Terry Pratchett dostal za svoje zásluhy v literatúre titul rytiera - skutočný dôkaz toho, že pero je silnejšie ako meč. Za svoj život napísal desiatky kníh a každá jedna z nich obsahuje myšlienky, na ktoré tak ľahko nezabudnete.

Čas je droga; príliš veľa vás zabije. Terry Pratchett bol nielen známy spisovateľ, ktorý svojimi knihami o Plochozemi dominoval rebríčkom najpredávanejších kníh až do zrodu Harryho Pottera, ale taktiež bol známy ako človek, ktorého ľudia počúvali. Jeho boj s Alzheimerovou chorobou sledovali tisícky ľudí a keď ho napokon prehral, bola to strata, ktorá bolela. Ak ste o ňom nikdy nepočuli, mali by ste to napraviť; prichádzate totiž o veľa.

dualshockers.com
dualshockers.com

Terry Pratchett miloval knihy, písanie a astronómiu, ktorej sa pôvodne aj chcel venovať, ale zastavila ho v tom matematika. Namiesto toho teda začal v sedemnástich rokoch pracovať ako žurnalista a neskôr sa stal tlačovým hovorcom pre Central Electricity Genereting Board. Raz povedal, že o skúsenostiach z tohto obdobia svojho života chcel napísať knihu, ale pochyboval, že by jej niekto uveril. Jeho vášeň k astronómií s ním ale zostala. Stala sa z nej záľuba k sci-fi literatúre, ktorej sa neskôr aj sám venoval – dôkazom je aj séria kníh The Long Earth, ktorú napísal v spolupráci so Stephenom Baxterom. Známym ho ale urobila séria kníh o Plochozemi – pôvodne paródia na fantasy literatúru, ktorá ale získala svoj vlastný svet a vyše štyridsať kníh, z ktorých niektoré boli už aj sfilmované (The Colour of Magic, Going Postal, Hogfather) alebo sa k tomu aspoň chystajú.

bookedformurder.com
bookedformurder.com

Dôvod, pre ktorý si séria Plochozem získala toľko fanúšikov, je zrejme ten, že sa nejedná len o fantasy, ako sme možno naučení od Tolkiena či Sapkowskeho. Terry Pratchett vo svojich knihách nastavuje zrkadlo nášmu svetu a spoločnosti – veď obyvatelia Plochozeme sú celkom bežní ľudia, ktorých charaktery sú občas nápadne podobné charakterom ľudí, ktorých každodenne stretávame. Lord Vetinari je prefíkaný machiavelista, čarodejník Vetroplaš je ukážkou smoliara, ktorý je vždy v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a Sam Vimes je zase ostrieľaný policajt, ktorý už ani nevie, aké je to byť v civile.

V jeho dielach navyše môžete naraziť na mnoho referencií na skutočné udalosti, kultúru a všetko od kvantových fyzikov až po boha Quetzalcoatla. V Pratchettovom podaní sa ale nazýva Kecalkotol, čo nás privádza k tomu, že pratchettovky sú aj plné humoru a slovných hračiek. A zároveň si uvedomíme, že prekladať jeho diela pravdepodobne nebola ľahká úloha.

tumblr.com
tumblr.com

Myslím, že môžeme s čistým svedomím povedať, že Terry Pratchett sa zapísal do sŕdc svojich fanúšikov. Je zdrojom inšpirácie v časoch, kedy ju potrebujeme najviac, keď sa svet zdá sivý a vy máte pocit, že optimizmu vám príliš nezostáva. Vtedy je dobré siahnuť po nejakom jeho diele, zabudnúť na realitu a ponoriť sa do neho. Pretože Terry Pratchett bol veľký muž a hoci je mŕtvy, zanechal po sebe mnoho krásnych, silných myšlienok, a preto nikdy nebude skutočne preč. Pretože človek nie je skutočne mŕtvy, kým sa spomína jeho meno.

 „Taký veľký vesmír a tak málo času.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com
 

„Ak zo svojho života nespravíte príbeh, stanete sa len súčasťou príbehu niekoho iného.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com

„Hovorí sa, že pred tým, než zomriete, vám pred očami prebehne celý váš život. Je to pravda, volá sa to Život.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com

„Život je droga. Príliš veľa vás zabije.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com

„Dôvod, pre ktorý boli bohatí takí bohatí, bol ten, že si mohli dovoliť utrácať menej peňazí.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com

„Rozum pochádza zo skúsenosti. Skúsenosť je dosť často výsledkom nedostatku rozumu.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com

„Vrátiť sa späť na začiatok nie je to isté ako nikdy odtiaľ neodísť.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com

„Vo vnútri každej starej osoby je mladý človek, ktorý sa čuduje, čo sa stalo.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com

„Zlo začína vtedy, keď sa k ľuďom začnete správať ako k veciam.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com

„Ukradnite päť dolárov a ste obyčajný zlodej. Ukradnite ich tisíce a ste buď vláda alebo hrdina.“

wallpapercave.com
wallpapercave.com

Tieto myšlienky a ešte omnoho viac vložil Pratchett do úst svojich postáv, ktorými prinútil čitateľov smiať sa aj plakať, veriť v nemožné a pozerať na svet okolo seba s naširoko otvorenými očami. Azda najkrajšie myšlienky hovorí väčšinou Smrť – jedna z najčastejších postáv v jeho knihách, čím mnohým ľuďom pomohol akosi sa zmieriť so skutočnosťou, že raz sa aj ich príbeh skončí. „Netreba o tom myslieť ako o zomieraní“, povedala Smrť. Treba to brať ako skorý odchod, vďaka ktorému sa vyhnete zhonu. Terry Pratchett sa už so Smrťom stretol a zlomil nám tým srdce. Našťastie nám zostali jeho knihy a môžeme povedať, že sa mu podarilo nielen urobiť príbeh zo svojho života, ale ešte sa aj stal súčasťou príbehu každého jedného z nás.

Aká je vaša skúsenosť s Pratchettom a váš obľúbený citát?

interez.sk (Simona Gray)
Príbehy
0
Komentovať (0)