnohých prípadoch sa ale veci vymknú kontrole a zdravému rozumu. Najmä...

Milovať vedu, obetovať jej celý svoj život, to je absolútne v poriadku. V mnohých prípadoch sa ale veci vymknú kontrole a zdravému rozumu. Najmä v minulosti, na počiatku vied a skúmania sa podnikali rôzne šialené experimenty a nápady. Prinášame vám už tretiu časť tých najzaujímavejších, ale za to nie známych vedcov a ich pokusov.

Projekt MKUltra

V 50. rokoch 20. storočia sa vedci americkej CIA zaujímali o ľudský mozog. Cieľom projektu bolo získať možnosť manipulovať s ľudským myslením občanov USA a Kanady. Projekt fungoval 10 rokov a na experimenty využívali LSD, elektrošoky, sexuálne zneužívanie a iné formy mučenia. Väčšina dôkazov bola zničená počas škandálu Watergate, ale existujú záznamy, ktoré hovoria o pokusoch na občanoch USA pod zámienkou liečenia psychických porúch.

sialeni vedci cast 3 (4)

sialeni vedci cast 3 (7)

Leo Stanley

Leo Stanley bol hlavný doktor, chirurg, vo väzení San Quentin v rokoch 1913 až 1951. Stanley za zaujímal o vplyv testosterónu na konanie delikventov. Svoje experimenty prevádzal tak, že odstraňoval popraveným vrahom semenníky a transplantoval ich ešte žijúcim väzňom. V ďalších fázach pokusov sa dostal až do takých extrémov, že im prioperovával semenníky od diviakov, capov alebo baranov.

sialeni vedci cast 3 (6)

Syfilis

Tak na tento hrozný takmer 40-ročný experiment môže byť Amerika naozaj hrdá! V rozmedzí rokov 1932 až 1970 študovala Americká zdravotná služba pre verejnosť (PHS) účinky syfilisu na človeka a preto ním zámerne injekčne infikovala množstvo afroamerických farmárov žijúcich v USA.  Tých čakali nepríjemné poškodenia kože, ktorými je choroba typická a bolestivá dlhá smrť.

sialeni vedci cast 3 (5) sialeni vedci cast 3 (1)

Milgramov experiment

Experiment zameriavajúci sa na sociálnu psychológiu. Cieľom bolo zmerať ochotu účastníkov poslúchať autoritatívneho vodcu, ktorý káže robiť veci v rozpore s vlastným svedomím. Účastníkom bolo povedané, aby neustále stláčali gombík, ktorý spôsoboval jednému človeku elektrošoky. Rozkaz bol neprestávať, až kým dotyčný neodpadne od bolesti. Čo ale účastníci nevedeli bolo, že muž, ktorý dostával šoky to iba predstieral, jednalo sa totiž o herca. Výsledky experimentu boli šokujúce. Až 65% účastníkov stláčalo gombík neustále, aj keď herec kričal od bolesti na plné hrdlo.

sialeni vedci cast 3 (2)

Britches

Britches bol opičiak z rodu makak, ktorý sa narodil na Univerzite v Californii a krátko po narodení ho od matky zobrali rovno do laboratória. Tu sa na ňom chystali testovať nové zariadenie, ktoré bolo vyvíjané pre nevidiacich ľudí. Jednalo sa o sonarové zariadenie na princípe zvukovej navigácie. Jediným problémom bolo, že malý Britches nebol slepý. To sa ale dalo rýchlo napraviť… Malý opičiak bol násilne oslepený a experiment mohol začať.

sialeni vedci cast 3 (3)